|

Nielimitowane płatne dni urlopowe – nowinka czy odpowiedź na zmieniający się rynek?

nielimitowane płatne dni urlopowe

Czy praca powinna być mierzona czasem? Czy współcześnie ważniejsze jest to, co osiągamy czy to, ile pracujemy? Mamy oceniać wyniki czy czas, w jakim je osiągnęliśmy? 

Z drugiej strony, czy danie pracownikowi pełnej swobodny w zarządzaniu czasem pracy nie zemści się na nas? Nie sprawi, że jako firma nie osiągniemy zaplanowanych celów? 

Pytań jest sporo, a odpowiedzi nie wydają się takie oczywiste. Coraz więcej mówimy o dobrostanie psychicznym, firmy starają się zapobiegać wypaleniu zawodowemu swoich pracowników. W swoich organizacjach szukamy sposobu na utrzymanie wysokiej efektywności pracowników przy wysokim poczuciu zadowolenia i zaangażowania w realizację zadań.

Patent na efektywność?

Jednym z najnowszych rozwiązań z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi są nielimitowane płatne dni urlopowe. Trend zdecydowanie nowy, choć rozwiązanie to wprowadziły już duże firmy takie jak Netflix czy General Electrics. 

Szef Netflixa, znany ze swoich nowatorskich sposobów prowadzenia biznesu, w książce napisanej z Erin Meyer „Gdy regułą jest brak reguł. Netflix i filozofia przemiany” tak podsumował wprowadzenie nielimitowanych dni urlopowych w swojej firmie:

’Eksperyment się udał i dziś nadal działamy w ten sposób, co daje wiele korzyści. Nieograniczony urlop pomaga przyciągać do firmy najlepszych i najzdolniejszych, szczególnie milenialsów i ludzi z pokolenia Z, którym nie podoba się „odbijanie karty na zakładzie”. Rezygnacja z polityki urlopowej ogranicza także biurokrację i koszty administracyjne ewidencjonowania, kto robi sobie wolne i kiedy. No i najważniejsze: ta wolność to dowód zaufania do pracowników, że postąpią właściwie, co z kolei zachęca ich, by zachowywali się odpowiedzialnie”.

Zespół przede wszystkim

W Polsce to nadal nowatorskie podejście, choć pojawiły się pierwsi odważni, którzy testują to rozwiązanie. Jedną z firm, która działa na rynku HR i zdecydowała się wdrożyć nielimitowane płatne dni urlopowe jest TRAFFIT, który zajmuje się automatyzacją w procesach rekrutacyjnych. 

„Wdrażanie rozwiązań, które mają poprawić produktywność pracowników, to tendencja, która już od dawna jest realizowana. Nie wszystkie te rozwiązania są skuteczne (wiele spośród tak zwanych benefitów pozapłacowych ma marginalne znaczenie dla komfortu pracy), jednak wydaje się, że zmiany dotyczące czasu pracy realnie oddziałują na efektywność. Firma pracuje jeszcze nad odpowiednimi procesami, które uproszczą korzystanie z benefitu, jednak pracownicy mogą już wykorzystywać nielimitowanie dni wolne” – mówi Adrian Wolak, CEO Traffit.

Wprowadzenie takiego rozwiązania poparte jest szeregiem argumentów jednak, aby było ono skuteczne, kluczowe jest zbudowanie odpowiedzialnego zespołu. Odpowiedzialność jest tu szczególnie ważna, gdyż efektywność wprowadzenia nielimitowanych płatnych dni urlopowych zależy właśnie od niej. Dzięki temu zespół nie boi się, że ktoś będzie korzystał z przywileju wolnych dni 
w sposób nieprzemyślany. Z drugiej strony można komuś zasugerować odpoczynek, mając na uwadze dobro projektu. 

Budowanie zespołu

Możliwość skorzystania z nielimitowanego urlopu pomaga także w samym procesie budowania zespołu i zarządzania nim. Przemęczenie któregoś z pracowników, nadmiar stresu czy kłopoty w życiu osobistym potrafią przełożyć się na zachowania w pracy, a to z kolei wpływa na poziom energii 
i zaangażowanie całego zespołu. Możliwość odpoczynku w takim momencie pozwala pracownikom zadbać o siebie i wrócić do pracy w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Rozwiązanie to redukuje poziom niepokoju i stresu pracowników, a także frustrację spowodowaną przymusem pracy 
w momencie gorszej kondycji. 

Firma, by się rozwijała i osiągała wysokie wyniki, potrzebuje realizować ustalone cele. I w tym punkcie najważniejsze jest poczucie odpowiedzialności całego zespołu. Tylko wtedy nieograniczone dni wolne poszczególnych osób nie wpłyną negatywnie na finalny efekt. Właśnie z tego powodu, w firmie TRAFFIT został postawiony jeden warunek wprowadzenia systemu unlimited paid holidays. Jest to konieczność ustalania takiego urlopu w ramach zespołu – dodaje Adrian Wolak. 

Rezultat, nie czas

Nastawienie na cele, a nie na czas potrzebny do ich osiągnięcia nie jest nową tendencją, jednak
w kontekście korzystania z nielimitowanych płatnych dni urlopowych jest to warunek konieczny. Produktywność każdego pracownika jest zależna od wielu czynników, zaczynając od tak oczywistych jak stan zdrowia, a kończąc na indywidualnych zasobach energii każdego człowieka. Nabranie pewnego dystansu od codziennych obowiązków zawodowych pozwala wpaść na najlepsze pomysły i znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania problemów. Istotą nielimitowanych dni urlopowych jest zwiększenie efektywności poprzez zapewnienie pracownikom jak najlepszych warunków do pracy. 

Więcej o ciekawych, innowacyjnych rozwiązaniach dla pracowników przeczytasz: https://www.magazynrekruter.pl/rodzicielstwo-i-praca-jak-pracodawcy-wspieraja-w-pogodzeniu-dwoch-swiatow/