|

Nie żegnajmy, mówmy do zobaczenia – HRwspiera

Aktualna sytuacja polskich firm jest naprawdę trudna, co chwila pojawiają się informacje mówiące o kolejnych upadłościach, zwolnieniach, redukcjach etatów. Prognozuje się, że do końca roku bez pracy zostanie ponad 2 mln Polaków… Z tego względu powstała akcja HRwspiera.

Epidemia sparaliżowała działalność wielu firm oraz doprowadziła do załamania się rynku pracy i nagłej fali zwolnień. Ogromny stres i szeroko wprowadzane ograniczenia znacząco komplikują, a często wręcz uniemożliwiają pracodawcom i pracownikom godne rozstanie. Wykorzystanie technologii i stworzenie platformy, która połączy oraz realnie wesprze obydwie strony jest jednym z celów #HRwspiera Arkadiusz Kuchto, Founder & CEO, HRlink.

W obliczu tego wszystkiego coraz częściej pojawiają się niekomercyjne inicjatywy firm, osób prywatnych, podmiotów, które mają jeden cel: pomóc przetrwać ten trudny czas, zarówno osobom zwolnionym, zwalniającym oraz tym, które pozostaną w organizacji.

Większość firm planuje pożegnania z pracownikami. Na rynku ugruntują swoją pozycję te organizacje, które ów kluczowy moment przejdą ze swoimi pracownikami w sposób życzliwy i ze wzajemnym szacunkiem. Tworząc przestrzeń dla wyrażenia wdzięczności, zrozumienia i ukazania perspektywy, która zawiera się w słowach „do zobaczenia” Hubert Teichert Founder, Teichert&Partners, Psychologia i biznes.

“Nie żegnajmy, mówmy do zobaczenia…”

Pod tym hasłem powstał #HRwspiera, wielopoziomowy program wsparcia dedykowany dla firm, które, w związku z obecnie panującą epidemią, zostały zmuszone do zwolnień pracowników oraz dla osób, które utraciły pracę i kontrolę nad swoją karierą.

W czasach COVID-19 sytuacja pozostaje trudna dla wszystkich uczestników rynku pracy. Pracodawcy zmuszeni są do nagłego ograniczenia kosztów m.in. poprzez znaczącą redukcję zatrudnienia. Obie strony, zwykle mające sprzeczne spojrzenie na rzeczywistość, oprócz ogromnego obciążenia emocjonalnego, borykają się z ograniczeniami i problemami natury prawnej – Paweł Brzeziński, Partner Zarządzający, Kancelaria Radców Prawnych Brzeziński Gregorczyk.

Program HRwspiera jest skierowany do:

  • Zwolnionych pracowników, dla których przygotowano specjalną platformę i 3 obszary wsparcia: bazę wiedzy i narzędzi, tablicę z ofertami pracy oraz pomoc ekspertów (rekruterzy, managerowie kariery, psycholog).

Poszukiwanie pracy to nie lada wyzwanie w zupełnie normalnych okolicznościach. Dlatego jestem naprawdę szczęśliwa angażując się w projekt, który ma za zadanie ułatwić znalezienie zatrudnienia wszystkim tym, którzy robią to w tych wyjątkowo trudnych warunkachKasia Tang, Sourcing & Recruiting Trainer.

  • Firm zwalniających, które będą mogły pomóc zwalnianym pracownikom, za pomocą specjalnego modułu w systemie HRlink – Offboarding.

Trendy, o których mówiliśmy na początku tego roku stają się jakby mniej istotne. Niestety, nie mamy dziś informacji, dobrych praktyk i case’ów dotyczących restrukturyzacji, zwolnień czy outplacementu. Nic dziwnego, choć owszem te procesy działy się do tej pory na rynku, to zdecydowanie więcej czasu poświęcaliśmy rekrutacji i przyciąganiu największych talentów. A przecież pożegnanie z pracownikiem to część jego drogi, którą pokonuje w miejscu pracy, jedno ze skuteczniejszych narzędzi employer brandingowych. Musi być jednak w pełni transparentne, wypełnione empatią, szacunkiem i nadzieją na kolejne spotkanieMaja Gojtowska, konsultant EB, autorka Gojtowska.com

  • Firm rekrutujących, które nie zastopowały procesów rekrutacyjnych i/lub otwierają nowe rekrutacje i będą miały możliwość darmowego skorzystania z systemu ATS, automatycznej publikacji ofert pracy i zwiększenia zasięgu ogłoszeń rekrutacyjnych.

Rynek pracy, podobnie jak całą gospodarkę, coraz mocniej dotyka kryzys. Dla wielu z nas, zarówno pracowników jak i pracodawców, oznacza to zmiany, które są procesami trudnymi i często bardzo emocjonalnymi. Jestem przekonana, że w tym ogromnym wyzwaniu możemy wspierać siebie nawzajem, dbać o nasze doświadczenia i relacje, budując nową rzeczywistośćAlina Michałek, Expert HR, HRlink.

#HRwspiera to także program merytorycznych webinarów oraz różnego rodzaju treści wspierających (artykuły, treści video, podcasty), które będą edukować firmy, rekruterów, ale także osoby zwolnione, jak najlepiej wykorzystać czas, by obrócić go na swoją korzyść i dobro swoich bliskich. 

Kompleksowe wsparcie zarówno pracowników, którzy z dnia na dzień obudzili się w innej rzeczywistości, ale także pracodawców, dla których zwolnienia niosą ogromny ładunek emocjonalny odpowiedzialności za tych, z którymi się pracowało. #HRwspiera to pomocna dłoń, z której mam nadzieję skorzysta jak najwięcej osóbKarolina Latus HRBP, Trener HR i biznesu, Head hunter c-level.

Aktualnie w bazie HRwspiera, po trzech tygodniach od startu akcji, jest ponad 5 tysięcy ogłoszeń z różnych branż – od produkcji, logistyki, po sprzedaż, farmację, obsługę klienta, finanse i księgowość, IT, a nawet nieruchomości i turystykę. 

Na platformę zarejestrowało się ponad 700 użytkowników (osób szukających pracy), które korzystają z bazy ogłoszeń, kreatora CV, szkoleń i porad ekspertów (psycholog, konsultant kariery, rekruter).

HRwspiera wciąż rośnie. Z dnia na dzień przybywa partnerów, chcących wesprzeć akcję, użytkowników oraz firm, które chętnie publikują swoje ogłoszenia. Firma HRlink wciąż jest otwarta na każdą formę wsparcia i partnerstwa w akcji. Kontaktować się można przez e-mail kontakt@hrlink.pl z dopiskiem HRwspiera.