Polskie firmy rekrutacyjne spoglądają w kierunku Arabii Saudyjskiej
Polskie agencje rekrutacyjne aktywnie poszukują kandydatów do pracy w Arabii Saudyjskiej. Poznaj dwie twarze tego kraju: sojusznika i aktywnego inwestora na polskim rynku, a także państwa, które nie respektuje praw człowieka.
Arabia Saudyjska jest krajem, który od lat budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony jest sojusznikiem Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Prowadzi wiele inwestycji w naszym regionie, a także zaopatruje wiele krajów zachodnich w paliwa energetyczne. Od 2023 r. Saudi Aramco, czyli narodowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej, jest głównym dostawcą paliwa do polskich stacji benzynowych. Współpracuje również z Orlenem w zakresie innowacyjnych technologii m.in. wodorowych praz odnawialnych źródeł energii.
Jeśli przyjrzymy się bliżej, to dostrzeżemy jednak dość ponury krajobraz Arabii Saudyjskiej. Wiele niezależnych raportów wskazuje, że prawa człowieka, a w szczególności kobiet, nie są respektowane w tym kraju zgodnie z europejskimi standardami. Nie przeszkadza to polskim agencjom rekrutacyjnym współpracować z Saudyjczykami. Na portalach pracy coraz częściej możemy zobaczyć ogłoszenia naboru pracowników do Arabii Saudyjskiej. Postanowiliśmy dokładniej zbadać tę sprawę i przedstawić kluczowe informacje dotyczące zatrudniania polskich pracowników w tym kraju. Przedstawiliśmy również wnioski raportów dotyczących przestrzegania praw człowieka przez saudyjski rząd.
Praca w Arabii Saudyjskiej – wymogi formalne
Na wstępie warto zaznaczyć, że podjęcie pracy w Arabii Saudyjskiej wiąże się z wieloma kwestiami formalnymi. Jest ich stanowczo więcej niż w krajach Unii Europejskiej czy Wielkiej Brytanii, czyli najczęstszymi kierunkami emigracji zarobkowej Polaków. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w Arabii Saudyjskiej powinny dokładnie zapoznać się z tymi wymogami, które są znacznie bardziej skomplikowane i mogą różnić się od tych obowiązujących w innych krajach. Szczegółowe informacje na temat procedur związanych z legalnym pobytem i pracą w Arabii Saudyjskiej można znaleźć na oficjalnej stronie polskiego rządu.
Obywatele RP, którzy zamierzają podjąć pracę w Arabii Saudyjskiej, są objęci obowiązkiem wizowym. Konieczne jest ustalenie z pracodawcą szczegółów związanych z pobytem. Może to dotyczyć uzyskania wizy pracowniczej lub karty pobytu (tzw. iqama). Niezbędne jest także posiadanie saudyjskiego sponsora pobytu, który nadzoruje procesy związane z legalizacją pobytu. Sponsorem może być jednostka indywidualna, kontrahent lub lokalny pracodawca.
Osoby posiadające kartę pobytu, lub które uzyskały status rezydenta, muszą regularnie uzyskiwać pozwolenia na wjazd i wyjazd z Arabii Saudyjskiej, znanych jako Exit Re-Entry Visa. W przypadku planowanego ostatecznego opuszczenia kraju, niezbędne jest uzyskanie specjalnej wizy wyjazdowej, zwaną Final Exit Visa. Zgodnie z przepisami, osobą upoważnioną do złożenia wniosku o taką wizę jest wyłącznie sponsor. Warto również zaznaczyć, że osoby posiadające izraelską pieczątkę w paszporcie, mogą doświadczyć trudności w uzyskaniu wizy lub przekroczeniu granicy.
Polskie agencje współpracują z Saudyjczykami
Arabia Saudyjska bardzo wzbogaciła się na dostarczaniu ropy naftowej do krajów zachodnich. Dzięki tym funduszom może pozwolić sobie na wiele nowoczesnych inwestycji. Nie posiada jednak wystarczającej ilości wykwalifikowanej kadry, by samodzielnie wdrażać te projekty. To właśnie z tego powodu Arabia Saudyjska coraz częściej sięga po pracowników z Europy, oferując im bardzo dobre warunki zatrudnienia. Średnie wynagrodzenie w kraju to około 17 tys. złotych miesięcznie, co bez wątpienia zachęca potencjalnych kandydatów, w tym również Polaków.
W ostatnich latach polskie agencje rekrutacyjne coraz częściej nawiązują współpracę z firmami z Arabii Saudyjskiej. Poszukują one głównie wykwalifikowanych pracowników w kilku kluczowych sektorach gospodarki. Otwierają w ten sposób wiele nowych możliwości zawodowych dla Polaków, poszukujących możliwości zarobkowych za granicą. Na największych portalach pracy znajdziemy liczne ogłoszenia rekrutacyjne do pracy w Rijadzie i innych saudyjskich miastach.
Największe branże, w których są poszukiwani pracownicy w Arabii Saudyjskiej:
- budownictwo (agenci nieruchomości, inżynierowie budowlani i elektryczni, a także architekci oraz geodeci),
- sektor naftowy,
- branża medyczna i opieka nad dziećmi i osobami starszymi.
Futurystyczny projekt w cieniu łamania praw człowieka – poznaj „The Line”
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Arabii Saudyjskiej jest tzw. The Line. Jest ona realizowana przez saudyjską spółkę skarbu państwa NEOM. W ramach tego projektu planowane jest stworzenie miasta o niezwykłym podłużnym kształcie. Ma rozciągać się ono przez 170 kilometrów – od pustynnych dolin aż po brzegi Morza Czerwonego. Wysokość miasta ma wynosić 500 metrów nad poziomem morza, zajmując przy tym zaledwie 200 metrów szerokości. Niezwykłą cechą tego przedsięwzięcia jest również planowane zasilanie całego miasta w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych, oraz zachowanie aż 95 proc. obszaru dla zachowania naturalnych terenów.
The Line to bez wątpienia ambitne przedsięwzięcie, które mogłoby być postrzegane jako prekursor miasta przyszłości. W końcu rozwój technologii ograniczających szkodliwy wpływ na środowisko jest kluczowy, szczególnie w dobie kryzysu klimatycznego. Niestety saudyjski projekt ma ciemną stronę, związaną z nieprzestrzeganiem praw człowieka, oraz przemocą stosowaną wobec mieszkańców regionu, w którym ma zostać wybudowany.
W październiku 2022 roku trzech członków plemienia Howeitat zostało skazanych na karę śmierci za odmowę opuszczenia swojej wioski, która znajduje się na terenach przeznaczonych pod projekt NEOM. Dodatkowo trzech innych członków tego samego plemienia zostało skazanych na długoletnie więzienie pod zarzutami terroryzmu. Te incydenty podnoszą poważne wątpliwości co do etyczności i sprawiedliwości realizacji The Line.
Arabia Saudyjska – ciągłe łamanie praw człowieka
Brak poszanowania praw człowieka przez władzę w Arabii Saudyjskiej jest przedmiotem intensywnych debat i krytyki ze strony międzynarodowych organizacji praw człowieka. Warto podkreślić, że jest to kraj rządzony przez króla i premiera Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud, który nosi również tytuł „Strażnika Dwóch Świątyń”. Arabia Saudyjska jest jedną z niewielu monarchii absolutnych na świecie. Oznacza to, że władza króla nie podlega żadnym ograniczeniom ze strony parlamentu czy innych instytucji.
Raport Amnesty International ujawnia szereg przypadków łamania praw człowieka w Arabii Saudyjskiej. Zaliczają się do nich prześladowania jednostek za wyrażanie poglądów politycznych, uczestnictwo w działaniach obrońców praw człowieka, niesprawiedliwe procesy sądowe z wyrokami skazującymi, w tym wyrokami śmierci, wydawanymi bez należytego procesu, oraz arbitralne zatrzymywanie obrońców praw człowieka. Niepokojące są również przypadki egzekucji wyroków śmierci wobec osób, które były dziećmi w momencie popełnienia przestępstwa, a także naruszenia praw migrantów i dalsza dyskryminacja kobiet, zarówno na poziomie prawnym, jak i społecznym.
W podobnym tonie wypowiadają się eksperci z World Economic Forum, wskazując na to, że Arabia Saudyjska plasuje się na 131. miejscu spośród 146 krajów pod względem równości płci. Mowa tutaj m.in. o wymaganej zgodzie mężczyzny na małżeństwo, zakazie okazywania mężowi nieposłuszeństwa i odmawiania współżycia seksualnego, niesprawiedliwych rozwodach oraz usankcjonowanym przepisami przyzwoleniu na przemoc.
Dane jasno ukazują, że Arabia Saudyjska ma jeszcze wiele do zrobienia w celu zapewnienia równych praw i szans dla kobiet. Na dłuższą metę stanowi to ważne wyzwanie dla saudyjskiego społeczeństwa i władz. Z polskiej perspektywy nasuwa się trudny dylemat – czy powinniśmy zaprzestać współpracy z saudyjskim rządem? Czy też należy przyjąć długofalową strategię i powoli wywierać nacisk na władze tego kraju, by te dostosowywały się do europejskich standardów?