|

Nowoczesne kompetencje dla młodych dorosłych. Bezpłatne warsztaty

Młodzi ludzie zmagają się z trudnymi decyzjami dotyczącymi ich przyszłości. W tej drodze warto próbować swoich możliwości w różnych dziedzinach. Wsparcie w poszukiwaniach i zdobycie nowych kompetencji umożliwia im projekt YouthLab. Modelowanie 3d, projektowanie wektorowe, elektronika, frezowanie – wszystko od podstaw i przy wsparciu specjalistów. Udział jest bezpłatny, a zgłoszenia do najbliższej edycji można przesyłać do 8 grudnia.

Wyzwania młodych w XXI wieku

Pokolenie Zetek i Milenialsów poświęca więcej czasu niż ich rodzice na odnalezienie własnej ścieżki życiowej. Młodzi często szukają alternatywnego sposobu na życie oraz pracy, która będzie kreatywna i dająca spełnienie.

Projekt YouthLab zachęca młodych do aktywnego sprawdzania swoich preferencji i rozwijania nowych umiejętności, które mogą być początkiem nowej pasji i zawodowej drogi. Realizują go Fundacja Orange i Stowarzyszenie Robisz,to w ramach międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center, której celem jest rozwój kompetencji przyszłości.

Zajęcia odbywają się w FabLab powered by Orange na warszawskiej Pradze. To kreatywna przestrzeń, w której do dyspozycji są m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka, a przede wszystkim wsparcie profesjonalistów. Powstają tu meble, ciuchy, deskorolki, interaktywne lampy, plecaki i wiele innych pomysłów. Wiele działań dedykowanych jest grupom w trudniejszej sytuacji i potrzebujących nowych umiejętności.

Zgłoś się do YouthLab

To projekt społeczny dla osób w wieku 16-25 lat, które chcą zdobyć nowe umiejętności w dziedzinie kreatywnej i wytwórczej. To zajęcia dla tych, którzy nie posiadają dyplomu uczelni wyższej, których sytuacja życiowa i zawodowa uległa zmianie, którzy chcą wejść na rynek pracy lub się przebranżowić. W YouthLab mogą spróbować sił w nowoczesnym rzemiośle, z którym rzadko mogą mieć styczność na co dzień, a chcą nauczyć się czegoś nowego – także tworzyć coś według swojego pomysłu w nurcie „D-I-Y”. W poprzednich edycjach powstały m.in. lampy, małe meble i akcesoria, koszulki z autorskimi nadrukami, czy nawet prototyp strzemienia do jazdy konnej.

– Podczas warsztatów można zdobyć wiedzę w ścieżkach: projektowanie grafiki wektorowej, modelowanie i druk 3D, elektronika, projektowanie CNC. Każda z nich zwieńczona będzie stworzeniem profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty. Wszystko przy wsparciu doświadczonych edukatorek i edukatorów. – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

YouthLab daje solidne podstawy z danej dziedziny, które można dalej rozwijać i zacząć działać w branży wytwórczej. Jeden z uczestników poprzedniej edycji kontynuował naukę już po kursie i dziś pracuje jako operator maszyn CNC. – mówi Karolina Guzek ze Stowarzyszenia Robisz.to. – W ramach projektu organizujemy sesję zdjęciową powstałych produktów po to, żeby uczestniczki i uczestnicy mogli wykorzystać je w swoim portfolio. Każda osoba otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. – dodaje.

Kandydaci, którzy nie są pewni, czy chcą zaangażować się w pełny cykl zajęć w ramach YouthLab mają możliwość uczestniczyć w 1,5 godzinnych wprowadzających zajęciach online, dzięki którym sprawdzą, czy dany temat jest dla nich interesujący. Udział w inicjatywie jest bezpłatny. Zgłoszenia do aktualnej edycji przyjmowane są do czwartku, 8 grudnia 2022 do godz. 23:59.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://fablabwarszawa.pl/youthlab

Szansa na lepsze jutro – Orange Digital Center

Orange Digital Center to inicjatywa społeczna, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, przydatnych także w kontekście pracy. Program łączy w jedną całość edukację nieformalną prowadzoną przez Fundację Orange, m.in. takie projekty jak: Szkoła Kodowania, czyli darmowa nauka programowania, FabLaby powered by Orange prowadzące warsztaty z nowoczesnego rzemiosła (m.in. YouthLab) oraz Pracownie Orange –  multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy mogą rozwijać swój potencjał. Zgodnie z założeniem Fundacji, wszystkie inicjatywy kształtują nie tylko umiejętności cyfrowe, ale także społeczne. Siedziba ODC znajduje się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ale projekt działa w różnych miejscach w Polsce i online.

Fundacja Orange działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Jest jedną z kilkunastu Fundacji Orange działających na świecie. Wspiera dzieci, młodzież, nauczycieli w nabywaniu kompetencji przyszłości. Działa na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami, do udziału angażując pracowników Orange jako wolontariuszy.

Stowarzyszenie Robisz.to to społeczność ekspertów i pasjonatów nowych technologii i rzemiosła, których wizją jest kreowanie w Polsce środowiska przyjaznego twórcom i tworzeniu poprzez m.in.zakładanie FabLab’ów i Makerspace’ów, w których jak najwięcej osób może tworzyć, uczyć się i wymieniać wiedzą z innymi. Poprzez swoje działania chce przywracać poczucie sprawczości i samodzielności osobom w każdym wieku, wskrzeszać atrakcyjność zawodów techniczno – rzemieślniczych i pokazać, że każdy może być twórcą. Wprowadza edukację STEAM do polskich szkół, prowadzi pracownie w Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie, projektuje FabLaby, prototypuje, podejmuje się nieoczywistych wyzwań.