Od CV do aplikacji w minutę? Najlepsze strony z ofertami pracy
Zastanawiasz się, jakie portale z ofertami pracy są najbardziej skuteczne? A może składanie aplikacji na stronie za bardzo Cię frustruje? Współcześnie dostęp do internetu otwiera przed nami wiele możliwości poszukiwania zatrudnienia. Nie każda witryna specjalizująca się w tym obszarze jest jednak w stanie zapewnić nam sprawną i skuteczną ścieżkę aplikacyjną. Sprawdź nasz ranking przedstawiający najlepsze strony z ofertami pracy.
Obecnie polskie job boardy oferują szereg korzyści i funkcji takie jak intuicyjna nawigacja, duży wybór ofert pracy, czy zaawansowane filtry wyszukiwania. Funkcjonalności te przyczyniają się do skrócenia czasu potrzebnego do zaaplikowania na stanowisko i ułatwiają wyszukiwanie potrzebnych informacji. Nic dziwnego, że konkurencja w internecie stale rośnie, a dedykowane platformy z ofertami pracy starają się sprostać wymaganiom rynku, proponując coraz bardziej zaawansowane narzędzia do wyszukiwania możliwości zatrudnienia. Postanowiliśmy zbadać, które z nich mają najlepszy proces aplikacyjny.
Doświadczenia użytkownika, a skuteczne składanie aplikacji o pracę
Dzisiaj witryny z ogłoszeniami rekrutacyjnymi wypracowały w większości dosyć łatwe procesy aplikacyjne. Wciąż jednak wiele je różni. Liczba dostępnych ofert w różnych branżach na danym portalu jest inna. Każda z nich ma unikalny design. Niektóre też wyróżniają się przydatnymi funkcjonalnościami. Analizując najpopularniejsze strony z ofertami pracy, podjęliśmy próbę odpowiedzi na następujące pytania:
- Jak szybko ładuje się strona i jak długi jest proces aplikowania?
- Jakie są dostępne funkcje filtrowania ofert pracy na portalu?
- Czy witryna jest łatwa w obsłudze i intuicyjna dla użytkownika?
Dowiemy się, które strony z ofertami pracy pozwalają na najszybsze zaaplikowanie na wolną pozycję w firmie i ile kliknięć jest potrzebne, żeby zakończyć ten proces. Sprawdziliśmy też, które job boardy podają widełki płacowe oraz ile z nich wysyła informacje zwrotne dla kandydata po zakończeniu procesu aplikacyjnego.
1. Pracuj.pl
To jeden z najbardziej popularnych serwisów rekrutacyjnych w Polsce. Oferuje bogaty wybór ofert pracy w tym m.in. dla branży IT — aż 12 825 tysięcy. Informacje w każdej z ofert są uporządkowane. Do zalet portalu należy też zaliczyć ciekawe opcje filtrowania — osoby poszukujące pracy mogą dostosować swoje preferencje m.in. na podstawie stanowiska, branży, wymiaru i trybu pracy oraz wynagrodzenia. Oferty są również przystosowane do osób komunikujących się w języku ukraińskim. Kandydaci aplikujący przez portal pracuj.pl na bieżąco otrzymują mailowe powiadomienia na temat postępów w rekrutacji. Automatyczne wiadomości informują ich o poprawnym przesłaniu zgłoszenia, przeglądaniu aplikacji przez pracodawcę oraz odrzuceniu kandydatury, jeżeli osoba nie zostanie zaproszona na kolejny etap.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 10
Czas poświęcony na aplikację: 1,5-2 minuty
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 12825 ofert pracy
Finanse i księgowość: 7112 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 19 476 ofert pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony:
około 3,6 sekundy na urządzeniach mobilnych
około 4,6 sekundy na urządzeniach desktopowych*
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: opcja bez logowania lub za pomocą konta na Pracuj.pl
Opcje filtrowania: stanowisko, branża, lokalizacja i odległość, poziom stanowiska, rodzaj umowy, wymiar pracy, tryb pracy, wynagrodzenie, czas publikacji ogłoszenia, dodatkowe w tym ogłoszenia dla Ukraińców
2. Linkedin.com
Portal Linkedin Jobs jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi rekrutacyjnych dla kandydatów poszukujących zatrudnienia. Oferuje ogromną liczbę ofert pracy z różnych branż m.in. 23 136 stanowisk z sekcji IT i technologie, co czyni go jednym z najlepszych miejsc w sieci do poszukiwania pracy. Niewątpliwą zaletą witryny jest personalizacja wyników wyszukiwania na podstawie preferencji użytkownika, takich jak branża, lokalizacja, doświadczenie, rodzaj oferty czy tryb zatrudnienia. Umożliwia również filtrowanie ogłoszenia ze względu na liczbę kandydatów, którzy zaaplikowali na wybrane stanowisko oraz pokazuje sugestie z Twojej sieci. Pozwala to aplikującemu na oszacowanie konkurencji. Jednak, aby móc przeglądać oferty pracy, użytkownicy muszą posiadać konto na Linkedin, co może okazać się barierą dla niektórych osób. Minusem jest również brak informacji o widełkach płacowych i wysoka konkurencja wśród kandydatów.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 12
Czas poświęcony na aplikację: około 2 minut
Liczba ofert z różnych branż (w Polsce):
IT i technologie: 23 136 ofert pracy
Finanse i księgowość: 4980 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 28 234 oferty pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony:
około 6,7 sekundy na urządzeniach mobilnych
około 3,7 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: tak
Opcje filtrowania: stanowisko, lokalizacja, umiejętności, data publikacji, oferty pracy, poziom doświadczenia, firma, rodzaj oferty pracy, praca stacjonarna/zdalna, kolekcje ofert pracy, łatwe aplikowanie, branża, obowiązki służbowe, poniżej 10 kandydatów, w Twojej sieci
Przeczytaj także: Ranking fintech Polska – w jakich polskich startupach warto szukać zatrudnienia?
3. Znajdzprace.plus
Znajdzprace.plus to nowoczesna platforma, która dostarcza rozwiązania skrojone na miarę potrzeb dzisiejszego rynku pracy. Wspiera zarówno pracodawców, jak i kandydatów w procesie rekrutacji, kładąc nacisk na szybkość, intuicyjność i efektywność. Zaletą Znajdzprace.plus jest imponująca baza ofert pracy — aż 20 000 tysięcy, co gwarantuje różnorodność jak i ogólną dostępność stanowisk. Dodatkową korzyścią jest brak konieczności logowania przed aplikacją, co znacząco upraszcza proces składania podań o pracę. Wpływa to zarówno na oszczędność czasu jak i komfort użytkowników. Błyskawiczny czas ładowania strony na urządzeniach mobilnych (2,3 s) jest ogromnym atutem, który poprawia doświadczenie odbiorców, zwłaszcza na smartfonach i tabletach.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 9
Czas poświęcony na aplikację: 2 minuty
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 82 oferty pracy
Finanse i księgowość: 300 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 552 oferty pracy
Przemysł i produkcja: 455 ofert pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony: około 2,3 sekundy na urządzeniach mobilnych i około 0,8 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: opcja bez logowania
Opcje filtrowania: stanowisko, branża, lokalizacja, poziom stanowiska, rodzaj etatu, wykształcenie, doświadczenie
4. Olx.pl
Olx to serwis, który podobnie jak Pracuj.pl ma całkiem przyzwoitą liczbę ofert pracy z najpopularniejszych branż na rynku. Wyróżnia się szybkim procesem aplikacyjnym (tylko 5 kliknięć) i różnorodnymi filtrami umożliwiającymi poszukiwanie pracy m.in. ze względu na typ umowy, wymiar pracy, wymagane doświadczenie, możliwość pracy zdalnej, pracy w weekendy, pracy zmianowej czy pracy dla seniorów. Oferuje również selekcję ofert w języku ukraińskim dla osób z Ukrainy. Aplikując na wybraną ofertę, mamy kilka opcji logowania się m.in. przez konto na Olx, Gmailu, Apple, czy Facebooku. Nie ma jednak możliwości wysłania zgłoszenia bez zalogowania się na stronę. Portal dostosowany jest do urządzeń mobilnych, a czas ładowania się strony waha się w granicach od 5 do 7 sekund, to dość długo w porównaniu do innych tego typu witryn.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 5
Czas poświęcony na aplikację: około minuty
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 615 ofert pracy
Finanse i księgowość: 2254 oferty pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 9802 oferty pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: nie
Czas ładowania się strony:
około 7 sekund na urządzeniach mobilnych
około 5 sekund na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: tak
Opcje filtrowania: branże, stanowisko, lokalizacja, podkategoria, typ umowy, wymiar pracy, wymagane doświadczenie, specjalne wymagania, kadra kierownicza, rekrutacja online, możliwość pracy zdalnej, praca zmianowa, praca w weekendy, elastyczny czas pracy, zapraszamy seniorów, filtry w języku ukraińskim
5. Hays.pl
Hays to portal rekrutacyjny, który oferuje w swoim portfolio stanowiska z dwudziestu czterech branż. Niestety w porównaniu do Pracuj.pl nie jest ich tak wiele. Najwięcej stanowisk możemy odnotować dla sektora finanse i księgowość — 237 ofert pracy. Strona nie jest też dostosowana do urządzeń mobilnych, a opcje filtrowania zawierają tylko podstawowe parametry takie jak: stanowisko, lokalizacja i branża. Docenić można fakt, że portal daje użytkownikowi możliwość aplikowania bez konta oraz prosi tylko o podanie danych osobowych, maila oraz załączenie CV, bez zbędnego wypełnienia dodatkowych pul w formularzu. Atutem jest również szybkość ładowania się strony.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 11
Czas poświęcony na aplikację: 2 minuty
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 187 ofert pracy
Finanse i księgowość: 237 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 74 oferty pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony:
około 2,5 sekundy na urządzeniach mobilnych
około 1,9 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: nie
Wymagane konto: nie
Opcje filtrowania: stanowisko, lokalizacja i branża
Przeczytaj także: Gdzie szukać kandydatów do pracy na rynku Fintech w Polsce?
6. Randstad.pl
Portal internetowy Radstad.pl ma prosty i przejrzysty interfejs, który ułatwia kandydatom nawigację po stronie. Najwięcej ofert pracy z najpopularniejszych branż możemy znaleźć w sekcji przemysł i produkcja. Formularz aplikacyjny jest prosty, nie wymaga podawania zbędnych informacji, co pozwala oszczędzić czas i zwiększa wygodę z użytkowania. Kandydaci mogą filtrować wyniki wyszukiwania na podstawie stanowiska, lokalizacji, branży i specjalizacji oraz rodzajów stanowisk. Również osoby pracujące zdalnie mogą dopasować kryteria do swoich wymagań. Jednakże niektóre słabe strony, takie jak brak informacji o wynagrodzeniu i firmie, czy nieaktualne oferty pracy, mogą wpływać na skuteczność portalu.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 10
Czas poświęcony na aplikację: 1 minuta
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 30 oferty pracy
Finanse i księgowość: 31 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 23 oferty pracy
Przemysł i produkcja: 424 oferty pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony:
około 3,3 sekundy na urządzeniach mobilnych
około 1,5 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: nie
Opcje filtrowania: stanowisko, lokalizacja, odległość, branża i specjalizacja, rodzaje stanowiska, praca zdalna, aktualna lokalizacja.
7. Manpower.pl
Manpower.pl to polski portal internetowy, który w swoim portfolio oferuje usługi rekrutacyjne, szkolenia dla pracowników i doradztwo personalne. Proponuje oferty z różnych branż i regionów Polski, jednak w porównaniu do stron takich jak Pracuj.pl, Olx, czy Linkedin Jobs ich liczba przestawia się mało obiecująco. Na pewno większy wybór będą miały osoby pracujące w przemyśle i produkcji, gdzie aktualna liczba wynosi 301 stanowisk. Kandydaci mogą filtrować oferty pracy według kilku kryteriów: stanowisko, branża, lokalizacja i typ pracy. Na tym portalu możliwe jest wyfiltrowanie stanowisk dla osób niepełnosprawnych, co ułatwia im szybkie odnalezienie właściwych ofert.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 8
Czas poświęcony na aplikację: 1 minuta
Liczba ofert z różnych branż:
IT i technologie: 2 oferty pracy
Finanse i księgowość: 36 ofert pracy
Marketing & PR i sprzedaż: 23 oferty pracy
Widełki płacowe: nie we wszystkich ofertach
Potwierdzenie przesłania aplikacji: tak
Czas ładowania się strony:
około 5 sekund na urządzeniach mobilnych
około 2,5 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: nie
Opcje filtrowania: stanowisko, branża, lokalizacja, typ pracy, niepełnosprawni w pracy
8. Oferty.praca.gov.pl
Na stronie urzędu pracy możemy znaleźć dedykowane kandydatom oferty w powiecie. Mimo że portal wyświetla, aktualną liczbę stanowisk liczącą prawie dziewiętnaście tysięcy (18 916) to niestety nie zawiera opcji filtrowania dla poszczególnych branż, która jest jednym z podstawowych narzędzi ułatwiających poszukiwanie pracy. Minusem jest również długie ładowanie się witryny. Strona jest mało intuicyjna w nawigacji i nie pokazuje w prosty sposób jak aplikować na ofertę. Dopiero po przeczytaniu informacji na temat stanowiska pojawia się komunikat o preferowanym sposobie kontaktu przez pracodawcę — mailowo lub telefonicznie. Są też plusy. W odróżnieniu od innych portali urząd pracy posiada opcję filtrowania przez wynagrodzenie brutto. W prawie każdej ofercie pojawia się informacja na temat proponowanej stawki. Strona jest również dostosowana do urządzeń mobilnych.
Liczba kliknięć potrzeba do zakończenia procesu aplikacyjnego: 8
Czas poświęcony na aplikację: 3,5 minuty
Widełki płacowe: wynagrodzenie brutto
Potwierdzenie przesłania aplikacji: nie
Czas ładowania się strony:
10,7 sekundy na urządzeniach mobilnych
5,5 sekundy na urządzeniach desktopowych
Strona dostosowana do urządzeń mobilnych: tak
Wymagane konto: opcja bez logowania, aplikacja za pośrednictwem maila/telefonu
Opcje filtrowania: stanowisko, lokalizacja i odległość, miejsce pracy, rodzaj umowy, wymiar etatu, wynagrodzenie brutto, znajomość języka, rodzaj oferty, wybrane propozycje
Podsumowanie
Niska funkcjonalność i nieprzyjemne doświadczenia podczas interakcji z portalami takimi jak Hays.pl, Randstad.pl, Manpower.pl czy Oferty.praca.gov.pl może wywoływać frustrację i zniechęcać do przeglądania ogłoszeń. Jednocześnie warto zauważyć, że nawet witryny i aplikacje, z których nie lubimy korzystać, mają kilka praktycznych rozwiązań (takich jak sortowanie ogłoszeń po widełkach wynagrodzenia lub filtrowanie ofert dla osób niepełnosprawnych).
Spośród zweryfikowanych stron z ofertami z pracy widocznie wyróżniają się Znajdzprace.plus, Pracuj.pl, Linkedin Jobs i Olx.pl. Każdy z tych portali ma intuicyjny interfejs. Gwarantują one też zaawansowaną personalizację preferencji i łatwość wyszukiwania ogłoszeń. Oferty pracy umieszczane na tych witrynach są czytelne i szczegółowe, dzięki wymogom postawionym przed pracodawcami dodającymi ogłoszenia. Portale te oferują również bogatą liczbę stanowisk dla danej branży. Te czynniki wpływają nie tylko na pozytywne doświadczenia użytkownika, ale również minimalizują uczucie frustracji, które może pojawiać się przy długim poszukiwaniu wymarzonej pracy.
Przeczytaj także: Generacja Z w obliczu inflacji – jak przetrwać?
Autorka: Natalia Malińska
*Materiał powstał we współpracy z ZnajdzPrace+ spółka cywilna
Na Praca.pl też są ciekawe oferty pracy