Nowe Notatki Prasowe 2023. Zdjęcie jest ilustracją do artykułów o rynku pracy, human resources, IT i branży finansów. Zdjęcie przedstawia trzy osoby na spotkaniu pracowniczym.
|

Nowe trendy na rynku pracy

Rynek pracy podlega obecnie zmianom, na co wpływ mają takie zjawiska jak powstanie rynku pracownika, „quiet quitting” a nawet inflacja. Te trzy tematy to najcześciej podejmowane zagadnienia w kontekście pracy w latach 2021 i 2022 roku, ale co przyniesie 2023? Oto kilka najważniejszych trendów na rynku pracy w Polsce.

Dobrowolne zatrudnienie na kilka etatów

Zmiany na rynku pracy w 2023 będą dotyczyły między innymi liczby etatów. Coraz bardziej popularne staje się zatrudnienie na kilku etatach. Ten nowy trend na rynku pracy związany jest niewątpliwie z rosnącymi kosztami życia, inflacją. Według danych GUS wyniosła w listopadzie 17,5 proc, które z kolei generują wyższe oczekiwania względem wynagrodzenia.

Dodatkowo, elastyczność zatrudnienia w home office pozwala na podejmowanie wielu zleceń jednocześnie. Taka aktywność zawodowa przekłada się nie tylko na wzrost przychodu ale co niemniej istotne, pozwala rozwijać się zawodowo.

Jednak podwójne zatrudnienie to również minusy. Może wiązać się z ograniczeniem czasu wolnego, naruszeniem work-life balance i przyspieszonym wypaleniem zawodowym.

Nowy trend – nowe stanowisko: dyrektor/dyrektorka ds pracy zdalnej

Zmiany na rynku pracy na rynku pracy dotyczą coraz czestrzego zatrudnienia w systemie home office. Ten trend wygenerował zapotrzebowanie na powstanie nowych stanowisk zajmujących się organizacją pracy zdalnej. Osoby zatrudnione na tych stanowiskach będą odpowiedzialne za efektywną koordynację pracy zdalnej i zarządzanie zespołami rozproszonymi.

Powstanie stanowiska dyrektor ds. pracy zdalnej jest odpowiedzią na zachodzące na rynku zmiany. Do zadań dyrektora/dyrektorki ds. pracy zdalnej będzie należało zarządzanie zespołami rozproszonymi.

Konieczna jest umiejętność organizowanie spotkań na żywo, pogodzenie pracy specjalistów znajdujących się w różnych strefach czasowych.

Ponadto niezbędna stała się też umiejętność planowania siatki płac dla tak różnorodnej grupy pracowników. Do zadań lidera należy też organizowanie pracy i korzystanie z narzędzi do skutecznej komunikacji online. 

Workation,czyli przyjemne z pożytecznym – kolejny trend na rynku pracy

Kolejny trend na rynku pracy to Workation. Termin ten powstał z połączenia angielskich słów „work” i „vacation” i doczekał się też swojego polskiego odpowiednika: „Pracakcje”. Jest to sposób na podróżowanie po świecie. W jaki sposób można pogodzić ze sobą z pozoru przeciwstawne sobie aktywności?

Zmianą na rynku pracy jest uświadomienie sobie przez firmy, że praca zdalna przynosi wiele korzyści: od zwiększonej produktywności i szczęśliwszych pracowników po mniejsze wydatki pracodawcy.

Oferowanie elastycznych godzin pracy skutecznie przyciąga i utrzymuje w firmie ekspertów, co jest kluczowe w obecnej wojnie o talenty. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Sodexo ponad 80 proc. pracowników deklaruje, że oczekuje elastyczności i możliwości samodzielnego zarządzania modelem pracy.

Pracownicy chcą decydować o tym, w jaki sposób i z jakiego miejsca na świecie pracują. To skolei wymusiło zapotrzebowanie na narzędzia do zarządzania zespołami rozporosznymi po świecie. Firma Deel stworzyła narzędzie, które umożliwia szybkie i sprawne zarządzanie zespołami rozproszonymi po całym świecie. To dzięki takim narzędziom pracownicy mogą pracować nie tylko z kanapie, ale także na plaży na Malediwach.

Home oszczędzanie 

Jak wynika z międzynarodowego badania firm Deel i Momentive, w 2022 roku pracownicy byli w stanie oszczędzić więcej pieniędzy dzięki ograniczeniu wydatków na transport (w tym kosztów związanych z paliwem i eksploatacją samochodu lub biletami na przejazdy komunikacją publiczną) i posiłki poza domem. Ok. 60 proc. badanych wykazało wzrost pensji, a 64 proc. przyznało, że łatwiej im oszczędzać, pracując z domu. 

Walka o talenty trwa w najlepsze  

Braki kadrowe podgrzewają potyczki pracodawców o najlepszych kandydatów. Jak wynika z raportu Manpower Group, w 2022 roku aż 70 proc. firm w Polsce zgłaszało problemy w obsadzaniu stanowisk pracy nowymi pracownikami. W 2023 roku poszukiwanie odpowiednich kandydatów może być dla pracodawców jeszcze trudniejsze, w związku z coraz większą awersją polskich pracowników do podejmowania ryzyka.

Na taką postawę pracowników wpływa między innymi ich subiektywna ocena zagrożenia. W tym przypadku chodzi o ocenę zagrozenia związanego z trwającą na Ukrainie wojną.

Widać to wyraźnie w wynikach sondażu firmy Nationale-Nederlanden. Badanie zostało przeprowadzone w marcu 2022 roku i pokazało że aż 71 proc. Polaków nie zdecyduje się na zmianę pracy podczas trwaj acej u sąsiada wojny.

Aby podtrzymać wzrost polskich firm, kluczowe jest pozyskanie talentów z innych rynków. Pracodawcy z Polski mogą zatrudniać ludzi bez konieczności zakładania oddziału za granicą. Pomaga to również w rozwijaniu i testowaniu nowych rynków bez ponoszenia zbędnego ryzyka i kosztów. Wierzymy, że technologia Deel będzie jednym z impulsów do dalszego rozwoju polskich przedsiębiorstw oraz skutecznym narzędziem we wciąż zaciętej walce o talenty – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel. 

Przeczytaj więcej: