|

Programy Dare IT zwiększają o 45% szanse na dostanie pracy w IT – wynika z badań Graduate School of Business Stanford University

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku oraz niedoborom w branży IT w zakresie dostępności specjalistów, Dare IT we współpracy z Graduate School of Business Stanford University, przeprowadziło badanie skuteczności tego programu.

Organizatorami programów Dare IT są IT Program Mentoringowy i program Dare IT Challenges.

Jego wyniki są zaskakujące! Okazuje się, że udział w programach Dare IT zwiększa o około 45% szanse na dostanie pracy w branży IT. Dodatkową korzyścią jest również fakt, że uczestniczki inicjatyw Dare IT otrzymują więcej ofert pracy. Ponadto są w stanie wynegocjować z potencjalnym pracodawcą wyższe wynagrodzenie.

Wyniki badania efektywności kursów Dare IT

Badania przeprowadzone od marca do lipca 2022 roku przez Golub Capital Social Impact Lab z Graduate School of Business Stanford University pokazało wysoką efektywność programu mentoringowego Dare IT i programu Dare IT Challenges. Badania pokazują wyniki dla różnych grup wiekowych oraz poziomu i rodzaju wykształcenia.

Nad badaniem pracował dr. Emil Palikot – pracownik naukowy na Stanford Graduate School of Business i członek Golub Capital Social Impact Lab oraz dr. Susan Athey, profesor ekonomii technologii w Stanford Gratuate School of Business.

Chcąc uczynić nasze kursy – program mentoringowy Dare IT oraz Dare IT Challenges – jeszcze lepszymi, nawiązaliśmy współpracę z Graduate School of Business z prestiżowego Stanford University z Doliny Krzemowej. Wspólnie zrealizowaliśmy projekt badawczy, którego wyniki pozwolą nam ulepszyć ofertę Dare IT i jeszcze efektywniej wprowadzać juniorów na rynek pracy. Jesteśmy dumne z tej współpracy i traktujemy ją jako wyróżnienie i docenienie naszych wysiłków. Wyniki badań mówią jasno – to, co robimy, po prostu działa – mówi Aleksandra Bis, współzałożycielka i co-CEO Dare IT.

Z czego wynika skuteczność Dare IT?

Głównym celem zrealizowanego projektu badawczego było zrozumienie, na czym polega tak wysoka efektywność programów Dare IT. Przeprowadzono ogólną analizę oraz zidentyfikowano cechy uczestników, którzy odnoszą z szczególnie wysokie korzyści z programu. Wypracowano nowe formuły kursów tak, aby Dare IT mogło wspierać jeszcze więcej kobiet.

Cały czas udoskonalamy program mentoringowy Dare IT oraz Dare IT Challenges, tak by jak najlepiej odpowiadały potrzebom uczestniczek. Poprzez rozwój i analizę oferty Dare IT Challenges mamy nadzieję stworzyć alternatywę dla spersonalizowanego programu mentoringowego, który jest możliwy do wdrażania na większą skalę. Ponadto, chcemy zrozumieć, jakie typy uczestników odnoszą korzyści z udziału w Dare IT Challenges – co ich wyróżnia czy też, na jakie umiejętności powinniśmy kłaść nacisk. Chcemy wyciągnąć z tego badania wnioski dla naszych programów, ale nie tylko – zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu potencjału, i pracy nad tym, by zwiększać udział kobiet w IT poprzez wskazanie realnej drogi do pracy w IT – dodaje Natalie Pilling, współzałożycielka i co-CEO Dare IT.

Rodzaje programów Dare IT

Każdy z programów odpowiada na potrzeby określonej grupy odbiorców. Na przykład program mentoringowy jest ukierunkowany na pomoc kobietom w zrobieniu ostatniego kroku w zdobyciu pracy.

Z kolei Dare IT Challenges to kursy bazujące na zdobywaniu realnego doświadczenia zawodowego. Pozwalają też zbudować portfolio potwierdzające konkretne umiejętności.

Stanford University z Doliny Krzemowej, ale także z pracodawcy i eksperci z branży są aktywnymi współtwórcami treści kursów.

Brak w CV praktycznego doświadczenia oraz specjalistycznych cech potrzebnych w IT jest przeszkodą dla kobiet szukających pracy w tym sektorze. Dlatego uczestnicy otrzymują wszystkie narzędzia do zdobycia pracy: ćwiczenie praktycznych umiejętności w wybranej specjalizacji, zbudowanie portfolio, a także wygranie stażu.

Tworząc kursy dla początkujących projektantek w ramach Dare IT Challenges, chcemy jak najlepiej odtworzyć realne doświadczenia pracy juniorów z innymi projektantami i ułatwić im onboarding.” – mówi Aleksandra Bis i dodaje: „Zależy nam na tym, by stażyści lub juniorzy byli dla doświadczonych projektantów realnym wsparciem, a nie obciążeniem czy kosztem – uwagi lub czasu. Widzimy w nich wielki potencjał dla całej branży IT.”

Badanie zostało przeprowadzone przezGolub Capital Social Impact Lab, jednostkę badawczą, która jest częścią Stanford University Graduate School of Business. To laboratorium stanowi inicjatywę badawczą skupiającą pracowników akademickich, badaczy i studentów. Ich pasją jest prowadzenie badań mających na celu usprawnienie procesu innowacji oraz poprawę efektywności sektora społecznego. Laboratorium współpracuje z szeroką gamą organizacji, od dużych firm po mniejsze startupy, organizacje non-profit, organizacje pozarządowe i rządy. Wyniki badań są następnie wdrażane i rozpowszechniane w celu wywierania pozytywnego wpływu na społeczeństwo na jak największą skalę.

Powyżej przedstawione wyniki badania są efektem pracy nad pierwszym z kilku badań. Kolejne badania planowane są do realizacji we współpracy Dare IT ze Stanford University Graduate School of Business.

O Dare IT

Dare IT to firma z obszaru business impact powstała w 2020 roku. Dare IT współpracuje z ponad 40 topowymi pracodawcami IT, takimi jak m.in. Deloitte, Demant, ING Bank Śląski, Snowflake, Goldman Sachs. To tylko niektóre z instytucji, które wspierają działania z obszaru Diversity and Inclusion.

Dare IT współpracuje z Uniwersytetem Stanford, z którym realizuje obecnie dwa projekty badawcze. Celem projektów jest pomoc większej liczbie kobiet w otrzymaniu pracy w IT. Działając nieformalnie od 2018, stworzyły również największy w Polsce program mentoringowy IT dla kobiet, z aktywną społecznością. Program wspiera uczestniczki w otrzymaniu swojej pierwszej pracy w branży IT.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce