|

Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu: Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania. Przedstawia grupę strajkujących młodych ludzi.

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy strajk to dobry pomysł?”, w którym zapytano 1109 respondentów o opinię na temat strajku w miejscu pracy, a także o własne doświadczenia z tego typu protestami.

Ankieta wykazała, że aż 32% Polaków rozważało podjęcie strajku, a 43% pracowało w miejscu, w którym pracownicy brali pod uwagę takie działania. Wśród powodów do ewentualnego podjęcia protestu w miejscu pracy znajdują się zbyt niskie zarobki (64% wskazań), złe traktowanie pracowników (64% wskazań), złe warunki pracy (58% wskazań) oraz polityka firmy (27% wskazań).

Niskie zarobki lub złe traktowanie pracowników jako impuls do strajku wydają się całkowicie zrozumiałe. Oba te powody pchają również ludzi do zmiany pracy. Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że dbając o dobro pracowników, dbają także o interes firmy. Zapewnienie zatrudnionym bezpieczeństwa zarówno finansowego, jak i psychicznego jest obowiązkiem pracodawcy. — komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Grafika przedstawia wyniki ankiety: Czy boisz się strajku?

Wyniki ankiety wskazują na to, że 75% społeczeństwa nie obawia się strajkować, a 78% w pełni popiera grupy zawodowe, które zdecydowały się walczyć o swoje prawa lub lepsze warunki pracy. Polacy popierają przede wszystkim protesty:

  • ratowników medycznych (55%)
  • górników (53%)
  • pielęgniarek (52%)
  • nauczycieli (41%)
  • lekarzy (40%).

Mimo panującej opinii o tym, że w naszym kraju społeczeństwo obywatelskie jest mało aktywne, w sferze deklaracji polscy pracownicy są gotowi do protestów, jeśli pracodawcy nie będą zapewniać im godnych zarobków oraz odpowiednich warunków pracy. — podsumowuje Marta Rojewska, autorka raportu.

Grafika przedstawia wyniki badania na temat gotowości Polaków do strajku.

Oto inne ciekawe wyniki analizy:

  • Doświadczenie związane z udziałem w strajku w miejscu pracy deklaruje 24% badanych.
  • Tylko 15% Polaków nie wie, czym są związki zawodowe.
  • Z wysokości swoich zarobków niezadowolonych jest 62% badanych.
  • Aż 47% Polaków ma zastrzeżenia wobec swojego pracodawcy co do warunków pracy
  • Zaledwie 26% ankietowanych popiera strajk kontrolerów lotów.

Szczegółowe wyniki badania „Czy strajk to dobry pomysł?” można znaleźć tutaj.

Przeczytaj też:

Strajkują nauczyciele – reagują pracodawcy