|

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

Każdy właściciel firmy i pracownik czekał na tę informację. Rada Gabinetowa opracowała pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, dotkniętych pandemią koronawirusa. Zestawiliśmy to z propozycjami USA i Wielkiej Brytanii.

Wartość pakietu pomocowego – 212 mld złotych

Jak czytamy na oficjalnej stronie Kancelarii Premiera projekt ustawy nosi nazwę „Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS- Cov – 2”.

Pakiet pomocowy dotyczy 5 filarów:

  • bezpieczeństwo pracowników,
  • finansowanie przedsiębiorstw,
  • ochronę zdrowia,
  • wzmocnienie systemu finansowego
  • program inwestycji publicznych.

Zanim rozpoczęła się komunikacja rządu na temat pakietu pomocowego premier Mateusz Morawiecki podziękował na swoim Twitterze firmom, które przekazują swoje fundusze na walkę z koronawirusem.

Więcej szczegółów na temat pakietu pomocowego znajdziecie w artykule Gazety Prawnej – Pakiet antykryzysowy rządu. Znamy szczegóły programu.

USA – tysiąc dolarów dla każdego

Rząd Donalda Trumpa w ramach amerykańskiego pakietu pomocowego wypłaci Amerykanom po 1 tys. dolarów na złagodzenie skutków epidemii koronawirusa.

Fundusze mają być częścią gospodarczego pakietu stymulacyjnego o wartości biliona dolarów.

Co więcej, pakiet obejmie między innymi 500 mld dolarów na pomoc małym firmom i 50 mld dla linii lotniczych. Ponadto, osoby prywatne i firmy będą mogły odroczyć do 90 dni płatności podatków.

Pakiet pomocowy – Wielka Brytania

Rozwiązania, które mają pomóc gospodarce pojawiły się również w Wielkiej Brytanii, która jednak długo wzbraniała się przed wprowadzaniem obostrzeń.

Jednak premier Boris Johnson rozpoczął reakcję i rząd postanowił przekazać 330 miliardów funtów na walkę z koronawirusem.

Pieniądze będą przeznaczone na m.in. kredyty dla firm, pomoc dla sektora lotniczego oraz hotelarsko – gastronomicznego, wakacje podatkowe dla firm, wsparcie dla małych firm, które nie miały ubezpieczenia oraz dla spłacających kredyty hipoteczne – Forbes.