|

Najniższe bezrobocie w Polsce od lat

Bezrobocie w Polsce

Ile wynosi bezrobocie w Polsce? Obecnie utrzymuje się niska stopa bezrobocia, która w III kwartale 2019 roku wyniosła zaledwie 3,1% takie dane doszły do nas z Głównego Urzędu Statystycznego. Polska zostaje w czołówce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem.

Stopa bezrobocia w III kwartale 2019 roku wyniosła 3,1%, czyli była o 0,1 pp. niższa niż w poprzednim kwartale. Bez zatrudnienia jest obecnie 532 tys. Polaków, o 16 tys. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o 130 tys. mniej rok do roku.

Bezrobocie w Polsce

W III kwartale 2019 roku wzrosła liczba zatrudnionych w każdym sektorze gospodarki. W sektorze usług wzrost wyniósł 0,1 pp. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W tym samym czasie liczba zatrudnionych w sektorze rolniczym wzrosła o 4,1 pp., natomiast w przemyśle o 0,9 pp.

Cała gospodarka światowa zdaje się hamować i rozwija się najwolniej od czasów kryzysu w 2008 roku. Żeby utrzymać w naszym kraju wskaźniki gospodarcze na wysokim poziomie, potrzebujemy pracowników z krajów sąsiednich. Najwyższa pora wdrożyć odpowiednią politykę migracyjną, która pozwoli zatrzymać pracowników z Ukrainy i innych krajów na dłuższy czas niż tylko kilka miesięcy, bo pomimo hamującej dynamiki spadków bezrobocia, nadal mamy bardzo wiele nieobsadzonych miejsc pracy i to w najbliższym czasie się nie zmieni – podsumowuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Czytaj również – Bezrobocie – co nas czeka już za chwilę?