Ilustracja do artykułu pt. "Onboarding: klucz do wzrostu zaangażowania i produktywności"
|

Onboarding: klucz do wzrostu zaangażowania i produktywności

Wszystkie firmy mierzą się obecnie z wieloma nowymi wyzwaniami. Zmiany sposobu pracy, świadczenia usług czy rozwój technologii sprawiają, że konieczna jest błyskawiczna adaptacja – wszystko po to, by nie pozostać w tyle za swoją konkurencją. Kluczem wydaje się zbudowanie zgranego, dobrze wyszkolonego zespołu. Jak to jednak zrobić, gdy rotacja pracowników jest tak duża?

Organizacje stale muszą szukać skutecznych metod na zwiększenie zaangażowania i produktywności swoich zespołów, a także dbać o to, aby nowa osoba na pokładzie pozostawała w firmie jak najdłużej. W związku z tym, niezaprzeczalnie jednym z procesów, o który warto zadbać, jest onboarding – proces wdrażania nowych pracowników. Właściwie przeprowadzony onboarding nie tylko skraca czas adaptacji nowego pracownika, ale również buduje jego zaangażowanie i lojalność wobec firmy. Dzisiaj pokażemy, jak istotny jest onboarding oraz jak nowoczesne platformy e-learningowe mogą wspierać ten niełatwy proces.

Czym jest onboarding?

Onboarding to zorganizowany proces wdrażania nowych pracowników do organizacji, który obejmuje zapoznanie ich m.in. z kulturą firmy, strukturą organizacyjną, procedurami oraz narzędziami niezbędnymi do wykonywania codziennych obowiązków. Celem onboardingu jest jak najefektywniejsze przystosowanie nowego pracownika do pracy w nowym środowisku, co przekłada się na jego zaangażowanie i produktywność. Wszyscy wiemy, że pierwsze dni w nowej pracy są niełatwe, ale niezwykle istotne.

Tutaj dowiesz się, jak zaplanować onboarding w swojej firmie. 

Korzyści płynące z efektywnego onboardingu

Zwiększenie zaangażowania pracowników

Nowi pracownicy, którzy czują się dobrze wprowadzeni do firmy, są bardziej zaangażowani i zmotywowani do pracy. Onboarding pomaga im zrozumieć, jak ich rola wpisuje się w ogólną strategię firmy, co zwiększa ich poczucie przynależności i odpowiedzialności za osiąganie wspólnych celów.

Skrócenie czasu adaptacji

Efektywny onboarding skraca czas potrzebny nowym pracownikom na osiągnięcie pełnej produktywności. Dzięki dobrze zorganizowanemu procesowi wdrożenia szybciej uczą się swoich obowiązków i stają się samodzielni w wykonywaniu codziennych zadań. Wspomaga także ich pewność siebie!

Redukcja rotacji pracowników

Badania pokazują, że dobrze przeprowadzony onboarding zmniejsza ryzyko szybkiej rezygnacji nowych pracowników. Osoby, które od początku czują się zaopiekowane i widzą perspektywy rozwoju w firmie, są mniej skłonne do szukania nowych możliwości zawodowych.

Poprawa wizerunku firmy

Profesjonalnie zorganizowany onboarding pozytywnie wpływa na wizerunek firmy jako pracodawcy. Zadowoleni pracownicy chętniej polecają firmę innym, co ułatwia rekrutację nowych talentów – to obecnie bardzo istotne.

Wyzwania tradycyjnego onboardingu

Tradycyjny onboarding – oparty głównie na szkoleniach stacjonarnych i przekazywaniu dokumentacji w formie papierowej – wiąże się z wieloma wyzwaniami. Organizacja szkoleń wymaga dużego zaangażowania czasu i zasobów, a także koordynacji wielu działań. Tradycyjne metody są także mniej elastyczne i nie zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników.

Nowoczesne rozwiązania – onboarding online

W dobie cyfryzacji, pracy zdalnej i przeniesienia się do tzw. „digitalu” coraz więcej firm decyduje się na wykorzystanie platform e-learningowych do procesu onboardingu. Rozwiązania online oferują wiele korzyści, które trudno osiągnąć za pomocą tradycyjnych metod. Czemu warto?

1. Elastyczność i dostępność

Onboarding online umożliwia pracownikom dostęp do materiałów szkoleniowych w dowolnym czasie i miejscu. Dzięki temu mogą oni samodzielnie planować naukę i dostosować tempo przyswajania wiedzy do swoich potrzeb. Nawet jeśli pracują zdalnie!

2. Oszczędność czasu trenerów i doświadczonych pracowników

Pamiętaj, że proces adaptacji nowych osób jest bardzo powtarzalny. Projektując na platformie e-learningowej onboarding ogólny do firmy i/lub onboardingi stanowiskowe – robisz to raz. Możesz opublikować filmy wideo, prezentacje Power Point czy nawet zaprojektować szkolenia i testy w dostępnych kreatorach. Cała wiedza będzie dostępna w jednym miejscu. Następnie jednym kliknięciem przypisujesz do takiego onboaridngu nowego pracownika, dzięki czemu oszczędzisz czas osób, które dotychczas zajmowały się szkoleniami i poświęcały ogromną ilość czasu na przekazanie wszystkich istotnych informacji.

3. Interaktywne treści

Platformy e-learningowe oferują różnorodne formy przekazu wiedzy: wideo, quizy, gry, interaktywne ćwiczenia czy symulacje. Dzięki temu proces onboardingu staje się bardziej angażujący i atrakcyjny dla pracowników. Koniec ze ślęczeniem przed prezentacjami!

4. Ujednolicenie wiedzy

Dzięki wykorzystaniu platform e-learningowych, zyskasz pewność, że każdy nowy pracownik ma dostęp do tej samej, ustandaryzowanej wiedzy. Dzięki temu zespół będzie mówił tym samym językiem, co ma niejednokrotnie przełożenie na jakość obsługi klienta i odbiór firmy w oczach partnerów czy kontrahentów.

5. Monitorowanie postępów

Zaawansowane narzędzia analityczne dostępne na platformach e-learningowych umożliwiają monitorowanie postępów nowych pracowników w czasie rzeczywistym. Menedżerowie i specjaliści HR mogą na bieżąco śledzić, jakie umiejętności zostały już opanowane, a nad którymi obszarami warto jeszcze popracować.

Jak wdrożyć onboarding online w firmie?

Implementacja onboardingu online wymaga odpowiedniego planowania i zaangażowania. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  1. Identyfikacja potrzeb – określ, jakie informacje i umiejętności są kluczowe dla nowych pracowników na różnych stanowiskach.
  2. Wybór platformy – wybierz platformę e-learningową, która najlepiej odpowiada potrzebom Twojej firmy.
  3. Tworzenie treści – opracuj materiały szkoleniowe, które będą atrakcyjne i angażujące dla nowych pracowników. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z pomocy specjalistów i zaprojektować szkolenia e-learningowe skrojone na miarę wspólnie z zespołem Smarteducation.pl.
  4. Monitorowanie i optymalizacja – regularnie przeprowadzaj ankietę satysfakcji po onboardingu i dostosowuj program onboardingowy, aby odpowiadał on w 100% potrzebom nowych osób. To pozwoli na ciągłe doskonalenie procesu wdrażania.

Przykład efektywnego onboardingu – Dolineo

Platforma Dolineo jest doskonałym przykładem narzędzia, które może wspierać proces onboardingu w firmach. Zaprojektuj onboardingi w systemie, udostępniając w nich różnego typu firmowe materiały, wykorzystaj wbudowane kreatory testów/ankiet/szkoleń, oraz ciesz się możliwością monitorowania postępów. Dolineo pozwala na skuteczne wdrażanie nowych pracowników i szybkie osiąganie przez nich pełnej produktywności. Warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań!

Onboarding – warto czy nie warto?

Onboarding jest kluczowym elementem wpływającym na zaangażowanie i produktywność pracowników. Elastyczność, oszczędność czasu i kosztów, ujednolicenie wiedzy oraz możliwość monitorowania postępów sprawiają, że onboarding online staje się coraz bardziej popularny wśród firm, które chcą inwestować w rozwój swoich pracowników. Uruchomienie platformy takiej jak Dolineo może znacząco wpłynąć na efektywność procesów wdrażania w Twojej firmie, przyczyniając się do osiągania lepszych wyników i zwiększania konkurencyjności na rynku.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Dolineo spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze