Między dziś a jutrem: dobrostan w organizacjach
276 milionów – tyle dni Polacy spędzili w zeszłym roku na zwolnieniach lekarskich. Dla firm absencje to większe koszty działalności i spadek produktywności zespołów. To sygnał, że zdrowie psychofizyczne pracowników wymaga wsparcia. Jest to możliwe w ramach kompleksowego zarządzania dobrostanem w organizacjach, którego znaczenie coraz częściej kieruje zainteresowanie zespołów w stronę nowoczesnych benefitów z obszarów zdrowia i rozwoju.
Według najnowszych danych ZUS Polacy spędzili na zwolnieniach lekarskich 276 milionów dni
w 2024 roku, co stanowi wzrost aż o 3 miliony w stosunku do roku 2023. Zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania odpowiadały za 12 proc. absencji chorobowej (30 milionów dni). Powodowały one zbliżony okres nieobecności w pracy jak zwolnienia z tytułu powszechnych chorób układu oddechowego (13 proc.), czyli np. sezonowych infekcji. Przeciętna długość tzw. L4 wyniosła średnio 10,83 dnia.
Rosnąca skala absencji to poważne obciążenie dla gospodarki i firm, zmagających się ze spadkiem produktywności oraz wzrostem kosztów związanych z nieobecnościami.
–Kompleksowe kształtowanie dobrostanu pozwala traktować zdrowy i aktywny styl życia jako lekarstwo na miarę współczesnych wyzwań – rosnącego poziomu chorób cywilizacyjnych, starzejącego się społeczeństwa czy coraz dłuższej aktywności zawodowej. Istotnym wsparciem dla pracodawców są tutaj nowoczesne benefity pozapłacowe wpisujące się w oczekiwania pracowników, ale i potrzeby wynikające z polikryzysu – m.in. geopolitycznego, gospodarczego czy klimatycznego – mówi Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.
Według badania Randstad Workmonitor 2024, wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i dobrostanu za istotne uznaje aż 83 proc. pracowników.
Narzędzie jutra
W 2024 roku, 21 proc. firm uczestniczących w globalnym badaniu WTW – 2024 Wellbeing Diagnostic Survey, postrzegało wellbeing zatrudnionych jako fundament ich strategii HR. W ciągu najbliższych trzech lat odsetek ten ma wzrosnąć do 46 proc. Profesjonaliści HR z USA i Wielkiej Brytanii nadają dobrostanowi zespołów jeszcze wyższą rangę i określają go jako priorytet podejmowanych działań.
Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania łączące możliwość zmierzenia swojego dobrostanu oraz parametrów stylu życia, określenie celów z tym związanych, a następnie ich osiąganie – dzięki możliwości konsultacji eksperckich czy dostępowi do szerokiej bazy wiedzy. Takie funkcjonalności łączy w sobie program Multi.Life – siostrzane rozwiązanie popularnej karty sportowej MultiSport.
– Tworząc Multi.Life, za cel stawialiśmy sobie opracowanie kompleksowego benefitu, który pozwoli jednocześnie rozpoznać potrzeby w obszarze wellbeingu i dostarczy narzędzi, aby je wypełnić. Wymaga to spersonalizowanego podejścia i wiedzy ekspertów, dlatego dziś Multi.Life przeobraża się w osobistego asystenta dobrostanu. Wykorzystując technologię AI, pomaga on w realnej transformacji stylu życia. Jest to zupełnie nowe podejście do profilaktyki i opiekowania dobrostanu pracowników – podkreśla Piotr Szostak.
Intuicyjne poruszanie się po platformie umożliwia prosty interface, uporządkowany według układu: Odkrywaj, Zapytaj, Konsultuj i Osiągaj. Nie tylko spaja on wszystkie dostępne funkcjonalności i zasoby, ale także skłania do działania. Natomiast przewodnikiem, który wskaże adekwatne do indywidualnych potrzeb narzędzia i treści (biblioteka Multi.Life liczy obecnie ponad 4 500 materiałów i ponad 200 kursów audio oraz wideo) pomoże cyfrowy asystent wellbeingu.
Jak to działa w praktyce?
– Załóżmy, że pracownik chce zadbać o swoje zdrowie metaboliczne. Z Multi.Life umówi się na wykonanie adekwatnych badań laboratoryjnych oraz odbędzie konsultacje z dietetykiem, aby odpowiednio przygotować zmiany nawyków żywieniowych. Pozna kaloryczność i składniki pokarmowe swoich posiłków – wystarczy, że będzie robić im zdjęcia. Asystent podpowie także, z których materiałów edukacyjnych stworzonych przez ekspertów skorzystać, a dzięki połączeniu z aplikacją MultiSport – wskaże aktywność ruchową do wykonania i najbliższy klub fitness. Żeby móc zmienić nawyki, musimy obniżyć próg wejścia, ułatwić pozyskiwanie wiedzy i jej wykorzystywanie – mówi Piotr Szostak.
Multi.Life niezmiennie zapewnia także możliwość umawiania konsultacji online – z trenerami: rozwojowym, finansowym i personalnym oraz psychologiem, dietetykiem i lektorem językowym. Już niedługo baza dostępnych specjalistów zostanie powiększona o ponad 300 psychodietetyków w wyniku integracji z platformą Wellbee, liderem w obszarze wsparcia psychologicznego i samorozwoju.
Wzmocnienie w tych obszarach to odpowiedź na aktualne potrzeby – badania rynkowe pokazują, że problemy ze zdrowiem psychicznym są drugą największą obawą zdrowotną Polek i Polaków.
Rozwój równie ważny
Dobrostan to system naczyń połączonych z obszarów zdrowia i rozwoju. Co istotne w przypadku tego drugiego aspektu – 44 proc. uczestników badania Randstad Workmonitor 2025 nie przyjęłoby oferty pracy bez możliwości rozwoju umiejętności istotnych w przyszłości, zaś 41 proc. odeszłoby z organizacji, nie otrzymawszy możliwości nauki i rozwoju. W porównaniu z 2024 rokiem odsetek ten wzrósł o 12 proc.
Inwestycje w kompetencje zatrudnionych to nie tylko odpowiedź na ich oczekiwania względem pracodawców, przekładają się bowiem także na pozycję przedsiębiorstw. 84 proc. pracowników światowych organizacji osiągających najlepsze wyniki twierdzi, że uczestniczy w szkoleniach potrzebnych do jakościowego wykonywania swojej pracy.
– Z punktu widzenia specjalistów HR Multi.Life to kompleksowy system zarządzania zdrowiem i rozwojem pracowników, przekształcający ich tradycyjną rolę w strategicznego partnera dobrostanu, wspierającego długoterminowy rozwój, samopoczucie, efektywność i zaangażowanie zespołu. Docelowo Multi.Life umożliwi także rekomendowanie pracownikom ścieżek rozwojowych i kursów do zrealizowania – wyjaśnia Piotr Szostak.
Dobrostan wymaga pomiaru
70 proc. liderów jest zdania, że nowa rola działów HR polega na uwolnieniu w pełni ludzkiego potencjału. Sprostanie temu wyzwaniu, w połączeniu z presją efektywności, wymaga narzędzia do bieżącego pomiaru dobrostanu.
– Mierzenie poziomu dobrostanu w różnych jego obszarach pozwala rozpoznać potrzeby i projektować adekwatne strategie wellbeingowe. Właśnie dlatego program Multi.Life funkcjonuje ze wskaźnikiem Wellbeing Score, umożliwiającym badanie pulsu dobrostanu w ujęciu ogólnofirmowym i indywidualnym dla każdego pracownika. Pozwala to również oceniać skuteczność podejmowanych działań – podpowiada Piotr Szostak.
Badanie w formule indywidualnej jest ogólnodostępne i można z niego skorzystać, wchodząc na stronę internetową: [LINK]
Przeczytaj także: