|

Polskie startupy – jak radzą sobie na rynku?

polskie startupy

W 2019 roku polskie startupy cieszyły się dużą popularnością wśród zagranicznych klientów. Polscy przedsiębiorcy nie mają problemów z kreatywnością, ale nie zawsze tylko na niej można polegać. Czy mimo ciągłych niepewności rok 2020 okazuje się być łaskawym dla startupów?

„Startup to ludzka instytucja stworzona z myślą o budowaniu nowych produktów lub usług w warunkach skrajnej niepewności”Eric Reis, uważany za twórcę koncepcji startupu – Finrada.pl

Startup Program

Na stronie Brief.pl czytamy o tegorocznej,  szóstej już edycji Startup Program, czyli inicjatywy Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR, wspierającej młodych przedsiębiorców. W top 10 polskich startupów znalazły się:

Pergamin – system oferujący zarządzanie umowami online, bez drukowania i bez konieczności wychodzenia z domu.

Renderro– startup rozwijający przestrzeń chmurową z dużą pamięcią masową i wysoką wydajnością.

Czytaj również –  Z głową w chmurach – czyli wszystko o cloud computing

PanParagon – darmowa aplikacja do przechowywania paragonów i kontroli wydatków, przypominająca o terminach zwrotów i gwarancji.

AIDA Diagnostics – system rozpoznający czy pacjent wymaga przetoczenia krwi, płytek lub osocza oraz przewidujący skutki przetoczenia pacjentowi kolejnych jednostek składników krwi.

E-Contenta – startup zajmujący się dystrybucją natywnej komunikacji reklamowej marek, który łączy ekspertyzę IT oraz dogłębną wiedzę na temat komunikacji reklamowej.

DeepBrand – narzędzie znajdujące logo marek, przedmioty, sceny i aktywności na zdjęciach online, w celach analitycznych.

Zebra – revolution of traffic light – rewolucyjny projekt, którego celem jest poprawa oświetlenia przejść dla pieszych w oparciu o energię słoneczną.

Virtual Teacher – wirtualny asystent do nauki matematyki, który wykorzystując handwriting recognition i machine learning zapewni pomoc w zadaniach.

Lula.Cleaning – czyli SaaS dla wynajmu krótkoterminowego – pobiera kalendarze rezerwacji z serwisów typu Booking.com/Airbnb i ułatwia zarządzanie obowiązkami związanymi ze sprzątaniem apartamentów.

Dekoeko.com – platforma online, która w jednym miejscu łączy ze sobą designerów i producentów, którzy z materiałów odpadowych tworzą funkcjonalne produkty, dostępne do regularnej sprzedaży w e-commerce.

Global Startup Ranking 2020

Z kolei Forsal.pl podaje wyniki raportu StartupBlink, platformy zrzeszającej globalne ekosystemy startupowe.  Polska spadła z 20 na 27 miejsce na liście.

„Polska jest jednym z ciekawszych przypadków, na jaki natrafiliśmy, z ekosystemem, który podcina swój ogromny potencjał poprzez nadmierną interwencję sektora publicznego, tworząc anomalie, które nie będzie łatwo naprawić” – napisano w raporcie.

W rankingu krajów Global Startup Ranking 2020 najwyżej stoją Stany Zjednoczone (1.), Wielka Brytania (2.) i Izrael (awans z 4. miejsca). Przed Polską znalazły się m.in. Estonia (11.), Litwa (15.) i Czechy (26.), a za Polską Ukraina (29.) i Węgry (37.)

Wśród metropolii najwyżej z polskich miast – na 73. miejscu – uplasowała się Warszawa, mimo spadku o 19 lokat. W klasyfikacji znalazło się łącznie 11 polskich miast, w tym Zielona Góra po raz pierwszy – Inwestycje.pl

Polski rynek zbyt mały dla zapewnienia startupom znaczącej ekspansji?

60 proc. polskich startupów nie ma obecnie żadnego zagranicznego klienta – czytamy w tytule jednego z artykułów 300gospodarka – aktywność na rynkach poza Polską deklaruje obecnie jedynie 39 proc. polskich startupów.

Prezes Fundacji Startup Poland twierdzi także, że globalnymi „jednorożcami” (z ang. „unicorn” – startup, którego wycena przekracza 1 mld dolarów) stają się głównie firmy działające w formule B2C (z ang. „business-to-customer”, czyli oferujące swoje usługi i produkty klientom indywidualnym, a nie innym przedsiębiorstwom) – takie jak np. Uber. – 300gospodarka.

Najciekawsze polskie startupy

Według aktualności na stronie Sifted.eu, inwestorzy venture capital w Londynie, Paryżu i Berlinie twierdzą, że wschodzące centrum startupów znajduje się właśnie w Polsce! Na swojej liście najciekawszych polskich startupów umieścili m.in.:

Brainly – największą na  świecie społeczną sieć edukacyjną dla studentów.

Docplanner – platforma do rezerwacji wizyt lekarskich.

Huuge Games – tworzący mobilne gry kasynowe.

Booksy – platforma do rezerwacji usług kosmetycznych i zdrowotnych.

Synerise – w oparciu o rozwiązania AI zapewnia zautomatyzowaną analizę dużej ilości danych

Nowy fundusz dla startupów zainwestuje w jeden projekt nawet 4 mln zł

Ze strony mam biznes dowiadujemy się, że rusza Movens VC czyli fundusz venture capital wspierający młode polskie projekty technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej. 

Fundusz skupia się na firmach, potrzebujących od 1 mln do 4 mln zł, działających w Polsce, w szczególności na podmiotach, które w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i AI ulepszają sposób funkcjonowania dużych branż.

Czytaj równieżkształcenie przyszłych liderów big data i ai

Celem jest zapewnienie 16 polskim diamentom technologicznym realnego wsparcia na etapie go-to-market oraz ekspansji międzynarodowej.

Startupy wspomagające procesy rekrutacyjne i działy HR

Jeżeli chodzi o polskie startupy mające na celu ułatwienie procesów rekrutacyjnych to warto wymienić :

Emplocity – bot wykorzystujący sztuczną inteligencję do szukania odpowiedniego kandydata przez Messengera.

Codility – platforma wspierająca selekcję kandydatów IT.

HCM Deck – platforma wspomagająca nie tylko procesy rekrutacyjne, ale również całe modele zarządzania pracownikami w firmach.

Remote-how – uczy pracy zdalnej, przygotowujący do działania m.in. działy HR.

Symmetrical.ai – m.in. daje pracownikowi za pośrednictwem pracodawców dostęp do tanich i etycznych produktów finansowych. 

Rok 2020 to czas kryzysów i niepewności dlatego nie wszyscy przedsiębiorcy mają się czym chwalić. Mimo wszystko na międzynarodowej liście najlepszych startupów, to właśnie te polskie, mają wciąż wysokie miejsce. 

Autor: Nina Jacyszyn