Oko na startup – Brainly
W ciągu ostatnich 20 lat Kraków stał się wiodącym ośrodkiem technologicznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rozbudowana oferta uczelni wyższych, tradycje przemysłowe i informatyczne sprawiają, że Kraków przyciąga setki firm informatycznych, od małych podmiotów po duże zagraniczne korporacje. Według raportu MOTIFE Kraków IT Market szacunkowa liczba inżynierów i specjalistów IT pracujących w Krakowie wynosi 45 000, co sprawia, że jest on drugim co do wielkości centrum talentów IT w Polsce, zaraz po Warszawie i tuż przed Wrocławiem. Dlatego też obserwujemy ciągły wzrost krakowskiej sceny startupowej – liczba takich innowacyjnych firm szacowana jest już na ponad 250. Wśród nich znajdziemy Brainly, które będzie otwierało nasz cykl – Oko na Startup.
Brainly – początek
Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy Michał Borkowski, CEO Brainly wraz z Tomkiem Krausem i Łukaszem Haluchem, współzałożycielami platformy, byli jeszcze na studiach. Ideą stojącą za startupem była chęć przeniesienia korzyści płynących z realnego życia i realnej współpracy pomiędzy uczniami do przestrzeni online. Początkowo Brainly miało być tylko projektem pobocznym, ale po roku platforma miała milion użytkowników i stało się jasne, że będzie się czymś znacznie więcej.
Dziś Brainly jest największą na świecie platformą do nauki, na której miliony uczniów, rodziców i edukatorów mogą otrzymać pomoc przy nauce i odrabianiu pracy domowej. Każdego miesiąca odwiedza ją ponad 350 milionów użytkowników z różnych krajów m.in. Stanów Zjednoczonych, Polski, Indii, Rosji, Brazylii, Indonezji, Ameryki Łacińskiej i Turcji. Jak dotąd firma pozyskała fundusze w wysokości 150 milionów dolarów, co jest najwyższym finansowaniem, jakie otrzymał jakikolwiek polski startup.
Wzrost
Pandemia, która tak mocno uderzyła w inne rynki, dla Brainly była momentem jeszcze szybszego wzrostu. Zmieniła zasadniczo sposób, w jaki uczniowie się uczą, przyspieszając wzrost popularności cyfrowych rozwiązań i ułatwiając naukę zdalną, dając uczniom możliwość łatwiejszego uzyskania pomocy z ich problemami edukacyjnymi, zadawania pytań z różnych przedmiotów, komunikację z uczniami i nauczycielami z całego świata. Platforma cały czas ewoluuje, dodając do swojego portfolio do nauki nowe rozwiązania – np. Math Solver, czyli aplikację napędzaną przez sztuczną inteligencję, która zapewnia rozwiązanie krok po kroku dowolnego matematycznego równania.
Misją Brainly jest inspirowanie uczniów do dzielenia się i odkrywania wiedzy we współpracujących społecznościach. W ramach tego dostrzegamy wiele aspektów, takich jak popularyzowanie nauki, demokratyzacja dostępu do edukacji, a więc docieranie z przystępną ofertą edukacyjną do tych, którzy mają utrudniony dostęp do szkół czy nauczycieli, a co za tym idzie, dostosowywanie tej oferty do potrzeb bardzo różnych grup odbiorców.
Strategicznie ważna w kontekście rozwoju firmy jest dla nas różnorodność. Nasz zespół reprezentuje dziesiątki narodowości i kultur, co jest prawdziwym odzwierciedleniem naszej zróżnicowanej społeczności uczniów, rodziców i nauczycieli na platformie. Brainly to 350 milionów osób z ponad 35 krajów świata, nie da się więc budować takiej platformy nie dbając o zróżnicowany i inkluzywny zespół – mówi Kuba Piwnik, dyrektor ds. komunikacji z Brainly.
Kto za tym stoi?
W Brainly pracują osoby, które chcą mieć bezpośredni wpływ na produkt i zachowania użytkowników. Praca w startupie takim jak Brainly wymaga umiejętności łączenia codziennych, operacyjnych obowiązków ze strategicznym myśleniem. To zmienne i innowacyjne środowisko, w którym nieustanne trzeba poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań, a także nadążać za szybkim tempem pracy. Bardzo ważne są umiejętności związane ze współpracą, stawianiem sobie wyzwań i znajdowaniem nietypowych rozwiązań i oczywiscie biegłość w komunikacji, też tej międzykulturowej, bo w Brainly reprezentowanych jest aż 30 różnych narodowości. Trzeba być gotowym na ciągłe zdobywanie wiedzy i aplikowanie swoich doświadczeń do nowych wyzwań, różnorodność obowiązków oraz kreatywność przy szukaniu usprawnień i rozwoju produktu, by spełniać najbardziej wyrafinowane potrzeby jego użytkowników. Ponieważ w centrum pracy całego zespołu Brainly, ktory ma już blisko 400 osób, są zawsze uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele.
Wraz z rozwojem produktu zespoly Brainly bedą rekrutowały inżynierów i deweloperów zarówno frontendowych, backendowych jak i mobilnych, analityków danych, designerów oraz specjalistów od mashine learnigu. W zespołach produktowych otwierać się będzie coraz więcej ról product managerów i delivery managerów. Wszystkie informacje o aktualnie otwartych rolach dostepne sa na https://careers.brainly.com/
Co dalej? W jakim kierunku powędruje Brainly?
Wizja Brainly to danie każdemu uczniowi na świecie dostępu do spersonalizowanej edukacji. To ambitny cel, ale jesteśmy przekonani o tym, że uda nam się go osiągnąć. Poza dalszym wzrostem liczby użytkowników, ważne dla jego osiągnięcia jest wdrażanie nowych produktów i technologii, takich jak sztuczna inteligencja, czy algorytmy machine learning, które pozwalają przenieść personalizację na nowy poziom. W 2021 roku uruchomiliśmy też nasz pierwszy produkt do korepetycji online w USA – Brainly Tutor. Już po 6 miesiącach od startu cieszył się ogromnym zainteresowaniem i skorzystano z niego ponad pół miliona razy – dodaje Kuba Piwnik.
O startupach m. Rekruter pisał już: https://www.magazynrekruter.pl/the-hungarian-startup-looking-to-revolutionise-hr-in-poland/