Praca w Lublinie
|

Perspektywy rozwoju sektora BSS w Lublinie: potencjał miasta i opinia eksperta

Lublin, zwany stolicą wschodniej Polski, stanowi największe i najszybciej rozwijające się miasto po prawej stronie Wisły. Miejsce to obfituje w liczne atrakcje zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Czy jest równie atrakcyjne dla osób poszukujących pracy w sektorze BSS lub ogólnie szukających zatrudnienia?

Stolica województwa lubelskiego pełni istotną rolę centrum administracyjnego, gospodarczego oraz kulturalnego regionu. Jak czytamy na stronie Lublin.eu, miasto zamieszkuje obecnie około 340 tys. osób, co plasuje je na dziewiątym miejscu w Polsce pod względem liczby ludności. Co więcej, charakteryzuje się ono aktywną i ambitną społecznością – ponad 58 proc. obywateli mieści się w wieku produkcyjnym, a 27 proc. posiada wyższe wykształcenie.

Długa historia Lublina jako miasta wielokulturowego znajduje swoje odzwierciedlenie także dziś, poprzez dążenie do stworzenia przyjaznego środowiska dla mieszkańców o różnorodnym pochodzeniu, czy wyznaniu. W 2022 roku odnotowano rekordowy napływ turystów. Co więcej, Lublin jako pierwsze miasto w Polsce z dumą nosi obecnie tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Lublin – edukacja i uczelnie wyższe

Również życie akademickie w Lublinie jest różnorodne i dynamiczne. Oto jak prezentuje się w
liczbach:

● prawie 60 tysięcy studentów;
● dziewięć uczelni, w tym pięć publicznych i cztery niepubliczne: Collegium Humanum –
Szkoła Główna Menedżerska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet
Medyczny, Politechnika Lubelska, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji,
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lubelska Akademia WSEI, Lotnicza Akademia
Wojskowa, Uniwersytet Przyrodniczy;
● ponad 200 różnorodnych kierunków studiów na uczelniach;
● przyjęcie ponad ośmiu tysięcy studentów pochodzących z przeszło 100 krajów;
● rocznie lubelskie uczelnie kształcą 15 tysięcy absolwentów (podaje Lublin. eu).

Rynek pracy w Lublinie

W Lublinie funkcjonują także różne przedsiębiorstwa, działające m.in. w branży farmaceutycznej, zajmujące się produkcją maszyn rolniczych, czy przetwórstwem spożywczym. Miasto jest również pełne sklepów, kawiarni, restauracji, pubów, kin i miejsc rozrywkowych, co generuje popyt na pracowników. W obszarze handlowym Lublin posiada 20 centrów handlowych oraz liczne supermarkety. Działają tu także instytucje administracji państwowej, w tym ZUS, banki i firmy ubezpieczeniowe. Istnieje zatem zapotrzebowanie na pracowników usługowych, fizycznych i biurowych.

Lublin stanowi również atrakcyjne miejsce rozwoju dla przedsiębiorstw ze względu na dostęp do wykwalifikowanych pracowników, którzy zdobywają edukację na miejscowych uniwersytetach. Dynamiczny rozwój miasta wspierają nowo wybudowane biurowce. W Lublinie obserwuje się wzrost w sektorach technologicznym i finansowym.

Z kolei stopa bezrobocia wg. danych GUS w czerwcu w Lublinie wynosiła 4,4 proc., podczas gdy stopa bezrobocia w całym kraju utrzymała się na poziomie 5 proc. Średnie wynagrodzenie w województwie lubelskim w styczniu 2023 roku wynosiło ponad 6000 zł brutto. Pensje w przemyśle wahały się od 5490 do 6800 zł brutto, a sektor budowlany oraz obsługi rynku nieruchomości oferowały podobne stawki, przekraczające 5300 zł. Jednak najwyższe średnie wynagrodzenie (ponad 10 000 zł brutto) osiągnęli pracownicy sektora informacji i komunikacji.

Z kolei przeglądając oferty na portalu pracuj.pl, można zauważyć, że zdecydowana większość, bo aż 77% (dane z 09.08.2023) stanowią oferty z branży IT, dużą ilość ofert znajdą także osoby szukające pracy w branży obsługi klienta, a także przedstawiciele handlowi. Ofert pracy w sektorze kreatywnym (graficy, dziennikarze, fotografowie) jest najmniej.

Największe firmy w Lublinie

Warto zauważyć, że w Lublinie można zaobserwować dynamiczny rozwój wielu firm, które skutkują wzrostem liczby miejsc pracy. Jak czytamy na stronie Lublin.eu, najliczniejszym zatrudnieniem wyróżniają się:

● GGK Ursus S.A. – firma specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych i ciężkiego
sprzętu przemysłowego.
● Perła – Browary Lubelskie S.A. – jedno z czołowych polskich przedsiębiorstw
zajmujących się produkcją piwa i napojów.
● Aliplast Sp. z o.o. – producent aluminium i tworzyw sztucznych, oferujący różnorodne
rozwiązania dla przemysłu.
● Daewon Europe Sp. z o.o. – firma działająca w sektorze produkcji i dystrybucji
komponentów i części dla przemysłu.
● Elektromontaż – Lublin Sp. z o.o. – specjalizuje się w wykonawstwie prac
elektroenergetycznych oraz budowie infrastruktury energetycznej.
● Intrograf-Lublin S.A. – przedsiębiorstwo oferujące usługi z zakresu poligrafii i
produkcji opakowań.
● BIOMED-LUBLIN – firma zajmująca się produkcją i dystrybucją wyrobów
medycznych i farmaceutycznych.
● Aliplast Extrusion Sp. z o.o. – specjalista w dziedzinie ekstruzji aluminium i
dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu.
● LWDO Lift Service S.A. – firma świadcząca usługi związane z konserwacją,
modernizacją i serwisem urządzeń dźwigowych.

Czy Lublin jest stolicą nowoczesnych usług biznesowych?

Business Services Sector (BSS) stanowi jeden z najszybciej rozwijających się segmentów polskiej gospodarki, zatrudniając obecnie ponad 400 tysięcy osób, tworzy tysiące nowych miejsc pracy. Jednak w najnowszym Raporcie Wynagrodzeń BSS 2023, przygotowanym przez Grafton Recruitment, szczegółowo omówiono sytuację w ośmiu Polskich miastach. Lublin nie znalazł się w tej czołówce. W związku z tym faktem postanowiliśmy zasięgnąć opinii eksperta w tej dziedzinie.

BSS w Lublinie – perspektywy rozwoju

Wiktor Doktór, ceniony specjalista w obszarze outsourcingu, posiadający szeroką wiedzę w wielu dziedzinach związanych z nowoczesnymi usługami biznesowymi odniósł się do stwierdzenia, czy Lublin mógłby być określany nową stolicą BSS.

„Podium niezmiennie należy do Krakowa, Warszawy i Wrocławia, zaś na kolejnych miejscach są m.in. Trójmiasto, Łódź i Poznań. Lublin o roku odnosi sukcesy w pozyskiwaniu nowych projektów typu BSS, lecz zarówno pod kątem ich liczby, skali inwestycji, zatrudnienia nadal nie są to liczby przewyższające wymienione wyżej lokalizacje” – podkreślił Wiktor Doktór.

„W ostatniej edycji konkursu Outsourcing Stars w pierwszej trójce miast, które przyciągnęły największą liczbę inwestycji BSS, miały najwięcej studentów i absolwentów kierunków dedykowanych sektorom BSS, jak również prowadzących najwięcej inicjatyw dla sektora BSS były: Trójmiasto, Wrocław i Łódź. W tym roku, jak wynika z BSS Index – platformy http://www.bssindex.com/, na której zbieramy dane o nowych projektach BSS w Polsce na pierwszym miejscu jest Warszawa, później Wrocław, Poznań, Łódź i Gdańsk.
Lublin jest na piątym miejscu” – dodał.

„Podsumowując – Lublin absolutnie jest na polskiej mapie lokalizacji BSS, niewątpliwie przyciąga do siebie nowe projekty, niewątpliwie w mieście rośnie baza doskonałych nieruchomości biurowych, kierunki nauczania są jak najbardziej atrakcyjne dla sektora BSS, ale skala inwestycji, dynamika rozwoju, skala zatrudnienia jest na ten moment zbyt niska, aby mówić, że miasto jest liderem” – ocenił.

Opinia eksperta wskazuje, że choć Lublin może nie być przodującym miastem w tym zakresie, to nadal ma potencjał do rozwoju i wzrostu w sektorze BSS. Dostęp do wykwalifikowanych kadr oraz atrakcyjne warunki inwestycyjne mogą pomóc Lublinowi w umacnianiu swojej pozycji w branży usług biznesowych.

Lublin – idealne miasto dla młodych ludzi?

Podsumowując, choć Lublin nie znajduje się w czołówce raportów branżowych, to wciąż stanowi atrakcyjne środowisko dla rosnącej liczby firm. Również dzięki różnorodności sektorów i innowacyjnym przedsięwzięciom, miasto tworzy możliwości dla osób dopiero wchodzących na rynek pracy, które chcą się rozwijać i budować to miasto jako (być może) przyszłą stolicę BSS w Polsce.

Autor: Renata Misiura

***
Zobacz również:

Jaka jest gwarancja zatrudnienia w Gdańsku? Trójmiejski rynek pracy

Praca w Krakowie — największe firmy i najlepsi pracodawcy

Ulgi podatkowe, luz w urzędach, work-life balance — tak wygląda praca w Czechach

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze