|

Projektant perspektyw odbiorcy, czyli kim jest UX designer

Projektant perspektyw odbiorcy czyli kim jest UX designer

Umiejętność słuchania jest na rynku (i w życiu) umiejętnością coraz bardziej cenioną, a okazuje się, że nikt nie wysłucha nas częściej i uważniej niż… UX designer. Jego rolą jest zapewnienie użytkownikowi jak najlepszych doświadczeń w styczności z nowym produktem lub usługą. Jak dokładnie wygląda praca UX designera, czemu jest tak ważna i jakie wyzwania za sobą niesie?

UX designer zajmuje się projektowaniem stron internetowych i produktów cyfrowych w taki sposób, aby korzystanie z nich było intuicyjne i przyjemne, a jednocześnie, aby jak najlepiej spełniały one potrzeby użytkowników – Ola Czechońska, UX/UI designer.

Są projektanci wnętrz, mody i … doświadczeń

UX to skrót od user experience, w dosłownym tłumaczeniu oznacza to doświadczenie użytkownika. UX Designer to specjalista, którego zadaniem jest projektowanie doświadczenia odbiorcy, wniesienie perspektywy odbiorcy produktu lub usługi w dany plan biznesowy. Termin ten najczęściej używany jest w przypadku produktów cyfrowych, takich jak aplikacje mobilne czy strony internetowe. Nie mylić z grafikiem!

Ta bardzo zróżnicowana dyscyplina, łączy w sobie aspekty psychologii, biznesu, projektowania, badań rynku i technologii.

Dlaczego to takie ważne, by strony były zaprojektowane zgodnie z procesem UX? 

UX design to po prostu dbałość o jakość produktu o to by miał on jak największą szansę na pozytywny odbiór przez konsumenta. Wpływa to na lojalność odbiorcy i fakt, że może on dany produkt/usługę zapamiętać i polecić w przyszłości. Dzięki UX design cele biznesowe są sprawniej realizowane, a satysfakcja twórcy danego produktu natychmiastowo osiągana co sprawia, że obie strony są zadowolone 😊

Jakie umiejętności powinien mieć UX designer?

Według medium dobry UX designer powinien:

 • Wykazywać się kreatywnym i analitycznym myśleniem
 • Umieć nawiązywać relacje z ludźmi
 • Skrupulatnie badać opinie i oczekiwania konsumentów
 • Dbać o estetykę
 • Mieć obycie techniczne

Dodatkowo UX designer z reguły powinien mieć zdolności graficznie czy znać podstawy programowania między innymi  w technologiach CSS, HTML i Javascript.

Narzędzia UX designera

Niezbędnymi narzędziami w pracy UX designera okazują się być:

 1. Wywiady pogłębione IDI (Individual In-depth Interview), czyli bezpośrednie rozmowy pomiędzy badanym a badającym.
 2. Adobe XD, służący do tworzenia makiet aplikacji, demo stron i innych makietowych rozwiązań internetowych.
 3. Axure, program pomagający w prostym rysowaniu stron www, aplikacji czy systemów.
 4. Samoprzylepne karteczki do tworzenia map interakcji lub ich alternatywa w postaci Tesli Amazing
 5. Hotjar – system nagrywający zachowania użytkowników, monitorujący lejki sprzedażowe i formularze, zapewniający proste okienka z pytaniami, ankiety oraz możliwość rekrutacji testerów, za pomocą prostych formularzy.
 6. Balsamiq – program do prototypowania, tworzenia makiet.

Dobry UX designer szanuje czas swojego konsumenta

Według uxdesign dobry UX designer:

 • Zapewnia odbiorcom kontrolę nad przepływem informacji.

Aby zapewnić doświadczenie, w którym odbiorca ma kontrolę nad swoimi informacjami dzięki czemu będzie mógł naprawdę cieszyć się wartością danej usługi, UX designer powinien dać możliwość aktywnego wyboru przepływu informacji, organizowania ich i późniejszego wykorzystania. Przykładami takich narzędzi są m.in. Boomerang, Sanebox, Twist czy Tipi.

 • Pomaga odbiorcom optymalizować treści

W celu usprawnienia procesu pracy konsumenta, UX designer powinien zapewnić mu sposób filtrowania i selekcji treści widocznych dla użytkownika. Narzędziami, które mogą się tym poszczycić są m.in. Pocket, Freedom czy LeechBlock.

 • Stwarza inspirujące środowisko zapewniające maksymalną koncentrację

UX powinien zapewnić uporządkowane i optymalne wrażenia, aby pomóc użytkownikowi zanurzyć się w ich przepływie. Udało się to m.in. aplikacjom Focused, Medium i Hemingway.

 • Zapewnia tylko użyteczne doświadczenia

UX designer powinien podawać odbiorcy tylko te informacje, które są niezbędne do działania pozwalając mu robić swoje.

Czym UX designer różni się od UI designera?

Te angielskie skróty są ze sobą często mylone ale choć mają ze sobą dużo wspólnego, to jest między nimi kilka różnic. UI Designer to projektant interfejsu, a więc zajmuje się on głównie budowaniem języka komunikacji pomiędzy użytkownikiem a programem. UX zajmuje się bardziej psychologiczną niż techniczną kwestią, badając oczekiwania odbiorcy. UI designer tworzy produkt i oddaje go do użytku, a UX designer bada jak reagują na niego konsumenci. Często osoba decydująca się na pracę w tej branży łączy w sobie obie te funkcje.

Zarówno UX jak i UI designerzy na brak pracy narzekać nie mogą.

Ile zarabia UX designer?

Zarobki UX designera w Polsce okazują się być naprawdę przyzwoite. Z danych SWPS  wynika, że jego średnie wynagrodzenie w Warszawie wynosi 7234 zł netto.

W Niemczech miesięczne zarobki UX designerów wynoszą ok. 23 000 zł brutto, w Anglii jest to ok. 18 000 zł brutto. – interviewme.pl

Przeciętny UX designer raczej nie narzeka na nudę, jego praca jest bardzo wszechstronna i różnorodna, oparta na empatii i relacjach z ludźmi. By być dobrym w tym zawodzie trzeba dosłownie „wejść w skórę” swojego odbiorcy. Czy możliwe jest, by praca  UX designera nie miała minusów?

Czytaj także – Jak wykorzystać design thinking w hr

Autor: Nina Jacyszyn