Praca w Krakowie — największe firmy i najlepsi pracodawcy
Kraków każdemu z czymś się kojarzy. Zwykle są to jednak obrazy rodem ze szkolnej wycieczki. Mamy więc Wawel, Rynek Główny, Kopiec Kościuszki, legendarnego smoka wawelskiego, czy dla odmiany całkiem realny smog. Historia jest tu wpisana w teraźniejszość, a czas czasami rzeczywiście płynie wolniej. Jednak Kraków to nie tylko popularny cel turystycznych podróży, ale także ważne centrum biznesowe. Co dawna stolica Polski może zaoferować na rynku pracy?
Kraków ma bogatą ofertę turystyczną, kulturalną i gastronomiczną. W rekordowych latach zjeżdżało tu nawet 14 mln turystów. Ciekawostka — w samym mieście działa co najmniej 65 teatrów (!). Tradycja, historia i sztuka to ważne elementy krakowskiej rzeczywistości, jednak aby miasto się rozwijało, musi także odpowiadać na wyzwania współczesności. Teraz gdy pandemia tak mocno dotknęła branżę turystyczną, warto jeszcze uważniej przyjrzeć się miejskiej tkance, która prężnie rozwija się poza murami Starego Miasta.
Praca w Krakowie — perspektywy zatrudnienia
Kraków bywa określany jako miasto z gospodarką opartą na wiedzy. To ważne centrum akademickie — w mieście funkcjonują 23 uczelnie wyższe, w których łącznie uczy się około 130 tys. studentów. Do najważniejszych ośrodków należą: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Ponadto w mieście działa wiele centrów rozwojowych, badawczych i innowacyjnych. Wśród kluczowych branż rozwijających się w dawnej stolicy Polski możemy wymienić SSC, BPO oraz IT.
„Kraków dzięki imponującej liczbie uniwersytetów i wielojęzycznych obywateli oraz atrakcyjności samej lokalizacji (infrastruktury, przestrzeni biurowej oraz wsparcia administracji publicznej) oferuje doskonałe możliwości dla inwestorów” — ocenił Paweł Kasperski, Senior Branch Menager Devire Kraków na łamach „Raportu płacowego 2023. Kraków i Małopolska”.
Ilu obcokrajowców mieszka w Krakowie?
Krakowski port lotniczy w Balicach obsłużył w 2022 roku 7 394 176 pasażerów. Fakt, że był to drugi najlepszy wynik w historii lotniska (tuż po rekordowym dla branży lotniczej 2019 roku), potwierdza, że podróżni wrócili do Krakowa po pandemicznym załamaniu. Znaczną część stanowią zapewne turyści, odwiedzający Kraków zaledwie na kilka dni. Mnogość połączeń lotniczych uławia jednak także życie obcokrajowcom pracującym w stolicy Małopolski, a także pracownikom, którzy odbywają wiele podróży służbowych.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i falą uchodźców, która dosłownie zalała Kraków, populacja cudzoziemców w mieście uległa drastycznemu powiększeniu. Według raportu „Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie w 2022 roku” ich liczebność uległa co najmniej podwojeniu w stosunku do stanu z grudnia 2021. Końcem 2022 roku szacowano, że już nawet co piąty mieszkaniec Krakowa to obcokrajowiec. Dominującą mniejszością są obywatele Ukrainy, ale mieszka tu także m.in. wielu Białorusinów, Rosjan, Włochów, Gruzinów i Hindusów.
Zarobki w Krakowie
Na początku marca media obiegła informacja, że statystycznie spośród największych polskich miast to w Krakowie pracownicy mogą liczyć na najwyższe zarobki. Wszystko za sprawą danych ze stycznia opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, z których wynika, że przeciętnie najwięcej w sektorze przedsiębiorstw, w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób, zarabia się właśnie Krakowie (8440 zł). Na drugiej pozycji, z niewiele gorszym wynikiem uplasowała się Warszawa (8396 zł), a na trzecim Gdańsk (8164 zł).
Kraków zdobył pozycję lidera m.in. za sprawą struktury zatrudnienia. Nieco ponad jedna piąta osób pracuje w przemyśle, a prawie tyle samo w komunikacji i informacji. Co siódmy pracownik zajmuje się działalnością naukową, techniczną oraz profesjonalną. To nie bez znaczenia — GUS podał, że płace w IT są ponad połowę wyższe od średnich zarobków.
Ze zgromadzonych w zeszłym roku danych można wnioskować, kiedy najlepiej szukać pracy w Krakowie. Najwięcej ogłoszeń pojawiło się w styczniu (3487), lutym (4116) oraz marcu (4032). Z kolei najmniej rekrutacji prowadzonych było w grudniu.
Praca i bezrobocie w Krakowie
Urząd Statystyczny w Krakowie przekazał także statystyki dotyczące bezrobocia w mieście pochodzące z początku 2023 roku. W styczniu na 802,8 tys. mieszkańców (stan na 30.06.2022) 12,1 tys. stanowili zarejestrowani bezrobotni. Oznacza to, że stopa bezrobocia wynosi 2,3 proc.
Globalne korporacje w Krakowie
W centrach biznesu zlokalizowanych w Krakowie (zarówno polskich, jak i zagranicznych) pracuje łącznie około 100 tys. osób, a 40 proc. to informatycy — wynika z raportu Aspire i Motife „Krakow IT Market Report 2022”.
„Kraków jest widocznym znakiem sukcesu polskiej transformacji. W ciągu ostatnich 25 lat miasto stało się czołową destynacją outsourcingową w Unii Europejskiej. Globalni gracze, tacy jak ABB, Motorola, IBM, UBS, Shell, Cisco, Capgemini i Motorola, utworzyli tutaj swoje centra usług biznesowych” – podkreślają autorzy raportu.
Praca w Krakowie. Najlepsi pracodawcy
W rankingu „Najlepsze miejsca pracy. Great Place To Work. Polska 2022” znalazło się kilka krakowskich firm. Wśród dużych przedsiębiorstw czwarte miejsce zajęła firma zajmująca się technologiami informatycznymi — Akamai Technologies Poland (835 pracowników). Szóstą pozycję w zestawieniu zajęło natomiast przedsiębiorstwo EPAM Systems (Poland), zajmujące się technologiami informatycznymi i oprogramowaniem, które obecnie zatrudnia w naszym kraju już ponad 7000 osób.
Z kolei w kategorii firmy małe i średnie na dziesiątym miejscu wyróżniono WP Engine Poland (technologie informatyczne i oprogramowanie, 26 pracowników). Na 19. pozycji uplasowało się Relativity Poland (technologie informatyczne i oprogramowanie, 214 pracowników). 23. miejsce należało do Lundbeck GBS Krakow (usługi profesjonalne, 229 pracowników).
OMGKRK, czyli innowacje po krakowsku
Odnajdując się na mapie krakowskiego biznesu warto wspomnieć także o działaniach organizacji OMGKRK. Jej celem jest budowa światowej klasy ekosystemu innowacji, a hasztag OMGKRK od lat łączy krakowską społeczność startupową. Dzięki wsparciu fundacji powstaje przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń, dzięki której możliwa jest synergia innowacji, startupów, technologii i osób pracujących w IT.
Czy Kraków to dobre miasto do życia?
Według raportu „Szczęśliwy dom, miasto dobre do życia” Kraków znajduje się wśród polskich miast, których mieszkańcy czują się najszczęśliwsi. Miasto uplasowało się jednak dopiero na 10. pozycji w zestawieniu, wyprzedziły je m.in. Katowice, Rzeszów, Tychy, Zielona Góra, czy Gdynia, która zwyciężyła w rankingu. Jest więc nieźle, ale do ideału daleko.
Kraków ma wiele do zaoferowania, trudno pominąć jednak bardzo istotny problem, z jakim mierzą się jego mieszkańcy. Stolica Małopolski tak jak ze swoich pięknych zabytków słynie także ze… smogu. Tak, niektórzy nosili tutaj maski na długo przed pandemią. Teraz wiemy już, że to nie tylko problem Krakowa, ale skojarzenie pozostało. Zresztą nie bez powodu — położenie miasta sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, a publiczna debata na temat problemu rozpoczęła się właśnie tutaj. Miasto od dawna stara się załagodzić problem. W ostatnich latach na politykę antysmogową wydano 400 mln zł. Od 1 września 2019 na terenie Krakowa obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem. Teraz prawie 100 proc. budynków jest ogrzewanych prądem lub gazem. Kolejnym ważnym etapem będzie wprowadzenie podobnych regulacji w gminach ościennych.
„Przykładem dobrego działania jest Kraków, gdzie dzięki zakazowi spalania węgla i drewna stężenie pyłów i benzoapirenu spadło o ponad 40%. Na stacji tła na Kurdwanowie liczba dni smogowych w latach 2012-2022 spadła ze 116 do 40!” – napisał w połowie marca na Twitterze Polski Alarm Smogowy.
Na pytanie, czy Kraków to dobre miejsce do życia nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Wiele zależy od potrzeb i preferencji. Trudno jednak zaprzeczyć, że miasto to ma swoją niepowtarzalną atmosferę i oferuje cały wachlarz możliwości.
Autor: Sylwia Pyzik
Należy wziąć pod uwagę, że w Grodzkim Urzędzie pracy mogą zarejestrować się tylko i wyłącznie osoby zameldowane w Krakowie, wiele osób nie ma takiej możliwości, więc te dane są przekłamane, zaniżone. Druga kwestia to ilość kandydatów na jedno miejsce. Ofert jest sporo, jednak na każde ogłoszenie (obojętnie, z jakiej branży) tylko za pośrednictwem pracuj.pl odpowiada kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób, do tego pracodawcy mają bardzo wysokie wymagania, wiec Kraków wcale nie jest takim eldoradem, jak niektórzy myślą.