Ilustracja do artykułu "Praca na Litwie — jak wygląda i czy się opłaca?"
|

Praca na Litwie — jak wygląda i czy się opłaca?

Praca na Litwie nie jest pierwszym, co przychodzi do głowy w kontekście emigracji zarobkowej, jednak Polacy są tam najliczniejszą mniejszością. Choć Litwa i Polska mają wspólną, długą historię, osoby szukające podobieństw mogą być tym krajem zaskoczone. Litewski język wcale nie ma słowiańskiego brzmienia, a mentalność naszych sąsiadów jest nieco inna niż polska.

Litwa jest co prawda niewielka, ale bogata w liczne zabytki i atrakcje. Jeśli praca za granicą jest dla Ciebie również przygodą i okazją do zwiedzania, to z pewnością się nie zawiedziesz. A jak z wynagrodzeniem i warunkami pracy? Na ogół uważa się, że wynagrodzenia nie są wcale wyższe niż te znane z polskich realiów, a życie na Litwie jest za to droższe, ale jak jest naprawdę? Przekonaj się już teraz.

Stabilna waluta i przyjazny system podatkowy — czyli, jak wygląda prowadzenie firmy na Litwie?

Litwa jest jednym z krajów Unii Europejskiej, w której walutą jest euro. Jest to niewątpliwie plus dla przedsiębiorców. Planowanie i rozwój firm (a co za tym idzie wzrost liczby pracowników i wysokości pensji) jest łatwiejsze i mniej ryzykowne, w przypadku stabilniejszej, międzynarodowej waluty.

„Zaletą Litwy jest wysoki poziom informatyzacji usług publicznych”European Cities and Regions of the Future 2023.

W tym kraju wiele kwestii związanych z prowadzeniem działalności można załatwić za pośrednictwem internetu. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na przyjazny system podatkowy, liczne zwolnienia i ulgi, a także na małą ilość formalności związanych z zakładaniem biznesu. Zaznaczyć trzeba jednak, że początki mogą być utrudnione brakiem znajomości języka litewskiego (według licznych opinii jest on niełatwy, a już z całą pewnością kompletnie nie przypomina polskiego).

Tabela do artykułu "Praca na Litwie — jak wygląda i czy się opłaca?" przedstawia dane dotyczące przyjaznych biznesowi miast.

Źródło: European Cities and Regions of the Future 2023

Warto zwrócić uwagę na, to, że w rankingu European Cities and Regions of the Future 2023 Wilno znalazło się na trzecim miejscu w kategorii business frendliness wśród średniej wielkości miast. Potencjał Litwy zdaje się potwierdzać też fakt, że kraj ten przyciąga zagranicznych inwestorów. Funkcjonują tam m.in. hiszpańska grupa budowlana Tecnicas Reunidas (jedna z największych na Półwyspie Iberyjskim) oraz polski Orlen. Obie te firmy notowane są na giełdzie NASDAQ, jednej z największych i najbardziej znanych giełd papierów wartościowych na świecie.

Praca na Litwie — w jakich branżach szukać?

Najwięcej ofert pracy na Litwie dotyczy branży budowlanej, IT oraz pracowników handlu i obsługi klienta. Brakuje też kadry medycznej: lekarzy i pielęgniarek. Warto pamiętać, że w przypadku stałego pobytu w tym kraju (ponad 3 miesiące) należy się zameldować w odpowiednim urzędzie (seniūnijos).

Kraj dla ludzi z wysokimi kompetencjami — taka jest Litwa. Praca w tym kraju jest opłacalna dla wyspecjalizowanych ekspertów oraz osób znających biegle języki (szczególnie skandynawskie). Specjalista ds. obsługi klienta z językiem szwedzkim zarobi w 1512-1949 euro w międzynarodowej firmie Transcom. W oczy rzuca się fakt, że firmy poszukujące pracowników nie kładą takiego nacisku na benefity. Na polskich portalach ogłoszeniowych w wielu ofertach znajdziemy szeroki wachlarz dodatkowych korzyści (dofinansowanie kart sportowych, wakacji, nauki, możliwość zabierania do pracy czworonoga itp.). 

W litewskich ogłoszeniach najpopularniejszymi benefitami są: fundusze szkoleniowe, praca zdalna i elastyczne godziny realizacji zadań). Są jednak wyjątki. Programiści z firmy Reiz Tech mogą liczyć na możliwość dostosowania urlopu do terminów swoich narodowych świąt (to ukłon w stronę multinarodowego zespołu), a także loyalty day off (czyli dodatkowy dzień wolny dla wieloletnich pracowników).

Opłacalna praca na Litwie? Wszystko zależy od branży

Warto zauważyć, że z przyjęciem wspólnej europejskiej waluty wiąże się stały wzrost wynagrodzeń na Litwie. Płaca minimalna wynosi aktualnie 840 euro, a średnia krajowa pensja to 1678 euro. Na najwyższe zarobki można liczyć w okręgach wileńskim oraz kowieńskim. Którzy specjaliści mają jednak najbardziej opłacalną pracę? Litwa jest dobrym miejscem dla programistów i pracowników sektora finansowego.

Polacy chcący podjąć pracę na Litwie są chronieni przed podwójnym opodatkowaniem, co jest z pewnością sporym udogodnieniem. Wynagrodzenia są mocno zróżnicowane w zależności od piastowanego stanowiska i branży. Pracownicy produkcyjni zarobią najmniej (w okolicach płacy minimalnej). Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć handlowcy: zarobki specjalisty ds. handlu w litewskim koncernie handlowym Maxima mieszczą się w przedziale 1400-1600 euro, a pracownik laboratoryjny z wyższym wykształceniem zarobi 2000-2200 euro.

Nikogo raczej nie zdziwi fakt, że na wysokie zarobki mogą liczyć specjaliści z branży IT. C++ developer z doświadczeniem oraz dyplomem uczelni może liczyć na pensję mieszczącą się w przedziale 3000-5000 euro. Podobne stawki mają pracownicy sektora finansowego. Analityk finansowy z dwuletnim doświadczeniem i wyższym wykształceniem zarobi 2800-3500 euro, a specjalista ds. zarządzania ryzykiem 3100-4600 euro. Takie stanowisko oferuje bałtycka firma Luminor. Ten pracodawca proponuje ponadto pracę zdalną, zapewnia kompletny sprzęt do wykonywania obowiązków z domu, a także docenia pracowników z długim stażem (mogą oni liczyć na aż tydzień dodatkowego urlopu!).

Czas pracy

Czas pracy na Litwie nie różni się od warunków w innych krajach unijnych. Norma tygodniowa to 40 godzin (48 z nadgodzinami). Maksymalna liczba nadgodzin wykonywanych w ciągu roku to 120, a w przypadku pracy na dwóch stanowiskach lub w dwóch różnych firmach, czas dziennej pracy nie może przekroczyć 12 godzin.

Wyższe stawki obowiązują dla osób wykonujących zadania w porach nocnych (w tym przypadku pracownik zarobi o połowę więcej, niż wynosi standardowa stawka). To dobra wiadomość dla zatrudnionych w zakładach produkcyjnych, a także innych miejscach kultywujących pracę zmianową. Praca na Litwie jest korzystna także w dni wolne i poza grafikiem — pracownik otrzyma wtedy dwukrotność stawki.

Planowanie to klucz do sukcesu — praca na Litwie a urlopy i świadczenia

Większość kwestii związanych z urlopem, podobnie jak czas pracy, przypomina polskie realia. Jeśli jednak podejmujesz pracę na Litwie, a masz już jakieś najbliższe plany urlopowe, warto dopytać o możliwość ich realizacji, ponieważ pierwszy urlop zazwyczaj przysługuje dopiero po 6 miesiącach od zatrudnienia. 

Rozważnie należy planować także rodzicielstwo. Żeby skorzystać ze świadczenia macierzyńskiego, należy opłacać ubezpieczenie przez 12 miesięcy (z poprzedzających okres świadczenia 2 lat). Warunek ten nie dotyczy pań poniżej 26 r. życia oraz tych, które podjęły pracę w ciągu 3 miesięcy od zakończenia nauki.

W przypadku pracy na Litwie można liczyć na 20-26 dni urlopu oraz 14 dni ustawowo wolnych. Wiele firm zatrudniających międzynarodowe zespoły chwali się inkluzywnością i daje pracownikom możliwość świętowania  swoich świąt narodowych, a także dodatkowymi dniami urlopu dla pracowników z dłuższym stażem.

Trudny język, zabytki, pyszna kuchnia i… alkohol tylko do godziny 20:00 – inne aspekty życia i pracy na Litwie

Z pewnością język używany przez Litwinów jest dość trudny i zupełnie niepodobny do mowy innych słowiańskich narodów. Pocieszające może być to, że do wykonywania wielu zawodów szczególnie w międzynarodowych firmach, wystarczy znajomość angielskiego, ale na dłuższą metę brak znajomości lokalnego języka może utrudniać życie. Co ciekawe poza litewskim, przydatny może się okazać język rosyjski oraz oczywiście polski, ponieważ to Polacy są właśnie najliczniejszą mniejszością na Litwie. 

Praca na Litwie to świetna okazja do zwiedzania licznych atrakcji tego kraju. Słynie on z bursztynu i licznych, świetnie zachowanych zamków. Fani przyrody również znajdą coś dla siebie. Popularnością wśród turystów cieszy się Mierzeja Kurońska czy Park Narodowy Auksztaitija pełen ścieżek spacerowych i nie tylko.

Warta grzechu jest też wyborna kuchnia: cepeliny, chłodnik litewski czy kibanai (pierogi nadziewane mięsem) to typowe dania, które oferuje Litwa. Praca w tym kraju może być kulinarną przygodą, jednak miłośnicy alkoholi muszą się przygotować na zaskoczenie, ponieważ po godzinie 20:00 nie uda im się go kupić. Na Litwie sprzedaż alkoholu jest prowadzona w godzinach 10:00-20:00.

Czy warto?

Praca na Litwie będzie opłacalna głównie dla wyspecjalizowanych fachowców, posiadających wysokie kwalifikacje np. znajomość rzadko spotykanych języków. Faktem jest to, że aktualnie zarobki na Litwie nie różnią się szczególnie od polskich realiów. Trzeba jednak pamiętać, że wynagrodzenie nie musi być jedyną motywacją do podejmowania pracy za granicą. 

Zgodnie z raportem Migracje zarobkowe Polaków 2023, aż 35,6% emigrantów z naszego kraju pragnie podróżować i zwiedzać świat. Praca może stanowić sposób na utrzymanie się podczas przygód związanych z odkrywaniem obcych krajów. Litwa jest piękna, pełna różnorodnych zabytków, a także…zupełnie inna niż Polska. Dla fanów poznawania ciekawych miejsc i kultur wyjazd na Litwę połączony z pracą może się okazać doskonałą możliwością.

Autor: Diana Zaręba

Zobacz również:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze