Obrazek jest ilustracją do artykułu: Praca w Rumunii — zalety i wady pracy w kraju nad Dunajem. Przedstawia młodego mężczyznę siedzącego przed laptopem z uniesionymi na znak zwycięstwa zaciśniętymi dłońmi. W tle znajduje się rumuńska flaga oraz dymki ze zdjęciami krajobrazów i potrawami narodowej kuchni.
|

Praca w Rumunii — zalety i wady pracy w kraju nad Dunajem

Dlaczego praca w Rumunii? W ostatnich latach Rumunia prężnie się rozwija. Kraj ten odnotował jeden z najwyższych w Europie wskaźników wzrostu gospodarczego i jest siódmym w Unii Europejskiej państwem pod względem liczby ludności, co sprawia, że praca czy prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju mogą się wydawać kuszące.

Co tak naprawdę ma do zaoferowania piękna, malownicza i różnorodna Rumunia? Jak wygląda prowadzenie firmy oraz praca w tym kraju i czym właściwie różni się od polskich realiów? Poznaj wady i zalety życia i pracy w Rumunii.

Czy Rumunia jest dobrym miejscem dla pracodawców?

Od momentu dołączenia do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007 r. w Rumunii obowiązuje europejskie prawo pracy, co znacznie ułatwia podejmowanie tam zatrudnienia oraz zakładanie firm. Kraj ten oferuje bardzo korzystne warunki rozwoju przedsiębiorstw, a warto też dodać, że Rumuni bardzo cenią Polaków, jako dobrych fachowców.

Jeśli chcemy otworzyć firmę w Rumunii, warto skupić się na usługach programistycznych, consultingowych czy reklamowych. Tym, co w największym stopniu zachęca do prowadzenia działalności w Rumunii, jest łatwy i intuicyjny system podatkowy. Opłaty związane z prowadzeniem biznesu w Rumunii obejmują:

  • podatek dochodowy: 16% (w Polsce CIT to 19% dochodu)
  • podatek od dywidendy: 5% (polski podatek Belki wynosi 19%)
  • podatek od wniesionego kapitału: 0% (w Polsce wynosi: 0,5%).

W Polsce obowiązuje także wyższa podstawowa stawka podatku VAT 23% oraz dwie preferencyjne, obejmujące niektóre towary i usługi (8% i 5%). Przedsiębiorcy prowadzącego firmę w Rumunii obowiązuje stawka podstawowa 19% oraz dwie niższe stawki (9% i 5%). Przedsiębiorca płaci VAT dopiero po przekroczeniu dochodu 220 000 RON (ok. 250 000 zł).

Formalności związane z podjęciem pracy w Rumunii

Jako że sama podróż do Rumunii nie wiąże się z wieloma formalnościami (niezbędny będzie nam dowód osobisty lub paszport), warto sprawdzić jakie czynności musimy podjąć, decydując się na dłuższy pobyt.

Jeśli chcemy przebywać w Rumunii dłużej niż trzy miesiące, musimy dokonać rejestracji w Urzędzie ds. Imigrantów. W urzędzie przedstawiamy:

  • umowę o pracę w Rumunii lub dowód na prowadzenie firmy w tym kraju
  • dowód, że posiadamy środki pozwalające na utrzymanie się
  • ubezpieczenie

Samo zawarcie umowy również nie jest trudne. Żeby podjąć pracę w Rumunii, nie potrzebujemy pozwolenia. Podobnie jak w Polsce, musimy przejść badania lekarskie, a dodatkowo po podpisaniu umowy konieczne jest zarejestrowanie jej w lokalnym urzędzie pracy.

Co ważne w Rumunii nie ma „śmieciówek” wciąż tak popularnych w Polsce. Podpisujemy tam odpowiednik polskiej umowy o pracę. Rumuńskie firmy oferują niemal wyłącznie umowy na czas nieokreślony, poprzedzone zawartym w treści dokumentu okresem próbnym.

Zarobki w Rumunii — czy to się opłaca?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele opłat związanych z utrzymaniem miejsca pracy w Rumunii ponosi pracownik. Zarobki w Rumunii nie będą raczej atrakcyjne dla osób zatrudnionych na stanowiskach z minimalnym wynagrodzeniem. 

Istnieją jednak branże deficytowe, które charakteryzuje duże zapotrzebowanie na specjalistów, co na starcie oznacza atrakcyjną stawkę, a można ją dodatkowo negocjować. Najbardziej atrakcyjne finansowo zawody znajdziemy w sektorach ubezpieczeń czy nieruchomości. Na wysokie zarobki mogą także liczyć specjaliści działów IT oraz HR. Dane z kwietnia 2023 r. wskazują, że pracownicy wykonujący tego typu pracę w Rumunii mogą zarobić ok. 13 025 RON brutto (12 340,48 zł).

Decydując się na pracę w innym kraju, warto wziąć pod uwagę koszty utrzymania, a te w Rumunii są zbliżone do polskich realiów. Niektóre produkty spożywcze są nieco tańsze, a to za sprawą wspomnianej już niższej stawki podatku VAT, ale ceny wynajmu mieszkań kształtują się podobnie jak w Polsce.

Czas pracy

Tygodniowy czas pracy w Rumunii to 40 godzin. Wymiar ten może się wydłużyć maksymalnie do 48 h. W większości sektorów pracuje się od poniedziałku do piątku przez 8 godzin. Można oczywiście pracować dziennie więcej niż 8 godzin, jednak nie można przekraczać tygodniowej normy. Po 12-godzinnej zmianie, pracownikowi przysługuje 24-godzinny odpoczynek. 

Przerwy w pracy w Rumunii są płatne i wliczają się w czas pracy, a ich długość zależy od długości pracy w ciągu dnia. Przy 8-godzinnej zmianie przerwa trwa 30 min. Godziny ponadwymiarowe można odbierać w formie dni wolnych lub dodatkowego wynagrodzenia.

Warto zwrócić uwagę na to, że Rumuni są bardzo niespieszni i sformułowanie „imediat” (natychmiast), ma dla nich bardzo luźne znaczenie. To swobodne traktowanie czasu sprawia, że wiele ustalanych terminów jest raczej orientacyjne, do czego trzeba się przyzwyczaić, decydując się na pracę w Rumunii.

Urlopy i dni wolne

Praca w Rumunii oznacza także dostosowanie się do przepisów dotyczących urlopów. Obowiązuje tu 13 dni ustawowo wolnych (są one płatne). Urlop wypoczynkowy trwa minimum 20 dni. Osoby zatrudniające się w tym kraju mogą liczyć też na urlop okolicznościowy z okazji ślubu (6 dni), a także z powodu ślubu dziecka (2 dni). 

Przeczytaj także: Gdzie uciekli najlepsi kandydaci? Czy da się ich skusić do powrotu do mniej atrakcyjnych lokalizacji?

W przypadku choroby możemy skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Jesteśmy wtedy prawnie chronieni przed zwolnieniem. W tym przypadku otrzymujemy 75% wynagrodzenia. Nieco inne przepisy obowiązują tu kobiety w ciąży. Pozostając na zwolnieniu, otrzymają 85% zarobków (w Polsce ciężarne pracownice na zwolnieniu otrzymują 100% wynagrodzenia).

Udogodnienia dla rodziców podejmujących pracę w Rumunii

Choć ciężarne pracownice na zwolnieniu lekarskim otrzymują niższe wynagrodzenie niż w Polsce, mogą one liczyć na znacznie dłuższy urlop związany z wychowywaniem małego dziecka. Młodym mamom przysługuje:

  • 126-dniowy urlop macierzyński (można go podzielić na czas przed i po porodzie)
  • 2-letni płatny urlop wychowawczy (w Polsce urlop wychowawczy jest bezpłatny)
  • ochrona przed zwolnieniem w okresie ciąży oraz karmienia piersią

Osoby pracujące w Rumunii mocno podkreślają, że obywatele tego kraju są bardzo ciepli, pomocni i wykazują się dużym zrozumieniem dla rodziców. Naprzeciw potrzebom rodziców wychodzą także pracodawcy oraz… współpracownicy, zastępując pracownika w razie potrzeby, gdy np. musi odebrać dziecko z przedszkola.

Czy warto rozpocząć pracę w Rumunii?

Życie w Rumunii może być ciekawym doświadczeniem. Jest to piękny i atrakcyjny turystycznie kraj łączący niezwykle różnorodne kultury. Osoby pracujące na co dzień w Polsce, mogą zobaczyć dużo zalet w warunkach pracy w Rumunii.

Porównanie warunków pracy w Rumunii i w Polsce

Założenie firmy w Rumunii może się okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem dla naszego biznesu, a doświadczenie i kompetencje w odpowiednich sektorach gospodarki, pozwalają znaleźć pracę zapewniającą atrakcyjne wynagrodzenie.

Autor: Diana Zaręba

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze