|

Najbardziej pożądani kandydaci IT

Rynek pracy cały czas ulega zmianie. Zmieniają się także potrzeby pracodawców. Pandemia wpłynęła niemalże na każdą branżę, w związku z tym postanowiliśmy sprawdzić, którzy kandydaci IT są w ostatnim czasie najbardziej pożądani na rynku pracy.

W oparciu o dane zebrane przez system rekrutacyjny Element przedstawiamy oferty pracy, które były najczęściej publikowane w branży IT w okresie od stycznia do marca 2020 roku.

Czytaj też „Zarobki w IT – co o nich wiemy?”

Oferty pracy dla kandydatów IT

Dane zgromadzone zostały przez wykorzystywane w systemie rekrutacyjnym narzędzia, monitorujące treść publikowanych ogłoszeń rekrutacyjnych na ponad pięćdziesięciu portalach pracy w Polsce, w tym na największych takich jak OLX, pracuj.pl, praca.pl, infopraca.pl, portalach regionalnych i branżowych jak np. Nofluffjobs, a także na portalu LinkedIn.

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

*Zestawienie prezentuje liczbę ofert pracy a nie ogłoszeń.
* Liczba ofert pracy wynika z liczby ogłoszeń, jednakże ogłoszenia są deduplikowane przez algorytmy. Jak wiadomo jedna oferta może być publikowana wiele razy, stąd konieczność deduplikacji, aby uzyskać rzeczywistą liczbę ofert.

Widzimy, że na przestrzeni 3 miesięcy swoją pozycję mocno trzymał front-end developer i tych ofert pracy pojawiało się najwięcej. W marcu było ich nawet więcej w porównaniu do lutego.

Także popularność java developera w ciągu pierwszego kwartału znajdowała się dość wysoko, chociaż w lutym przegoniły go oferty pracy dla informatyków.

Dużo ofert pracy mógł znaleźć także DevOpos Engineer oraz .NET Developer. Co ciekawe, w marcu nastąpił także wzrost ofert pracy dla Senior Java Developerów.

Widać także zdecydowanie mniejszą ilość ofert pracy dla kandydatów IT, takich jak android developerów czy programistów #C.

Dużej różnicy nie zauważyłam, jeśli chodzi o popularność stanowisk przed pandemią, a w jej trakcie – nadal najbardziej poszukiwani są Java Developerzy czy .NET Developerzy, osoby z obszaru Big Data oraz Security – tutaj też widzę nadal duży potencjał. Na pewno praca zdalna i sprzedaż online wpłynęła na jeszcze większe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów – komentuje Wioleta Sałasińska Senior IT Recruitment Consultant w HRK S.A.

Mimo kryzysu, kandydaci IT wciąż nie narzekają na braki ofert pracy, a nawet niektórzy z nich mogą odczuć jeszcze większe zapotrzebowanie na swoje usługi. Oczywiście wszystko też zależy od potrzeb konkretnej branży.

Artykuł powstał, dzięki współpracy z firmą Element.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Raport IT w Magazynie Rekruter i nowe dane o rynku rekrutacyjnym z Element ATS​
1 rok temu
trackback
Programiści z przymrużeniem oka - Magazyn Rekruter
3 lat temu

[…] też – Najbardziej pożądani kandydaci IT, Zarobki w IT – co o nich […]