Grafika przedstawia logo Konfederacji Lewiatan, logo wydarzenia Konferencja Praca 4.0 oraz informacje organizacyjne
|

Konferencja Praca 4.0. Największym wyzwaniem brak rąk do pracy i rosnące koszty zatrudnienia

IX edycja Konferencji Praca 4.0. zorganizowana przez Konfederację Lewiatan, była miejscem omawiania przez pracodawców, największych stojących przed nimi wyzwań.

Brak rąk do pracy, zmiany w Kodeksie pracy, rosnące koszty pracy, układy zbiorowe pracy, zatrudnianie osób 50 plus, wykorzystanie sztucznej inteligencji to wyzwania, na które wskazywali uczestnicy wydarzenia „Zmieniający się świat – wyzwania i szanse na rynku pracy”, Praca 4.0.

Dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, otwierając konferencję, podkreśliła, że wielkim wyzwaniem dla rynku pracy jest sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

– Aktualne pozostają pytania, czy jest ona już pracownikiem, czy tylko wykorzystywanym instrumentem, czy stanowi zagrożenie czy szansę dla rynku pracy. Nie powinniśmy traktować sztucznej inteligencji jak jakiejś wyroczni, musimy nauczyć się ją oceniać i kontrolować. Na rynku pracy potrzebujemy teraz osób kreatywnych, stale uczących się, uzupełniających swoją wiedzę. Potrzebna jest też różnorodność w firmach, większy udział kobiet w zarządach czy radach nadzorczych – powiedziała na Konferencji Praca 4.0 dr Henryka Bochniarz.

Na wyzwania, które stoją przed rynkiem pracy zwrócił też uwagę prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej.

– Największym problemem, co wynika z demografii, jest brak rąk do pracy. Ważne jest też prowadzenie skutecznej polityki migracyjnej oraz zachęcanie osób w wieku emerytalnym, żeby nie opuszczały rynku pracy. Powinniśmy także otworzyć firmy na osoby z niepełnosprawnościami, napisać Kodeks pracy od nowa oraz wykorzystać nowe technologie – powiedział prof. Piotr Wachowiak.

Dobrostan psychiczny pracowników

Na konferencji Praca 4.0, niezwykle interesująca była dyskusja w czasie panelu  „Rynek pracy przyszłości – jak będzie wyglądać?”.  

– Mamy do czynienia z rynkiem pracy bardzo lokalnym, jak i globalnym. 5% naszych pracowników świadczy usługi dla całej grupy Orange w różnych krajach. Teraz np. prowadzimy rekrutacje pracowników do naszych firm w 6 krajach, ale również szukamy pracowników na rynkach lokalnych, na wsiach, w małych miasteczkach. Staramy się połączyć pracę zdalną z hybrydową – mówił Jacek Kowalski, członek zarządu ds. Human Capital w Orange Polska.

Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED przestrzegała, że pracodawcy nie są przygotowani na zatrudnianie osób 50 plus, nie wiedzą też do końca jak zatrzymać dobrych pracowników w firmie. 

– Ważny jest dobrostan psychiczny pracowników. Mamy z tym ogromny problem, który dotyczy głównie ludzi młodych. Co trzecia młoda osoba ma problemy psychiczne. Nasi lekarze wypisują mnóstwo recept na leki, które pomagają w leczeniu tych schorzeń. Pracodawcy na pewno nie poradzą sobie  bez pracowników z zagranicy – wyliczała Anna Rulkiewicz.

Na konferencji Praca 4.0 omawiano wiele innych wyzwaniań, które stoją przed rynkiem pracy. Anna Wicha, prezeska Polskiego Forum HR wskazała na szybko rosnące koszty zatrudnienia.

– To nie tylko konsekwencja wzrostu płacy minimalnej, ale także presja na wzrost wynagrodzeń osób, które zarabiają więcej niż płacę minimalną. Mamy też do czynienia z rekordową liczbą upadłości, która jest właśnie konsekwencją wzrostu kosztów pracy. Przed nami również inny poważny problem, jak zwiększyć zatrudnienie osób 60 plus – stwierdziła Anna Wicha.

Układy zbiorowe pracy

Dla Piotra Ostrowskiego, przewodniczącego Ogólnopolskiego Porozumienia Związków  Zawodowych, wielkim wyzwaniem będą  układy zbiorowe pracy.

– W wielu krajach stanowią fundament rynku pracy, u nas są praktycznie nieznane. Przed nami implementacja dyrektywy unijnej, która dotyczy tej kwestii. Układy zbiorowe pracy mogą ułatwić zmiany na rynku pracy. Bardzo ważne jest też, abyśmy mieli sprawne, nowoczesne państwo, które potrafi zadbać o sektor publiczny i prywatny. Ważna jest też kontrola nad nowymi technologiami, które wkraczają na rynek pracy – powiedział Piotr Ostrowski.

O dramatycznym wzroście kosztów pracy w małych i średnich firmach oraz konieczności wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy mówił z kolei Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

– Zmiany w Kodeksie pracy trzeba wprowadzać we współpracy ze związkami zawodowymi, szukać nowych pomysłów, np. dotyczących układów zbiorowych pracy – dodał.

Dyskusję moderował prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

W czasie konferencji, w której uczestniczyło kilkaset osób, rozmawiano również o zmianach w prawie pracy, migrantach ekonomicznych, elastycznych modelach pracy czy nowoczesnych technologiach w miejscu pracy.

Po konferencji stacjonarnej miały miejsce dwa dni warsztatów online, które odbyły się 30 i 31 stycznia. Pierwszego dnia panel „Dopuszczalność świadczenia pracy przez pracowników na rzecz innych podmiotów a ochrona interesów pracodawcy – co pracodawca może zrobić, aby maksymalnie zabezpieczyć interes firmy” prowadziły przedstawicielki kancelarii DZP.

Temat „Pracownicy 50+ – bezcenny kapitał czy kłopot dla pracodawców?” zaprezentowały Ewa Ulicz, Marketing and Product Development Director, IGT Poland i Agnieszka Krawczyk-Dąbrowska, psychogerontolożka, specjalistka ds. komunikacji. O elastycznych rozwiązaniach w zakresie lokalizacji i czasu pracy mówiła Anna Jarczewska, dyrektorka ds. HR, Standard Chartered Poland. Eksperci LUX MED – Dorota Sawicz, dyrektorka personalna i Sławomir Łopalewski, członek Zarządu i dyrektor Zarządzający LUX MED Ubezpieczenia podczas warsztatu, podzielili się doświadczeniem w zarządzaniu benefitami oraz tego, jak stan zdrowia pracowników wpływa na pracodawcę.

Drugiego dnia warsztat „Zintegrowany System Kwalifikacji odpowiedzią na zmieniający się rynek pracy” prowadzili eksperci Instytutu Badań Edukacyjnych Martyna Kruszyńska-Ostrowska, Dariusz Sikorski i Aleksandra Wojciechowska.

Głównymi partnerami konferencji byli Amazon, Grupa LUXMED i Orange.

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze