Ilustracja do artykułu pt. "Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT. O czym warto pamiętać?"
|

Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT. O czym warto pamiętać?

Ministerstwo Finansów przypomina dziś o dobiegającym końca terminie złożenia deklaracji PIT. Resort zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT (dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy). Na podatników czekają tam zeznania uzupełnione przez fiskus. Część z nich jest już gotowa, jednak niektóre należy uzupełnić. W ten sposób podatnicy złożyli już przeszło 6,7 mln deklaracji.

Rozliczenie PIT można także złożyć poprzez system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Urzędy skarbowe będą dziś otwarte do godziny 18:00.

Deklaracja PIT – jakie są kolejne kroki?

Do końca kwietnia można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Następnie Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. PIT zostanie więc złożony automatycznie w terminie, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Resort poinformował, że od północy 1 maja rozpocznie się automatyczna akceptacja zeznań. Jednostka przewiduje, że proces ten potrwa siedem dni (usługa w tym czasie ma być niedostępna). Po jego zakończeniu podatnicy będą mieli wgląd do swoich zeznań, można będzie również pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, a także złożyć korektę. Niezależnie od tego, czy zeznanie zostało zaakceptowane automatycznie, czy też było złożone samodzielnie.

„Warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT zanim zostanie automatycznie zaakceptowane przez system. Do 30 kwietnia w zeznaniu możemy jeszcze wprowadzić korzystne zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia i ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie. Możemy też zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% podatku” – podkreśla wiceminister finansów zastępca szefa KAS Małgorzata Krok, cytowana w komunikacie prasowym. 

Potrzebujesz pomocy z rozliczeniem PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa zapewnia wsparcie dla rozliczających się podatników. Informacji na ten temat można szukać na stronie podatki.gov.pl. Dostępny jest tam również chatbot KASPRO, który odpowie na pytania dotyczące zeznań w podatku dochodowym od osób fizycznych.

https://twitter.com/KAS_GOV_PL/status/1785234608021238152

Warto także być świadomym wachlarza możliwości do skorzystania z ulg i odliczeń. Ich listę wraz z kryteriami znajdziesz tutaj.

PIT – ostatni dzień na uregulowanie należności

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, w ubiegłym roku 1,8 mln osób musiało dopłacić do PIT (suma zaległości wyniosła 11,2 mld zł). Konieczność dopłaty pojawia się wtedy, gdy kwota podatku zapłaconego w 2023 roku przez podatnika była niższa niż kwota podatku należnego. Należność należy uregulować, wpłacając wymaganą kwotę na swój indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek).

Ci podatnicy, którzy nie zapłacą należności w terminie do 30 kwietnia, będą musieli sami obliczyć wysokość odsetek za zwłokę i pokryć je razem z niedopłatą. Stawka to 14,5 proc. w stosunku rocznym. W sieci dostępny jest kalkulator odsetek podatkowych, który ułatwia rozliczenie zaległości. Warto pamiętać, że dodatkowe opłaty będą naliczane już od pierwszego dnia opóźnienia.

Jeśli kwota należności przekracza w danym momencie możliwości podatnika, może on złożyć do urzędu skarbowego wniosek o rozłożenie płatności na raty. Decyzja w takich sprawach jest wydawana indywidualnie przez naczelnika odpowiedniej jednostki. Warto dodać, że rozwiązanie to wiąże się z koniecznością uregulowania opłaty prolongacyjnej. 

Co w przypadku błędów w deklaracji?

„Rzeczpospolita” podaje, że urząd skarbowy już przystąpił do analizy złożonych deklaracji. W przypadku wykrycia błędów podatnik otrzyma wezwanie do ich korekty. 

Doradca podatkowy w kancelarii Outsourced dr Piotr Sekulski w rozmowie z dziennikiem podkreśla, że jeżeli podatnik zdąży poprawić zeznanie i zapłacić podatek dochodowy (PIT) we właściwej wysokości przed końcem kwietnia, nie musi obawiać się żadnych konsekwencji.

Jeśli jednak błędy zostaną wykryte już po terminie złożenia zeznań, podatnik powinien być przygotowany do opłacenia zaległości wraz z odsetkami. Ponadto za nieprawidłowe rozliczenie może grozić grzywna.

Rozliczenie PIT – uważaj na oszustów

Leszek Tasiemski, ekspert w kwestii zabezpieczeń sieci na łamach TVP3 Warszawa przestrzega przed cyberatakami. Przestępcy zwykle wykorzystują tzw. phishing. Tworzą wiadomości e-mail w ten sposób, by adresat uwierzył, że wiadomość pochodzi z instytucji państwowej. Zwykle takie maile zawierają zainfekowane załączniki. Odbiorca wiadomości jest proszony np. o dokonanie korekty w zeznaniu lub podanie numeru konta bankowego do zwrotu podatku. Specjalista podkreśla, że wiadomości często mają zmienione jedynie drobne detale, co usypia czujność adresata. Konieczne jest więc ograniczone zaufanie wobec maili, jakie otrzymujemy. Warto także zachować szczególną ostrożność przy otwieraniu wszelkich załączników.

TVP3 Warszawa przywołuje alarmujące dane. Wynika z nich, że w czasie, na jaki przypada rozlicznie podatku rocznego, prawie połowa podatników staje się obiektem ataków. Co więcej, prawie co piąty Polak otwiera taką wiadomość, narażając się tym samym na skutki ataku. 

https://twitter.com/KAS_Krakow/status/1755952319399624968

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze