|

Pandemia – sytuacja w regionie CEE

Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli agencji rekrutacyjnych, z Węgier, Czech i Łotwy jak wygląda sytuacja państwa i rekrutacja w regionie CEE w związku z pandemią.

Węgry w obliczu pandemii

Podobnie jak w Polsce, na Węgrzech z powodu pandemii koronawirusa wszystkie szkoły i uniwersytety zamknięto, zalecono naukę online. Robione są również zapasy i produkty takie jak papier toaletowy czy żel antybakteryjny szybko znikają z półek.

Węgry zabroniły także wjazdu do kraju cudzoziemcom z Iranu,  Izraela, Włoch czy Południowej Korei. Każdy powracający do Węgier z państw, musi poddać się 14 dniowej domowej kwarantannie.

Testy na koronawirusa robione są tym, którzy mają objawy lub tym, którzy mieli kontakt z osobami, z pozytywnym wynikiem na test COVID-19.

Dużo firm również zdecydowało się również na wysłanie swoich pracowników na home office, np. firma Karrier Hungaria.

Cieszę się, że w ubiegłym roku nasza firma sporo zainwestowała w IT. Dzięki temu, możemy wciąż sprawnie pracować i wszystko monitorować – komentuje Gabriella Ruff, Managing Partner, Karrier Hunagaria.

Po czym dodaje:

Niektórzy klienci odkładają zlecenia w czasie. Dobra wiadomość jest taka, że wiele firm używa wideocalli w rozmowach rekrutacyjnych, ponieważ większość klientów woli już unikać rozmów F2F.

Pandemia w Czechach

W Czechach został ogłoszony stan wyjątkowy z powodu pandemii. Szkoły podstawowe i licea zostały zamknięte oraz niektóre uniwersytety i przedszkola. W miejscach np. takich jak: teatry, wystawy, festiwale, występy, konferencje może przebywać maksymalnie 30 osób w tym samym czasie. Prawdopodobnie duże galerie handlowe również zostaną zamknięte.

Ruch graniczny także został wstrzymany. W przypadku osób powracających z krajów z podwyższonym ryzykiem (około 25 krajów) obowiązkowa jest kwarantanna.

Coraz więcej naszych klientów zaprzestaje przeprowadzania rozmów rekrutacyjnych. Firmy praktycznie w ogóle nie wpuszczają do biur gości z zewnątrz – mówi Tereza Cerna, Partner i Senior Consultant, R4U.

Łotwa

Na Łotwie ze względu na pandemię szkoły również zostały zamknięte, podobnie jak granice, które będą mogli przekroczyć powracający do kraju obywatele Łotwy.

Ponadto, Minster Łotwy Krisjanis Karins oświadczył na konferencji, że zgromadzenia publiczne powyżej 50 osób również będą zakazane, aby przeciwdziałać pandemii.

Część klientów wstrzymuje rekrutację, którą nam zleciła. Obecnie spotkania z kandydatami i klientami odbywają się za pomocą Skype – komentuje Tomass Barilo, Managing Director, Working Day.

Jeśli jesteście ciekawi, jak z pandemią radzi sobie Singapur przeczytajcie TEN artykuł.