|

Programiści COBOL – gdzie tacy jeszcze są?

Poruszamy ten temat nieprzypadkowo, ponieważ ostatnio pojawiła się informacja, że w New Jersey poszukiwani są ochotnicy, którzy znają język COBOL. Co wiemy na temat tego języka?

Dla niewtajemniczonych COBOL, (ang. COmmon Business Oriented Language) to język programowania stworzony z głównym przeznaczeniem do prac programistycznych w dziedzinach ekonomii i biznesu.

Co ciekawe, jego inicjatorką była kobieta. Grace Murray Hopper to pionierka informatyki oraz żołnierz United States Navy. Była pierwszą kobietą, która zdobyła tytuł doktora matematyki na Uniwersytecie Yale. W 1955 r. opracowała jeden z pierwszych na świecie kompilatorów – narzędzia, które przetwarzało angielskie zwroty w język maszynowy rozumiany przez komputery. Kiedy amerykański Departament Obrony zapoznał się z jej wynalazkiem, zebrał zespół, który dokończył pracę nad tym językiem programowania – Business Insider.

Źródło: Wikipedia

Prace nad COBOL-em zostały rozpoczęte w 1959 roku na spotkaniu Short Range Committee w Pentagonie. Język ten ma więc już 60 lat!

Czy ktoś jeszcze używa COBOL?

Jak podaje CNBC okazuje się, że tak. Philip Murphy, gubernator stanu New Jersey poinformował amerykańskie media o zapotrzebowaniu na znawców COBOL. Poszukuje ochotników, którzy znają się na tym 61 letnim języku programowania, który był używany na dużych, starego typu komputerach.

Obecnie większość programistów preferuje korzystanie z nowoczesnych języków programowania. Jednak nie oznacza to, że stare oprogramowanie napisane językiem COBOL poszło zupełnie w odstawkę. Nadal używają go między innymi niektóre instytucje finansowe, duże przedsiębiorstwa czy agencje rządowe.

Dlaczego teraz znajomość COBOL jest jeszcze bardziej potrzebna?

Dobrym przykładem tego jest 362 tysiące ludzi, którzy w ostatnim czasie aplikowali o zasiłek dla bezrobotnych w NJ. Szacuje się, że w pojedynczym tygodniu bezrobocie wzrosło o 1600% i to spowodowało przeciążenie systemu, który wymaga poprawy.

Chociaż COBOL może wydawać się przestarzały, to według danych przygotowanych przez IMB Systems wynika, że w 2019 roku wykonano 3 biliony transakcji komercyjnych, które działały przy wykorzystaniu COBOL.

Dlatego teraz, przy tak przeciążonych systemach dodatkowe wsparcie jest niezbędne.

Również w Polsce pojawiają się oferty dla programistów związane z COBOL.

Źródło: Bulldogjob

Czy to trudny język programowania?

Na stronie polydev.pl znaleźliśmy taką odpowiedź autora:

Nie jest! Nauczenie się COBOLa nie jest wcale trudniejsze niż poznawanie innych języków programowania. COBOL został zaprojektowany w taki sposób, aby swoją składnią jak najbardziej przypominać język angielski. Dzięki temu miał być prosty w czytaniu dla osób niebędących programistami, np. kadry menedżerskiej. Wiele osób twierdzi wręcz, że COBOL jest technologią ukierunkowaną na użytkowników biznesowych. Dla osób technicznych ma to oczywiście swoje wady – specyfikacja języka wyróżnia ponad 300 słów kluczowych, a to z kolei sprawia, że język może wydawać się zbyt rozwlekły i „przegadany”.

Dalej we wpisie czytamy, że haczyk COBOL polega na środowisku, w którym on występuje, czyli komputerach typu mainframe. To właśnie systemy, które na nich działają i znajdujące się tam biblioteki są prawdziwym wyzwaniem jeśli chodzi o pracę w COBOLu. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że zdobycie praktycznej wiedzy związanej z takimi maszynami jest ograniczone, ponieważ mało kto ma do nich dostęp.

COBOL na wesoło

W sieci nie brakuje żartów związanych z tym językiem programowania, jak i programistami, którzy mają opanowaną tę umiejętność. Część osób, która dorastała razem z tym językiem jest już zdecydowanie po sześćdziesiątce.

Trzymamy kciuki za znalezienie odpowiednich kandydatów IT w New Jersey i innych regionach, gdzie dodatkowe wsparcie w sprawie COBOL będzie potrzebne.

Czytaj też „Specjaliści IT – czy czują się zagrożeni?

Szukasz pracy w IT? Odwiedź serwis HR-LINE!