|

Praca w IT w Skandynawii – Gdzie Skandynawowie szukają specjalistów IT?

Skąd pochodzą specjaliści IT zatrudnieni w Skandynawii. Według badań pod względem atrakcyjności w świadczeniu outsourcingowych usług IT pierwsze miejsce wciąż zajmują Indie. Z usług hinduskich deweloperów bardzo chętnie korzystają Skandynawowie. Szczególnie wysoko cenią sobie pracę takich firm jak Tata Consultancy Services czy HCL Technologies. Ponadto skandynawskie przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystują także nearshoring.

Nearshoring alternatywa dla offshoringu

Gdy myślimy o outsourcingu, najczęściej kojarzy się on nam z offshoringiem. Offshoring to przenoszenie wybranych procesów biznesowych przedsiębiorstwa za granicę – głównie do krajów słabiej rozwiniętych. Wśród decydujących zalet tego sposobu zlecania pracy wymienia się niższe koszty oraz możliwość całodobowego wsparcia, wynikającego z różnic czasowych. Wadami mogą być natomiast różnice kulturowe i bariera językowa. Ponadto trzeba się liczyć z wysokimi kosztami podróży służbowych.

Praca w IT w Skandynawii – Polska najatrakcyjniejsza w Europie

Według raportu A.T. Kearney Global Services Location Index™, Polska znajduje się na pierwszym miejscu wśród najatrakcyjniejszych lokalizacji w Europie dla świadczenia outsourcingu usług IT. Choć Polacy nie posiadają tak licznej populacji programistów jak Indie, to również wśród nich można znaleźć zdolnych specjalistów IT. Polska posiada programistów o bardzo wysokich i cenionych w branży umiejętnościach. Programiści z Polski dobrze znają język angielski oraz posiadają wymagane certyfikat. Nie mniej ważne jest to, że dzięki obecności zachodnich firm mają oni dostęp do najnowszych technologii.
Ponadto położenie Polski i bardzo dobra siatka połączeń lotniczych sprawiają, że w około 2 godziny można się znaleźć w większości europejskich miast. Dodatkowy brak różnic czasowych daje nearshoringowi przewagę nad offshoringiem.

Specjaliści IT korzystają na współpracy polsko-skandynawskiej

Praca w IT w firmie skandynawskiej jest jak najbardziej osiągalna dla wielu zdolnych specjalistów IT z Polski. Skandynawowie zauważyli, że Polska to kraj bliższy kulturowo i z tego powodu jest mniej barier przy otwieraniu biznesu. Wśród założonych przez Skandynawów oddziałów można wymienić m.in. Cybercom Poland czy Schibsted Tech Polska. W ogóle Skandynawia w ciągu ostatniej dekady zainwestowała w naszym kraju ponad 11 mld euro. W ogóle Skandynawia w ciągu ostatniej dekady zainwestowała w naszym kraju ponad 11 mld euro. Nawet w mediach wciąż słyszy się o tym, że kolejna firma z kapitałem skandynawskim poszukuje informatyków. Zdarza się też, że ludzie od wielu lat mieszkający w Skandynawii wracają do Polski i zaczynają robić własny biznes. Skandynawowie nawiązują z takimi firmami partnerstwa i chcą z nimi współpracować ­– mówi Robert Strzelecki, prezes polskiej grupy kapitałowej TenderHut.

Puszcza Krzemowa dogania inne Centra Usług Informatycznych w Polsce

Do miana dużego centrum usługowego oprócz Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi dołącza Białystok, określany często Puszczą Krzemową.

Rynek w Białymstoku rozwija się bardzo dynamicznie i ulega konsolidacji. W tym mieście mieszka grupa prawdziwych fascynatów IT, którzy organizują spotkania, meet-upy, a także współpracują przy rozwoju branży IT w ramach badań rozwojowych z uczelniami. To właśnie w tym mieście rozkwitła owocna współpraca polsko-skandynawska.

Ojcem jednej z największych firm IT w regionie – spółki TenderHut – był Polak przez lata mieszkający w Danii – Waldemar Birk. Przedsiębiorstwo dziś jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm IT w Europie, o czym świadczy umieszczanie w ważnych klasyfikacjach zagranicznych, np. w prestiżowym rankingu Financial Times. Poza działalnością w kraju, firma posiada 8 zagranicznych przedstawicielstw i planuje otwierać kolejne, co świadczy nie tylko o jej dynamizmie, ale także jakości usług. Po śmierci Waldemara Birka Grupa TenderHut nadal ma częściowo skandynawski kapitał, bo akcje przeszły w ręce synów prezesa. Jeden z nich mieszka w Danii, a drugi w Szwecji, dlatego więzi ze Skandynawią nadal pozostaną silne.

Pasja, najwyższe kompetencje i zaangażowanie sprawiają, że Polacy są zaufanymi i sprawdzonymi specjalistami w swojej dziedzinie. Dlatego też firmy skandynawskie chętnie podejmują współpracę. Zasadne staje się pytanie, czy Skandynawowie powinni szukać specjalistów IT np. w Indiach, skoro na swoim kontynencie posiadają tak dobrych fachowców?

Źródło: Kearney

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze