Praca programisty w software house szuka pracownika
Programiści tworzą aplikacje i programy spełniające określone potrzeby klienta. Niektórzy specjalizują się tylko w określonych językach programowania, inni znają ich kilka. Wbrew pozorom programista nie pisze tylko kodu. A jak wygląda ich praca w software house’ie?
Szacuje się, że tylko w Polsce brakuje około 50 tysięcy specjalistów IT. Według danych Komisji Europejskiej w Europie wakatów jest zaś około 900 tysięcy. Do najpopularniejszych technologii w Polsce w 2018 roku zalicza się: JavaScript i Java, ale także .NET, Python, Angular[1]. Programiści chcąc zmienić pracodawcę coraz częściej zastanawiają się jakiego typu firma będzie dla nich najlepsza: korporacja, start-up czy może software house? Przy wyborze miejsca zatrudnienia liczy się coraz bardziej styl, kultura i organizacja pracy.
Software house, korporacja czy start-up – jakie są różnice w pracy programisty w tych miejscach?
Specyfika pracy w korporacji może się znacząco różnić między samymi firmami, podobnie jest ze start-upami czy software house’ami, ale ogólnie można wyróżnić charakterystyczne różnice. W korporacji zwykle spotkamy się z mocno hierarchiczną strukturą firmy, sztywnymi procedurami, procesami i standardami pracy. Na drugim końcu jest start-up, który jako mała firma posiada raczej niewielki zespół, luźną atmosferę i budujące się dopiero procesy organizacyjne. Software house plasuje się zwykle po środku – mamy tu zazwyczaj określone standardy pracy, ale bardzo często jest to także przyjazna, nieformalna atmosfera i płaska struktura organizacyjna. Co jeszcze?
Praca w software house ’ie – czyli gdzie i z kim?
Software house to firma, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania na zamówienie i zatrudnia zespół, który jest w stanie kompleksowo zająć się przygotowaniem takiego zlecenia od A do Z. Decydując się na pracę w takiej firmie możemy być pewni, że znajdziemy tam doświadczonych developerów z szerokim spectrum umiejętności i wiedzą w zakresie najnowszych technologii, takich jak machine learning czy blockchain. Zespół software house’u tworzą więc m.in. deweloperzy Front-end i Back-end, UX/UI designerzy, Testerzy, Product Managerowie, Team Leaderzy odpowiedzialni nie tylko za pracę programistów, ale też np. komunikację z klientem czy też osoby o mniej technicznych umiejętnościach jak specjalista ds. komunikacji czy Office Manager.
Jak wygląda praca w firmie produkującej oprogramowanie?
Proces tworzenia oprogramowania, z jednej strony, może wyglądać bardzo podobnie w firmach IT, a z drugiej strony, istnieją subtelne, ale znaczące różnice, które wynikają chociażby z metodyki zarządzania projektem oraz ogólnego stylu pracy firmy.
Wszystkie nasze projekty zarządzane są w metodykach zwinnych Kanban lub Scrum. Proces rozpoczyna się workshopem i analizą tego, co mamy przygotować wraz ze wstępnym zaplanowaniem architektury i podziałem projektu na poszczególne fazy. Następnie praca rozpisywana jest na Sprinty, w naszym przypadku najczęściej są to krótkie 2-tygodniowe cykle pracy, które mają na celu dostarczyć kolejne potencjalnie releasowalne części produktu. Każdy Sprint zaczyna się od planningu, podczas którego ustalane są cele i zadania, które mamy wykonać. Po tym czasie pokazujemy klientowi, co powstało i on mówi nam, czy idziemy w dobrym kierunku, czy coś musimy zmienić. Następnie planujemy kolejną taką iterację. I tak aż do finalnego przekazania zamówionego oprogramowania klientowi. – mówi Jędrzej Fulara, CTO Sparkbit.
Programista ma raczej zadaniowy czas pracy i każdy dzień zwykle wygląda inaczej. Czasem więcej czasu zajmuje myślenie nad rozwiązaniem niż jego zaimplementowanie, czyli zaprogramowanie. Praca programisty to w dużej mierze właśnie myślenie nad tym jak najlepiej, najprościej i w sposób najbardziej funkcjonalny dla finalnego produktu rozwiązać problemy i wyzwania, które stoją przed developerem tworzącym oprogramowanie.
Specyfika software house
Software house to miejsce, gdzie istnieje zespół wielu developerów z różnych specjalności, do tego jest w nich kilka lub kilkanaście projektów w jednym czasie z różnych branż. Łatwo więc jest zmienić projekt i znaleźć taki, który może być ciekawy. Dzięki temu istnieje możliwość poznania różnorodnych środowisk pracy czy budowania swojego doświadczenia.
[1] Raport „Rynek pracy IT w 2018 roku” firmy No Fluff Jobs