|

Przyszłość młodych na rynku pracy. Poland 2.0 Summit w Londynie już w dniach 4-5 listopada

Nie sposób pisać o rynku pracy przyszłości, startupach, nowych technologiach, transparentnych i etycznych standardach rekrutacyjnych bez uwzględnienia perspektywy młodych na rynku pracy. Jest to temat szczególnie nam bliski. W sierpniu tego roku ukazał się u nas obszerny artykuł dotyczący przyszłości młodych wizjonerek i wizjonerów na rynku pracy.

Tym razem objęliśmy patronatem medialnym wyjątkową konferencję Poland 2.0 Summit, która już w najbliższy weekend odbędzie się w Londynie. Historia fundacji sięga 2015 roku, gromadzi we wspólnym działaniu ponad czterdzieści osób studiujących na najbardziej prestiżowych uczelniach. Od tego roku rozszerzyli swoją agendę o podcast #Nomad, webinary i projekt Edu 2.0. Celem corocznej konferencji jest integracja i wzajemna inspiracja środowiska studenckiego, biznesowego i dziennikarskiego.

To, co najbardziej zafascynowało nas w tej fundacji to fakt, że jej członkinie i członkowie studiując za granicą, jednocześnie dbają o przepływ praktyk, trendów. Jednym słowem: interesuje ich kształt polskiego rynku pracy. Rzadko zdarza się, aby osoby, które udają się na prestiżowe studia na renomowanych uczelniach działały na rzecz swojego rodzinnego kraju, zapraszając czołowe nazwiska ze świata nowych technologii do debaty nad kształtem przyszłości. Dlatego nie mogło nas zabraknąć w Londynie.

Porozmawialiśmy z Janem Roskiem, Stanisławem Kopytą i Martą Kakol z Fundacji Poland 2.0 o celach, misji i kształcie tegorocznego Summitu, który odbędzie się m.in. w King’s College (część warsztatowa m.in. z Aleph Zero czy Goldman Sachs), całość konferencji będzie miała miejsce w The Royal Institution (wśród gości m.in. Helen Hai, Leandro Nunes, Paula Kilgarriff, Tomasz Rożek, Maciej Kawecki, zaś bal wieńczący wydarzenie odbędzie w hotelu The Waldorf Hilton.

❝Jako Project Leader Poland 2.0 Summit, muszę przyznać, że ten rok jest dla nas wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim skala przedsięwzięcia! W tym roku nasz team składa się z ponad 40 wybitnych jednostek rozsianych po najlepszych europejskich uczelniach. Osobiście jest to dla mnie niesamowita lekcja leadershipu oraz organizacji.

Od 8 miesięcy wraz Joanną Marks, moją co-project leaderką, koordynujemy pracę 13 zespołów znajdujących się w różnych strefach czasowych, pracując w 100% zdalnie. W tym czasie udało nam się stworzyć program staży w startupach, rozwinąć sieć ambasadorską oraz zorganizować Summit o neurotechnologii w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Chcemy pokazać młodym osobom, że są dla nich możliwości pracy w polskich startupach. Dlatego, na konferencji nie zabraknie dyskusji o polskim systemie startupowym oraz zmianach jakie muszą zajść, aby zachęcić najbardziej uzdolnione jednostki do realizowania swoich rewolucyjnych pomysłów i tworzenia nowych jednorożców właśnie w Polsce. W tym roku na naszej scenie zagoszczą founderzy startupów takich jak ImmersionVR, Clever Claim oraz Listny Cud. Wśród nich znajdą się również naukowcy zajmujący się paliwami wodorowymi oraz drukiem 3d tkanek miękkich. Gorąco zachęcam wszystkich moich rówieśników do uczestnictwa w Poland 2.0 już 5 Listopada w Londynie!❞

❝Jako tegoroczny Head of Programme Team mam wyjątkową okazję obserwować powstawanie konferencji od kuchni oraz zadbać, by pojawiły się na niej zupełnie nowe tematy, które sprostają oczekiwaniom rosnącej grupy naszych obserwatorów i uczestników wydarzeń.

Po raz pierwszy w historii przedsięwzięcia udało się nam stworzyć dodatkową konferencję, Warsaw 2.0, w całości poświęconą innowacjom w medycynie. Również po raz pierwszy planujemy zaprezentować uczestnikom naszego wydarzenia wystawę ciekawych startupów oraz projektów, które będzie można podziwiać jako dodatkowe wydarzenie podczas naszej konferencji. Zaangażowanie w tegoroczną edycję projektu daje też wyjątkową okazję na zaplanowanie jego przyszłości, tak by z każdą kolejną edycją osiągać wyższą jakość oraz odpowiadać na rosnące oczekiwania uczestników.

Ważnym zagadnieniem, na które staramy się znaleźć choćby częściową odpowiedź przez odpowiedni dobór mówców, jest problem założenia własnego startupu. Duża część uczestników naszych konferencji ma za sobą doświadczenie pracy w startupach lub próby tworzenia własnych przedsiębiorstw. Swoimi działaniami tworzymy platformę wymiany doświadczeń, która daje okazję do poznania podobnie myślących osób. Podczas każdej z naszych konferencji powstają przyjaźnie i biznesowe relacje, które mają szansę zaowocować kolejnymi ciekawymi startupami.❞

❝Ponad dziewięć miesięcy temu dołączyłam do Fundacji Poland 2.0 jako koordynatorka ds. Public Relations. Na swoim stanowisku jestem odpowiedzialna za aktywną współpracę z prasą, mediami cyfrowymi i dziennikarzami, a także za pozyskiwanie patronatów medialnych i rozpowszechnianie informacji prasowych. Udział w inicjatywie pozwolił mi nawiązać kontakty z czołowymi polskimi mediami oraz wzmocnić moje umiejętności komunikacyjne i przywódcze poprzez kierowanie czteroosobowym zespołem PR.

Tym, co mnie zachęciło do dołączenia do Fundacji, było przekonanie, że może ona ułatwić kontakt i wymianę pomysłów pomiędzy polskimi studentami z najlepszych uczelni zagranicznych i polskimi firmami. Chcemy również zainspirować młode osoby do rozpoczęcia własnej działalności biznesowej w Polsce. Chociaż jestem studentką nauk społecznych, dostrzegam znaczenie rozwijania wiedzy na temat istotnych innowacji technologicznych i umiejętności cyfrowych, które będą niezbędne w przyszłości.

Wierzę, że tematy, które poruszamy na naszej konferencji oraz warsztaty, które prowadzimy mogą pomóc uczestnikom w zwiększeniu orientacji w świecie innowacji i biznesu z różnych perspektyw. U podstaw naszej działalności leży idea łączenia młodych ludzi mieszkających za granicą z polskimi przedsiębiorstwami. Z mojego doświadczenia wynika, że studenci kierunków STEM są zainteresowani, ale również zaniepokojeni możliwościami udziału w innowacyjnych projektach na polskim rynku pracy. Nasze działania pokazują polskim studentom studiującym za granicą, że polski sektor startupowy szybko się rozwija i oferuje interesujące opcje dla studentów i absolwentów. Warto przyjść na Poland 2.0 Summit i przekonać się o tym osobiście.❞