|

Polacy na urlopie…też pracują?

Serwis „PrezentMarzeń” w badaniu „Wakacyjne zwyczaje Polaków” zapytał 1083 respondentów czy w trakcie urlopu potrafią oderwać się od pracy? 66% zadeklarowało, że zdecydowanie tak, 22% przyznało, że zabiera ze sobą laptopa i od czasu do czasu pracuje, a 12% nie potrafi na urlopie oderwać się od służbowych obowiązków.

Polacy na urlopie – czy potrafimy oderwać się od pracy?

Według wyników badań serwisu, co trzeci Polak na wakacjach spędzi w tym roku do 7 dni, natomiast 24% skorzysta z 10-dniowego urlopu. Jednak aż 22% nigdzie nie wyjedzie.

Spośród 1083 respondentów, 28% zamierza letni wypoczynek spędzić tylko w kraju, 35% najchętniej nad morzem, a 27% podróżując po Polsce. Ponad połowa Polaków niezależnie, czy wybierze się na krajowe, czy zagraniczne wakacje, organizuje urlop samodzielnie. Natomiast 16% chętnie dołączy do wyjazdu planowanego przez rodzinę lub przyjaciół.

Jeśli już zdecydujemy się na oderwanie od pracy, to coraz częściej stawiamy na aktywny wypoczynek. Jak wynika z opinii 43% respondentów badania, czas urlopu to czas szaleństw. Dlatego coraz więcej Polaków deklaruje również chęć spróbowania podczas letniego wypoczynku sportów ekstremalnych. Taką możliwość rozważa aż 42% zapytanych, a 21% jest zdecydowania za.

Jeśli nie praca to co? Wakacyjne zwyczaje Polaków.

Coraz więcej Polaków decyduje się na aktywny wypoczynek podczas urlopu, dlatego rośnie zainteresowanie niestandardowymi i ciekawymi atrakcjami, takimi jak na przykład lot motolotnią, Flyboard czy Bubble Football. Polacy przeznaczają na letni wypoczynek związany ze sportem, rekreacją i realizacją marzeń większe budżety. Nawet jeśli spędzają wakacje w kraju, to szukają w miejscu wypoczynku ciekawych i oryginalnych rozrywek. Aktywny urlop pozwala na regenerację organizmu i pomaga złapać dystans zarówno do życia zawodowego, jak i prywatnego– komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Podczas urlopu największą wagę przywiązujemy do atrakcyjności turystycznej miejsca – 29% wskazań oraz możliwości skorzystania z lokalnych rozrywek – 38% odpowiedzi. Dla 24% respondentów równie ważny jest komfort i wygoda zakwaterowania.

Ponad 66% zapytanych przez serwis „Prezentmarzeń” potrafi na urlopie całkowicie oderwać się od służbowych obowiązków. Natomiast 22% od czasu do czasu zdalnie pracuje, a 12% cały czas sprawdza służbowe maile i odbiera służbowe telefony. Dla 37% zapytanych urlop jest sposobem na regenerację, a dla 29% odpoczynkiem od codziennych obowiązków. Według 14% urlop to przede wszystkim sposób na odcięcie się od pracy.

Jak najlepiej wypoczywać – porady psychologów

Psychologowie od lat alarmują o nieumiejętności postawienia granicy między życiem zawodowym i prywatnym, która dotyka coraz większą liczbę pracujących osób. Pomimo czasu przeznaczonego na wypoczynek służący regeneracji fizycznej i psychicznej, wciąż towarzyszy nam stres. Między innymi analizujemy co zastaniemy w biurze po powrocie z urlopu do pracy. Dlatego tak istotny jest pomysł na aktywny urlop bez nudy. Korzystajmy z różnych form aktywności, które dodają energii i pomagają złapać dystans do życia i zredukować stres.

Jaką finansujemy urlop?

Spośród 1083 respondentów badania „Wakacyjne zwyczaje Polaków” 46% deklaruje, że na letni wypoczynek wydaje do 3 000 zł, 27% do 2 000 zł, a 19% do 4 000 zł. Tylko 8% zapytanych na wakacje wydaje powyżej 4 000 zł. Ponad połowa zapytanych Polaków (54%) finansuje swój wyjazd na urlop z oszczędności, 35% z bieżących zarobków, a 11% zapożycza się.

*Badanie „Wakacyjne zwyczaje Polaków” zostało zrealizowane przez serwis „Prezentmarzeń” na próbie 1083 respondentów w lipcu 2018. Badanie zostało zrealizowane w formie ankiety online.

Przeczytaj też: