Pielęgniarki bardziej pożądane niż programiści?
Mówiliśmy o spadku ofert pracy na rynku, ale z pewnością na brak pracy nie mogą narzekać obecnie pielęgniarki. Poza brakiem sprzętu medycznego, słyszymy również o dużych lukach kadrowych. W Polsce pracuje około 233 tys. pielęgniarek. Czy ten zawód stał się „nowymi java developerami” naszych czasów?
W polskich szpitalach i placówkach medycznych pracuje 233 tys. pielęgniarek i chociaż w latach latach 2013–2018 przybyło ich ponad 20 tys., wciąż brakuje młodych adeptów tych zawodów – podaje serwis ceo.com.pl
Dalej czytamy, że polski wskaźnik liczby pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie – 5,2, a średnia unijna to 9,4. Natomiast średni wiek polskich pielęgniarek w 2015 roku wynosił 50 lat, a w 2019 roku 52 lata. Według prognoz na 2030 rok średnia wieku pielęgniarek wyniesie 60 lat.
Gdzie zatem szukać kadry w czasie kryzysu?
Rekrutacja pielęgniarek
W serwisie pracuj.pl na hasło „pielęgniarka” znaleźliśmy około 60 opublikowanych ofert o pracę. Nie brakuje w nich także adnotacji o możliwości rekrutacji online.
Pojawiają się tam ogłoszenia między innymi na Polskę, Niemcy, Austrię czy Norwegię. Podobną liczbę oferty pracy (oraz podobne lokalizacje) pod tym samym hasłem znaleźliśmy na stronie infopraca.pl.
Wiemy też, że do tej pory rekrutacja polskich pielęgniarek do Niemiec cieszyła się dużą popularnością. Agencjami rekrutacyjnymi specjalizującymi się w tego typu rekrutacjach zagranicznych są np. Aterima Med, Audiutor, ALAUCTUS-CARE, Medira czy Adecco.
Adecco Poland kilka lat temu opracowało autorski międzynarodowy program rekrutacji polskiej kadry medycznej do Norwegii. Firma zapewnia polskim pielęgniarkom i pielęgniarzom zatrudnienie w sektorze zdrowotnym o wysokim standardzie, satysfakcjonujące wynagrodzenia oraz wysoką kulturę pracy, a także wszelką pomoc związaną z przeprowadzką do innego kraju – Puls HR.
Czy możemy spodziewać się jeszcze większej „walki” niż dotychczas o kadrę medyczną? Czy pielęgniarki wrócą do kraju na czas kryzysu? Czy agencje rekrutacyjne będą wspierać polską służbę medyczną?
Głos pielęgniarek
Na oficjalnym Facebooku Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych znaleźliśmy post informujący o apelu do premiera Mateusza Morawieckiego:
Wszystko się zmieniło. Jesteśmy codziennie narażone na zakażenie, nie mamy niezbędnych środków ochrony osobistej. I niektóre z nas zarabiają płacę minimalną– dla OKO.press sytuację skomentowała Krystyna Ptok przewodnicząca OZZPiP.
Nic więc dziwnego, że personel medyczny wciąż decyduje się wyjeżdżać za granicę. Można powiedzieć, że pielęgniarki są obecnie jeszcze bardziej pożądane niż programiści byli pożądani do tej pory. Niestety ich pensje i warunki pracy są dalece porównywalne od realiów kandydatów IT. Być może po pandemii zostaną wyciągnięte wnioski z tej sytuacji.
Czy to się kiedyś zmieni?