|

Przyszłość rekrutacji z NFT w Metaverse

Zmieniający się krajobraz globalnej rekrutacji charakteryzuje się zależnością od portali biznesowych, takich jak LinkedIn, oraz od portali pracy jak Monster i nowej fali platform opartych o AI poszukujących kandydatów. Już dawno rekrutacja IT została ogłoszona jednym z najbardziej dochodowych sektorów dla firm rekrutacyjnych. Była to sprawa powszechnie znana, jeszcze sprzed przełomu wieku XX i XXI. Jednak dzisiejsi najbardziej utalentowani specjaliści techniczni podczas rekrutacji patrzą w kierunku NFT i Metaverse. Widać wyraźnie, że dynamika branży się zmieniła. Dlatego rekruterzy muszą rozumieć, jak dokładnie działa sektor digital assets (aktywów cyfrowych).

Każdego dnia firmy zajmujące się outsourcingiem technologicznym i rekrutacją docierają do zespołu Magazynu Rekruter. Niektóre z nich prowadzą świetne serie webinarów z wiodącymi specjalistami w dziedzinie technologii. Inne firmy mają dużą liczbę obserwujących na takich platformach jak Twitter czy LinkedIn. Natomiast jeszcze inne przedsiębiorstwa są specjalistami w dziedzinie Fintech i zatrudniają wyjątkowo skutecznych handlowców pozyskujących klientów. Ostatecznie skuteczność i konkurencyjność danej organizacji sprowadza się do umiejętności kandydatów, którzy znajdują się w bazie firmy. Niestety, kompetencje mogą być często bardzo trudne do zweryfikowania.

W zeszłym roku zaszła jednak poważna zmiana. Giganci technologiczni i banki zaczęli zatrudniać specjalistów od technologii blockchain i aktywów cyfrowych

Firmy rekrutacyjne odpowiedziały na tę zmianę. Specjaliści zdają sobie sprawę, że nie tylko banki i giganci technologiczni będą powiększać swoje zespoły o specjalistów od kryptowalut. Cała sieć dostawców będzie musiała nadążyć za popytem, również powiększając swoje zespoły o osoby, których niektórzy nazywają crypto native.

Jak wzrost znaczenia kryptowalut wpłynie na przyszłość rekrutacji

Jedną z firm chcących wykorzystać możliwości wynikające z potencjału Metaverse jest TrustRecruit z siedzibą w Estonii. Algorytm AI TrustRecruit, który dopasowuje firmy do kandydatów, zapewnia dostęp do bazy wykwalifikowanych talentów. Znajdziemy tam osoby z chęcią do pracy w przestrzeni aktywów cyfrowych. Dodatkowo za pośrednictwem platformy TrustRecruit możemy łatwo przerobić swoje CV na NFT.

Rozmawialiśmy z Anuragiem Yadavem, Co-Founder & Chief Business Development Officer w TrustRecruit o powodach, dla których powstała ta platforma.

Temat NFT był na tyle interesujący w marcu tego roku, że odnotowaliśmy aż 1,4 miliony unikalnych wejść dziennie. Jednocześnie w tym samym miesiącu sektor odnotował 1,2 mld dolarów ze sprzedaży, wyjaśnia Anurag. Dodaje, że wielkość rynku pokazuje zapotrzebowanie na NFT wśród użytkowników online. Popyt na NFT nie wynika tylko z potrzeby promowania dzieł sztuki, ale także z rosnącego zastosowania tej technologii, zwłaszcza w Metaverse.

Skupiamy się na kandydatach typu „Digital Natives”, a także tych, którzy są zaangażowani w kryptowaluty i rozumieją, jak działa NFT. Dodał, że: Najpierw chcielibyśmy dokonać onboardingu osób znających rynek kryptowalut od podszewki, a następnie pracowników typu Digital Natives.

Jak wyjaśniał: Nasza historia ma prawie dwa lata. Myśleliśmy wcześniej o tej koncepcji i, kiedy technologia była gotowa, zaczęliśmy widzieć, jak NFT może zostać wykorzystany. Następnie dodaliśmy do tego sztuczną inteligencję i wkroczyliśmy na rynek.

Na pierwszy rzut oka oferta TrustRecruit odpowiada również na potrzeby branży Fintech. Anurag zgodził się, że jest to dobry cel dla firmy, ale podzielił się tym, że muszą również zbudować ekosystem dla rekruterów działających w branży Fintech, aby kandydaci, którzy przechodzą przez proces rekrutacyjny, czuli, że także otrzymują coś w zamian. Ze względu na to, jak i patrząc na galopujący rozwój technologii Metaverse, wyjaśnił, że w przyszłości będą koncentrować się w całości na ekosystemie Web3.

Jak dotąd Synvance, Reactive Executive, and SFR-Énergétique zostały strategicznymi partnerami TrustRecruit. Jako wcześni partnerzy zyskają ekskluzywny dostęp do platformy i pomogą wzmocnić ekosystem TrustRecruit – wyjaśnił Anurag, dzieląc się tym, jak wiele firm dokonało już rejestracji.

Zespół TrustRecruit włożył wiele pracy w CV jako NFT, które będą tworzone na stronie. W przyszłości powstanie możliwość sprawdzenia doświadczenia zawartego w CV NFT, w celu pomocy kandydatom w lepszym dotarciu do firm poszukujących talentów. Zachętą dla osób szukających pracy jest to, że mogą otrzymać wynagrodzenie za każdym razem, gdy rekruter zobaczy ich CV – zaznacza Anurag.

Jak zmotywować kandydatów z Web3 płacąc im za udostępnienie CV NFT

Motywacja jest podstawą modelu biznesowego, wyjaśniła Lila Benhammou, Co-Founder i CEO TrustRecruit. Budowanie motywacji ma opierać się na cyfrowych aktywach o nazwie TRT tokens. Właściciele CV NFT uznają ten proces za znacznie bardziej interesujący niż po prostu posiadanie profilu na LinkedIn, wyjaśniła Lila. Za każdym razem, gdy ktoś wyświetli CV, osoba będzie otrzymywała zapłatę za aktualizację swojego CV na bieżąco. 

Opowiadając o różnych rodzajach nagród, które użytkownicy mogą otrzymać w grach typu Dustland, Lila podkreśliła, że znacznie więcej osób jest zaznajomionych z otrzymywaniem nagród poprzez NFT, niż moglibyśmy się spodziewać. Szczególnie jeśli chodzi o popularność gier typu Burn”. Aplikacja Dustland, jednej z firm w tej branży, została pobrana już ponad 10,000 razy. Jest wiele innych przykładów, które cieszą się jeszcze większą popularnością.

Na tym polega działalność TrustRecruit, wyjaśnia Lila. Monetyzujemy to, że będziemy dostawać pieniądze od pracodawców na bazie subskrypcji. Oddamy 80% opłat osobom poszukującym pracy jako zachętę do aktualizowania CV – wyjaśnia Lila.

Wskazując na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na wszystkie obszary związane z Web3, Lila podkreśliła jak w przyszłości TrustRecruit będzie wyprzedzać platformy oparte na Web2 jak LinkedIn. Dlatego nazywamy go LinkedIn dla Web3, podsumowała Lila.

Tokeny TRT

Anurag dodał, że możliwości, które daje Web3 stały się widoczne jeszcze przed pandemią Covid-19. Teraz, gdy firmy przestawiły się na pracę zdalną, zyskały dostęp do talentów z całego świata. Jeśli jesteś w Dolinie Krzemowej, nie musisz już szukać kogoś, kto mieszka w promieniu 5 mil. Twój idealny kandydat może być w Miami lub Bombaju. Jest to kolejny powód, który skłonił TrustRecruit do wejścia na rynek.

Pomimo tego, że tokeny TRT nie są jeszcze ogólnodostępne, to kiedy platforma TrustRecruit zacznie działać, zaczną one funkcjonować razem z nią. Kiedy zacznie się generowanie tokenów [w ciągu około dwóch miesięcy], wtedy przejdą one przez kilka giełd kryptowalutowych, wyjaśnił Anurag

Miejcie oczy szeroko otwarte. Zwłaszcza jeśli Twoja firma ma duże ambicje i planuje wejść do Web3. Być może właśnie znalazłeś swojego zaufanego partnera rekrutacyjnego albo przynajmniej platformę, której będziesz używać.