Ilustracja do artykułu pt. "Praca w Poznaniu — mieście pyr, koziołków i… wielu możliwości"
|

Praca w Poznaniu — mieście pyr, koziołków i… wielu możliwości

Poznań wyróżnia bardzo wiele rzeczy. Mieszkańcy mają przepiękny rynek, pyszne rogale i… koziołki (te symbole z poznańskiej legendy są zresztą nieustanną inspiracją m.in. dla Lecha Poznań, który wzorował na nich swoje maskotki drużynowe). Wiesz już, że Poznań to miasto atrakcyjne dla turystów (którzy w dodatku wyjdą najedzeni pysznymi wypiekami), ale jak wygląda praca w Poznaniu? 

Trendy i oferty z branży technologicznej można śledzić m.in. na konferencjach i eventach, a Poznań dopiero co był gospodarzem jednego z bardziej prestiżowych wydarzeń Impact’24. Wśród prelegentów były takie gwiazdy jak Michele Obama czy premier Finlandii Sanna Marin. A o czym mówiono?

Impact’24 – przyszłość branży technologicznej i nie tylko

Współczesny rynek pracy ulega intensywnym i dynamicznym przemianom. Aktualnie trudno o stanowisko pracy, które nie wymaga korzystania z technologii. Z drugiej strony do zmian dostosować muszą się nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Podczas Impact’24 można było poznać nadchodzące trendy, zainspirować się i skorzystać z wiedzy największych światowych autorytetów.

Na tle takiego wydarzenia Poznań wydaje się być kolebką innowacji i inwestycji, a jaki jest dla pracowników?

Mało ofert… i niskie bezrobocie?

Poznań jest miastem z najniższym w Polsce współczynnikiem bezrobocia, a jednocześnie liczba ofert pracy w tym mieście wcale nie jest ogromna. Dziwne? Niekoniecznie. Osoby pracujące w dobrych warunkach i atmosferze sprzyjającej rozwojowi są po prostu lojalni. Czy w takim razie oznacza to, że Poznań może się poszczycić świetnymi pracodawcami?

Na Impact’24 pojawili się m.in. prelegenci poruszający zagadnienia dotyczące odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju również w zakresie zarządzania personelem. Omawiane były takie aspekty jak wprowadzanie innowacji przy zachowaniu czynnika ludzkiego, rozwijanie kluczowych kompetencji u pracowników oraz ich adaptacji do nowych wyzwań. Wysoka frekwencja na evencie mówi sama za siebie. Pracodawcy chcą się rozwijać, a najlepszą inwestycją są właśnie pracownicy.

Kto znajdzie pracę w Poznaniu?

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego. Znajdą tu pracę różnorodni specjaliści, ale także osoby chcące się uczyć i zdobywać nowe doświadczenia. Deficyt dotyczy głównie pracowników z obszaru transportu, magazynowania i ochrony zdrowia. Brakuje też nauczycieli, ale głównie tych kształcących w przedmiotach zawodowych. Czyżby eksperci niechętnie dzielili się wiedzą? A może raczej zniechęcają ich warunki pracy w szkołach?

Sporo osób pracujących w Poznaniu podejmuje się prac dodatkowych. Wśród ofert znajduje się wiele propozycji dla studentów i osób chcących dorobić do domowego budżetu lub zdobywać nowe doświadczenia zawodowe.

Praca „przy piwku”? Poznaj Kompanię Piwowarską!

Kompania Piwowarska jest liderem na polskim rynku browarniczym, ale praca w Poznaniu, w tej firmie może być także międzynarodową przygodą. KP jest częścią Asahi Europe & International należącej do japońskiej Grupy Asahi. KP promuje innowacje, zrównoważony rozwój i różnorodność. Zatrudniają ludzi do marketingu, specjalistów ds. sprzedaży oraz zarządzania łańcuchem dostaw, ale jeśli marzy Ci się praca dosłownie „przy piwie”, to czekają też takie stanowiska jak operator rozlewu czy w laboratorium.

Kompania Piwowarska ma też opcję dla świeżo upieczonych absolwentów studiów. Program talentowy GoGraduates daje możliwość zarówno prowadzenia własnych projektów, jak i pracę w międzynarodowych strukturach grupy. A benefity? Poznańscy pracodawcy mają do nich nieszablonowe podejście i przekonasz się o tym jeszcze nie raz, ale póki co, zostajemy przy Kompanii Piwowarskiej. Poza tymi typowymi propozycjami, jak praca hybrydowe czy prywatna opieka lekarska jest jeszcze bezalkoholowe w biurach i piwny deputat dla pracowników (24 puszki miesięcznie!). Brzmi ciekawie?

Rabat na energię elektryczną? To dopiero benefit!

Wspominałam już, że praca w Poznaniu oznacza nietypowe benefity? Tak też jest z następnym poznańskim pracodawcą. Jeśli płacąc rachunki za energię elektryczną, łapiesz się za głowę, to zapraszam do Grupy Enea. Tam wśród dodatków pozapłacowych można skorzystać z rabatu na prąd! Poza tym Grupa promuje rodzinną atmosferę poprzez liczne imprezy sportowe dla pracowników oraz ich bliskich.

Pracę w Grupie Enea znajdą referenci z wykształceniem technicznym, i elektromonterzy (absolwentów techników lub szkół zawodowych z odpowiednimi uprawnieniami). Ta organizacja również umożliwia rozwój zawodowy i proponuje płatne staże w różnych obszarach m.in.: HR, w dziale innowacji, IT, czy marketingu. Stażyści poza wiedzą i doświadczeniem zyskują opiekę eksperta, dostęp do benefitów i możliwość zatrudnienia po stażu.

E-commerce – Postaw na pewnego zawodnika. Praca w Poznaniu w Allegro 

Pracę w Poznaniu znajdą doświadczeni menadżerowie, programiści o różnorodnych specjalizacjach, a także eksperci z obszaru anti money loundring. A gdzie? W Allegro! Pracownicy tej firmy kierują się The Allegro Way, czyli 12 zachowaniami, które pomagają im w budowaniu pozytywnego środowiska pracy i w osiąganiu swoich celów zawodowych.

Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda praca w Poznaniu w Allegro, to już pędzę z listą benefitów. Pracownicy mogą skorzystać z ubezpieczenia nie tylko dla siebie, ale także dla swoich dzieci. Allegro widać ceni rodziców, bo oferuje swojemu personelowi także dodatek do opieki nad dziećmi. Do tego wszystkiego, jeśli należysz do tych, którzy zdążą zrobić śniadanie dzieciakom, ale sami wychodzą głodni, to na pewno ucieszysz się z karty lunchowej. Jeśli przedkładasz komunikację miejską nad własny samochód, skorzystasz też z dofinansowania biletu.

Bywa też, że z biegiem czasu potrzebujemy zmiany. Allegro wspiera tych, którzy chcą się przekwalifikować za pomocą programu e-Xperience. Programy trwają około 6 miesięcy, a uczestnicy otrzymują pensję, możliwość zdobycia nowych umiejętności i dostęp do wybranych benefitów.

Od opony po nowoczesne rozwiązania motoryzacyjne — branża automotive

Kolejny nietypowy dodatek dla pracowników to rabat na opony. Skorzystają z niego pracownicy firmy Brigestone, która zajmuje się produkcją opon oraz innych wyrobów z gumy. Pracę znajdą tam operatorzy maszyn, magazynierzy i mechanicy, a także specjaliści od IT i rachunkowości. Organizacja bierze też udział w wielu inicjatywach społecznych, m.in. prowadzi warsztaty z bezpieczeństwa drogowego dla dzieci i ich opiekunów oraz wspiera akcje dobroczynne.

Praca w Poznaniu to ciekawa opcja także dla młodych dopiero zbierających pierwsze doświadczenia. Okazuje się, że o karierę można zacząć dbać już w szkole, a z poznańskich pracodawców pomaga w tym Volkswagen. Firma ma nie tylko programy dla studentów, ale prowadzi też klasy patronackie w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, oraz od 2016 roku także w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych, automatyk (z elementami mechatroniki), mechatronik (z elementami odlewnictwa) i mechanik precyzyjny. 

Volkswagen zachęca do łączenia pracy z nauką i wspiera swoich pracowników w prowadzeniu aktywnego trybu życia (mają do dyspozycji przyzakładowe centrum sportowe). Na zrozumienie mogą liczyć też młode mamy i panie spodziewające się dziecka. W ramach Programu Przyszła Mama organizacja umożliwia kobietom w ciąży skrócenie dnia pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia. Do dyspozycji pracownic są wygodne krzesła dostosowane dla pań w ciąży oraz specjalne pomieszczenie dla mam chcących w komfortowych warunkach nakarmić malucha.

Nie samą pracą człowiek żyje — poznaj Poznań

Warto pamiętać, że praca w Poznaniu, to nie wszystko, co Cię czeka, jeśli zdecydujesz się zatrudnić u któregoś z tamtejszych pracodawców. Poza pracą jest jeszcze czas wolny. Jeśli cenisz sobie otoczenie zabytkowych kamienic, pełnych knajpek i kawiarni, to rynek Cię nie rozczaruje. Mimo to przecież nie co dzień ma się okazję posiedzieć w knajpce. Czy Poznań ma coś dla aktywnych?

Jezioro Maltańskie jest jednym z charakterystycznych punktów dla mieszkańców miasta Poznań. Praca i życie w tym mieście to okazja do skorzystania z terenów rekreacyjnych, tras rowerowych i pieszych, a na wspomnianej wyspie znajdziesz też… całoroczny stok narciarski oraz kolejkę. Do atrakcji można zaliczyć także park linowy i Termy Maltańskie

Co jeszcze może Cię zaskoczyć? Jeśli chcesz podjąć pracę w Poznaniu, przyswój sobie nieco zwrotów z gwary poznańskiej. Niby nic, niby nic, a jednak w codziennej komunikacji, bywa przydatna i z pewnością taki krok pomoże Ci zaskarbić sympatię rdzennych Poznaniaków. Przygotuj się też na… korki. Ponoć mieszkańcy tego miasta dobrze oceniają jakość komunikacji miejskiej, a mimo to… wolą jeździć własnymi samochodami — oczywiście jednocześnie narzekając na korki.

Praca w Poznaniu może być ciekawym doświadczeniem. W tym mieście nie brakuje pracodawców wychodzących naprzeciw potrzebom swoich pracowników, a samo miasto obfituje w ciekawe miejsca i zabytki. Poznań jest szczególnie otwarty na młode, ambitne osoby chcące zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. Jeśli nadal się zastanawiasz, to przestań. Po prostu spróbuj.

Autor: Diana Zaręba

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze