|

Przeminęło z …czasem – zawody na wymarciu a przyszłość

Zawody przyszłości

Wszystko się zmienia….codziennie widzimy jak postęp technologiczny sprawia, że zmiana jest jedyną stałą w naszym życiu. Popyt na konkretne profesje też się zmienia. Wiele z zawodów już niemal nie istnieje, a jeszcze więcej niebawem zastąpią maszyny. Pojawiają się zawody, które jeszcze nie tak dawno sklasyfikowaliśmy jako zawody przyszłości…

Może dobrym pomysłem byłoby stworzenie muzeum wymarłych zawodów, bo niedługo młode pokolenia nie będą miały zupełnie pojęcia kim jest rymarz czy kowal? Powstał nawet całkiem ciekawy Szlak ginących zawodów http://www.szlakginacychzawodow.com.pl/ginace_zawody.htm  czy Wioska Ginących Zawodów http://www.garniec.pl/wioska-ginacych-zawodow. Oczywiście to tylko atrakcja turystyczna, ale kto wie czy za chwilę nasz zawód nie będzie tym „wymarłym”? Kiedyś to, co było normą, dziś jest reliktem przeszłości… być może za jakiś czas nikt nie będzie pamiętał o naszych profesjach. Warto więc poczynić plany na przyszłość.

Co dalej?

Co więc wybrać, żeby nie zastąpiła nas maszyna lub by nie zlikwidowano zawodu bo nie będzie już na tę usługę czy dobro popytu? Najbardziej zagrożone „wyginięciem” są zawody, w których pracownik wykonuje powtarzalną, schematyczną pracę. Wygląda na to, że nawet księgowi, urzędnicy, tłumacze czy budowlańcy mogą wkrótce zostać zastąpieni przez maszyny. 

Zawody przyszłości- czyli jakie?

Oczywiście jest wiele raportów na ten temat. Nie trzeba się przebijać przez te publikacje, żeby wiedzieć, że informatyka i telekomunikacja będą wiodącymi obszarami w najbliższej przyszłości. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prognozuje, że rok 2022 będzie rokiem specjalistów. Poza wskazanymi powyżej obszarami, poszukiwani będą specjaliści z obszaru biotechnologii, energetyki czy nanotechnologii. W szacownej czołówce znalazły się również takie zawody jak:

  • Trener/dietetyk
  • Lekarz / pracownik usług medycznych
  • Pracownik naukowy
  • Specjalista ds. finansowych / Doradca ds. finansów osobistych.

Zgodnie z prognozami, zawody związane z umiejętnościami kognitywnymi (czyli połączenie zdolności poznawczych i ogólnych zdolności umysłowych)- tak bliskie memu sercu są mniej narażone na automatyzację. Na razie nie mają się czego obawiać również zawody oparte na umiejętnościach społecznych.

Demonizowanie – czyli jak będzie za lat kilka

Jak szacują analitycy Światowego Forum Ekonomicznego – do roku 2025 r. ok. 85 milionów miejsc pracy może zostać zastąpionych maszynami. Rynek pracy za to może zostać wzbogacony o blisko 100 milionów nowych profesji. Człowiek nadal pozostanie niezastąpiony, ale pod warunkiem, że będzie podsiadał konkretne umiejętności i kompetencje.

Ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz….

Człowiek na rynku pracy nadal (albo jeszcze) pozostanie niezastąpiony, pod warunkiem, że podsiadania konkretne umiejętności.

Żeby dobrze wybrać swój zawód przyszłości potrzebujemy takich kompetencji, które dadzą nam przewagę nad technologią. Nie pozostaje nic innego jak uczyć się, przyswajać specjalistyczną wiedzę, najlepiej w branży, która jest nam najbliższa. 

Niezależnie od tego czy dotyczy to osób dopiero wkraczających na rynek pracy czy osób, które postanowiły się przebranżowić – poniżej lista, rzeczy które warto wziąć pod uwagę przy wyborze nowego zawodu:

  1. Zidentyfikuj swoje predyspozycje zawodowe (np. https://wybierz-zawod.eu/).
  2. Wybierz na tej podstawie zawód, który chcesz wykonywać (bierz także pod uwagę zawody przyszłości).
  3. Sprawdź, czy zarobki oferowane w danym zawodzie wystarczą Ci na tzw. „życie”. Pamiętaj, że na początku będziesz zarabiał mniej niż fachowcy z branży.
  4. Przetestuj nowy zawód (znajdź praktyki czy wolontariat w danej branży, nawiąż relacje branżowe itp.)
  5. Zastanów się gdzie chcesz wykonywać swoją pracę (nawet w przypadku pracy zdalnej).
  6. Doskonal się w wybranym zawodzie (jest wiele możliwości – w tym sporo bezpłatnych kursów, webinarów czy publikacji do pobrania- a także praktyki czy wolontariat jak w pkt. 4 powyżej).

I najważniejsze – nie bój się zmian – one zawsze działają na lepsze. Ucisz swojego wewnętrznego krytyka i działaj, działaj, działaj!

Więcej o zawodach przyszłości przeczytasz: Data scientist – zawód przyszłości

Autor tekstu: Iwona Barańska