|

Jakie wyzwania HR stoją przed startupami i firmami technologicznymi? | Raport HR Hints

Przypominamy, że jest już dostępny pierwszy w naszym kraju raport dotyczący wyzwań HRowych w startupach i szybko rozwijających się firmach technologicznych.

Twórcy publikacji, czyli firma HR Hints, przeanalizowali odpowiedzi founderów i managerów szybko rozwijających się przedsiębiorstw, na podstawie których stworzyli raport prezentujący największe problemy, z jakimi borykają się zarządzający startupami.

Najważniejsze wnioski

Według danych przedstawionych w raporcie, ponad 70% founderów i managerów uważa, że problemy HRowe w ich firmach są traktowane jako ważniejsze lub tak samo ważne jak np. problemy finansowe, technologiczne czy sprzedażowe.

Podejście do problemów HRowych wśród founderów na tak wysokim poziomie jest oznaką bardzo dynamicznego rozwoju naszego krajowego ekosystemu startupowego. Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, że w prowadzeniu innowacyjnej firmy nie tylko cashflow jest wyzwaniem. Jest nim również zbudowanie i poprowadzenie odpowiednio zmotywowanego i zorientowanego na cele zespołu” – komentuje Róża Szafranek, CEO HR Hins.

Founderzy i managerowie startupów oraz rozwijających się firm technologicznych zostali także zapytani o szeroko pojęty leadership, czyli o to, jakie są według nich najważniejsze aspekty zarządzania zespołem. Badani w tym pytaniu mogli udzielić odpowiedzi wielokrotnego wyboru. 63% z nich uznało za kluczowe odpowiednie budowanie zaangażowania w zespole. W dalszej kolejności founderzy wskazali, iż należy kłaść nacisk na transparentną komunikację z pracownikami (46% respondentów) oraz odpowiedni sposób dawania i przyjmowania feedbacku (46% badanych).

W badaniu, będącym podłożem raportu, liderzy firm zostali także zapytani o obszary, które chcieliby u siebie rozwinąć w kontekście leadershipu. Na pytanie, pozwalające na udzielenie wielu odpowiedzi, respondenci na pierwszym miejscu wskazali umiejętność budowania zaangażowania w zespole (42%). Niewiele mniej, gdyż 41% odpowiedzi, wskazywało aspekt identyfikacji i pracy nad mało wydajnymi ogniwami w firmie. ,,Mówiąc o leadershipie w odniesieniu do managerów czy founderów, powinno się mniej skupiać na twardych umiejętnościach i szkoleniach tzw. skutecznego zarządzania zespołami, a bardziej otworzyć się na autentyczne przywództwo. Rozumiem przez to pełną świadomość wartości miejsca budowanego przez zespół, którym zarządzam. Należy zadać sobie pytanie: co tak naprawdę jest ważne dla mnie i moich ludzi, i co powoduje, że chcą ze mną współpracować? Motywacji nie da się nikomu podarować w prezencie, ale można ją zbudować dzięki inspirującej kulturze organizacji, umiejętnemu zarządzaniu niekończącą się zmianą oraz odpowiednim sposobem komunikacji”- komentuje Karolina Dąbrowska, Team Lead HubHub.

Raport zbadał także podejście startupów i szybko rozwijających się firm technologicznych do wsparcia oferowanego przez inwestorów. Jedną z wartości, jakie niosą za sobą aktywnie inwestujące fundusze VC jest tzw. smart money, czyli wszelkiego rodzaju wsparcie, które przyczynia się do szybkiego i prawidłowego rozwoju spółki. Liderzy startupów zapytani o to, czy skorzystaliby z pomocy HRowej rekomendowanej przez ich inwestora, wskazali w 26% zdecydowaną aprobatę, natomiast 60% respondentów chętnie skorzystałoby z takiego wsparcia po wcześniejszej weryfikacji polecanej firmy.

,,Polska branża VC jest stosunkowo młoda i wciąż bardzo dynamicznie się rozwija. W wielu obszarach już dorównujemy znaczącym VC z US oraz Europy Zachodniej i bez kompleksów możemy się z nimi porównywać. Widzimy wyraźnie, że polska branża VC wypracowała już swoje standardy. Jednym z nich jest pozafinansowa wartość, jaką inwestor wnosi do spółki, czyli posiadany know how oraz network. Staramy się wspierać firmy z naszego portfolio w obszarach, które są dla nich wyzwaniem. Jako fundusz VC zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest zespół, który jest podstawą każdego dobrze prosperującego biznesu i który także jest jednym z kluczowych czynników ocenianych przez nas w procesie inwestycyjnym” – komentuje wyniki raportu Tomasz Swieboda, Partner Zarządzający Inovo Venture Partners.

Bezpłatny raport w formie online dostępny jest pod linkiem.

Patronaci raportu

Wspólnie z Magazynem Rerkuter patronat medialny nad raportem objęli Mam Startup oraz 300Gospodarka. Do grona partnerów inicjatywy dołączyli: Startup Poland, HubHub, Krakowski Park Technologiczny, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Scaleup Champions, #OMGKRK, IT-Leaders, Reaktor X, Fundacja Kraków Miastem Startupów, Hello HR, IT-Leaders oraz Inkubator Starter.

Czytaj także: Rozwój technologii może zrujnować rynek pracy

#MagazynRekruter #patronat #HRHints #raport #wyzwaniaHR #IT #startup #strefaHR #strefapracodawcy