Ilustracja do artykułu pt. "Psy w biurze: zbędny kłopot czy szansa na lepszą integrację zespołów?"
|

Psy w biurze: zbędny kłopot czy szansa na lepszą integrację zespołów?

Obecność psów w miejscu pracy staje się coraz bardziej popularna. Wiele firm zaczęło dostrzegać korzyści płynące z przyjaznego podejścia do zwierząt i zachęca do przyprowadzania czworonożnych przyjaciół do biur. Taki trend nie tylko wpływa na dobrostan pracowników, ale także przyczynia się do poprawy atmosfery w miejscu pracy. Co jeszcze można zyskać, witając w budynku firmy psy? Na co uważać i przede wszystkim – jak odpowiednio przygotować się na obecność nowej „załogi”?

Czy polskie prawo pozwala na przyprowadzanie psa do biura?

Wiele państw i regionów wprowadza przepisy, które pozwalają na obecność zwierząt domowych w miejscach pracy. W Polsce nie istnieje ogólna regulacja prawna dotycząca obecności psów w biurach. Decyzja o tym, czy pozwolić na obecność psa w miejscu pracy, zależy od pracodawcy, polityki wewnętrznej i kultury organizacyjnej. W praktyce wiele firm w Polsce pozwala pracownikom na przyprowadzanie swoich psów do biura. Oczywiście, pod warunkiem że są one dobrze wychowane, nie stanowią zagrożenia dla innych pracowników i nie zakłócają przebiegu pracy.

Na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi można znaleźć wskazówki dotyczące przychodzenia do biura z psem, które uwzględniają perspektywę pracodawcy oraz zarządcy budynku. „Właściciel czworonoga musi wcześniej uzyskać zgodę współpracowników oraz pracodawcy, a także musi przestrzegać wytycznych, które są w regulaminie, m.in.:

  • odpowiednio oznaczyć pokój,
  • odpowiednio oznaczyć psa (dane identyfikacyjne właściciela),
  • posiadać książeczkę zdrowia psa wraz z aktualnymi szczepieniami.

Podczas pobytu ze zwierzakiem właściciel:

  • odpowiada za obecność zwierzęcia,
  • porusza się ze zwierzakiem tylko w miejscach, które są do tego wyznaczone,
  • zapewnia mu warunki bytowania, które nie kolidują z obecnością innych pracowników,
  • ponosi koszty ewentualnych szkód”.

Psy w biurze a utrzymywanie porządku

Wprowadzenie psów do biura wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Aby nie przeszkadzały innym pracownikom, należy nauczyć je, aby nie wchodziły na meble i nie niszczyły innych przedmiotów znajdujących się w miejscu pracy. Obecność psa może też jednak motywować samych pracowników do zachowania porządku, aby zapewnić bezpieczne środowisko dla wszystkich obecnych.

Reprezentant firmy Cushman & Wakefield w rozmowie z Rzeczpospolitą wskazał, że wszystkie psy, które są wprowadzane do obiektów zarządzanych przez firmę, muszą być zdrowe, zaszczepione przeciw chorobom zakaźnym, a także czyste. Osoby przychodzące do biura z psim przyjacielem powinny też mieć przy sobie książeczkę szczepień.

Redukcja stresu i krótkie spacery

Psy są znane ze swojej zdolności do poprawy nastroju i redukcji stresu. Obecność psa w biurze może pomóc pracownikom w regeneracji i złagodzeniu napięcia. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia ich produktywności i kreatywności.

Psy w biurze mogą wpływać zwiększenie aktywności fizycznej pracowników. Wielu właścicieli psów korzysta z przerw w pracy na spacery, co może przyczynić się do poprawy ich ogólnego zdrowia i samopoczucia.

W publikacji National Geographic możemy znaleźć badania przeprowadzone przez badaczy i badaczki z University of Michigan Medical Center dotyczące wpływu obecności psa na stan psychiczny człowieka. Okazuje się, że regularny kontakt z futrzastym przyjacielem pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, zmniejszyć odczuwanie stresu, a także uchronić przed zaburzeniami funkcji poznawczych. W artykule wyszczególniono konkretny wynik. „Badanie wykazało, że długoterminowi właściciele zwierzaków po sześciu latach uzyskiwali średnio o 1,2 punktu wyższą ocenę funkcji poznawczych niż pozostali uczestnicy”.

Psy w biurze szansą na szybszą integrację?

Obecność psa w biurze może pomóc w tworzeniu więzi między pracownikami. Psy mogą być dobrym tematem rozmów i przyczynkiem do interakcji. To z kolei może powodować zwiększenie zaangażowania w pracę i tworzenie pozytywnego środowiska. Poza tym zdecydowanie łatwiej nawiązać rozmowę z pracownikiem lub pracowniczką, których rzadko widujesz, wypytując o imię, rasę oraz ulubione smaczki czworonożnych przyjaciół!

Warto też zauważyć, że gdy właściciele wezmą zwierzę ze sobą do pracy, nie będą musieli martwić się o to, że czworonóg jest sam w mieszkaniu. Być może dzięki temu lepiej skupią się na wykonywaniu obowiązków zawodowych, a z pewnością dokończą je w spokoju. Pamiętasz sytuację z serialu „The Office”, gdy Angela, pracująca w księgowości, z przejęciem oglądała na ekranie zachowanie swoich kotów, które zostały w mieszkaniu z kamerą, aby w końcu w godzinach pracy pojechać do nich? Wtedy z pewnością jej zaangażowanie w obowiązki spadło. 😉

Dlaczego psy w biurze mogą okazać się złym pomysłem?

Należy pamiętać, że nie wszyscy pracownicy mogą czuć się komfortowo w obecności psów. Wprowadzenie takiej polityki powinno być więc poprzedzone konsultacją z zespołem i uwzględnieniem opinii i preferencji wszystkich zatrudnionych osób. Niektórzy pracownicy mogą być uczuleni na sierść psa lub na inne alergeny związane ze zwierzętami. Obecność psa w biurze może wywołać u nich reakcje alergiczne, które mogą wpływać na ich zdrowie i samopoczucie. Narażanie na takie objawy jest niedopuszczalne w miejscu pracy.

25 czerwca będziemy świętować Dzień Zabierania Psa do Pracy. Może to dobra okazja na zapoczątkowanie nowego zwyczaju w biurze? W świetle wspomnianych korzyści warto rozważyć wprowadzenie polityki, która pozwoli na obecność psów w biurze. Oczywiście, decyzja ta powinna być podjęta z uwzględnieniem specyfiki firmy i lokalnych przepisów. Coraz więcej firm dostrzega jednak potencjał i pozytywne skutki, jakie mogą wyniknąć z przyjaznego podejścia do zwierząt w miejscu pracy.

Co na to Czytelnicy? Zbadaliśmy ich opinie

Aby lepiej zrozumieć nastroje pracowników i pracodawców, związane z tym tematem, postanowiliśmy poprosić ich o wyrażenie swojej opinii w krótkiej ankiecie w serwisie LinkedIn. W naszym badaniu wzięło udział prawie 500 osób. 65 proc. głosujących zdecydowanie opowiedziało się za obecnością czworonożnych przyjaciół w biurach. Zdecydowanie przeciw było 17 proc. Z kolei 18 proc. osób uznało, że zagadnienie to „jest skomplikowane”.

W komentarzach nasi obserwatorzy zwracali uwagę na takie kwestie, jak alergie, czy strach pracowników przed zwierzętami. Podkreślali także, że nie każdy pies odnajdzie się w nowym środowisku, więc warto wziąć pod uwagę także indywidualne cechy danego pupila. Pojawiły się też jednak przykłady organizacji, które wprowadziły takie rozwiązanie i bardzo sobie je chwalą.

Decyzja o wprowadzeniu możliwości przyprowadzania pupili do biura powinna być poprzedzona dogłębną analizą perspektywy tak pracowników, jak i pracodawcy. Należy mieć na uwadze tak indywidualne kwestie, jak alergie, czy przysposobienie danego czworonoga. Większość naszych Czytelników zdaje się jednak być zainteresowana tym rozwiązaniem, widząc w nim więcej potencjalnych korzyści niż szkód. Zgadzacie się z takim stanowiskiem? Zapraszamy do dyskusji!

Autor: Aleksandra Orłowska

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze