|

Raczkujesz w HaeRach? Posłuchaj tego podcastu

Podcast Raczkuję w HaeRach

Rośnie popularność podcastów jako kolejnego cyfrowego źródła komunikacji. Także osoby pracujące w branży HR dostrzegają potencjał tego narzędzia i tworzą własne podcasty. Zaczynasz przygodę z HR lub chcesz odświeżyć swoją wiedzę? Filip Kaczmarek, autor „Raczkuję w HaeRach” razem ze swoimi rozmówcami szuka odpowiedzi na łatwe i trudne pytania. Rekruterowi opowiedział jak to robi.

Co skłoniło Cię do pracy w rekrutacji?

Filip Kaczmarek: Szczerze, to czysty przypadek. Jakbyś zapytała mnie 4-5 lat temu czym jest rekrutacja to raczej moja odpowiedź nie wpasowałaby się w definicję tego słowa. Pracowałem na siłowni jako instruktor i trener personalny, co do tej pory jest moją pasją. Pewnego dnia rozmawiałem z kolegą, który prowadził APT. Zaproponował mi, żebym przyszedł do niego popracować. Miałem odpowiadać za pozyskiwanie potencjalnych klientów, którzy byliby zainteresowani nawiązaniem współpracy. Nigdy wcześniej tego nie robiłem, więc pomyślałem, że mógłbym spróbować. Dostałem telefon, komputer i instrukcję co mam robić i tak się zaczęło. Przyjeżdżałem do biura w wolnym czasie i pracowałem, a przy okazji przyglądałem się temu co robią koleżanki w rekrutacji. Wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów było ciekawe, ale ciągnęło mnie do tego, żeby spróbować w rekrutacji. Po 3 miesiącach zdecydowałem, że zrezygnuję częściowo z siłowni oraz „stażu” u kolegi i poszukam pracy jako rekruter.

Zacząłem współpracę z firmą Ideal Work – była to już druga rozmowa rekrutacyjna, a wychodząc ze spotkania po godzinnej rozmowie z Dyrektorką, wiedziałem, że zaprzestaję dalszych poszukiwań. Miałem dobre przeczucie, bo około tydzień po rozmowie, dostałem telefon z pozytywną odpowiedzią. Myślę, że gdyby nie mój kolega i ta praca dorywcza, raczej nie trafiłbym do tej branży.

W międzyczasie zacząłeś prowadzić własny podcast „Raczkuję w HaeRach”. Skąd taki pomysł?

FK: Zaczynając pracę w HRO Personnel postanowiłem, że chcę wznowić naukę języka angielskiego, by móc bez problemu komunikować się z innymi. Jedną z metod, którą wdrożyłem w życie, było osłuchanie się z tym językiem, co wiązało się ze słuchaniem dużej liczby podcastów.  Z czasem przyszła mi do głowy myśl, że skoro uczę się angielskiego, mógłbym też pouczyć się czegoś związanego z HRem. Zrobiłem mały research i okazało się, że nie było podcastu poruszającego kwestie HRowe. To było dla mnie impulsem, aby rozpocząć nagrywanie. Na początku stres był duży, a od pomysłu do działania minęły chyba 3-4 miesiące, ale wreszcie się odważyłem. Myślę, że gdyby nie moja dziewczyna, znajomi z pracy i pierwsi goście, to nie zrobiłbym tego kroku, dlatego zawsze będę powtarzał, że ważne jest to, jakimi ludźmi się otaczamy.

Jak tworzysz podcasty i kiedy znajdujesz na to czas?

FK: Pracuję na pełny etat, dodatkowo prowadzę zajęcia grupowe na siłowni i sam aktywnie ćwiczę. Chodzę na lekcje z języka angielskiego dwa razy w tygodniu, a weekendy spędzam na Uniwersytecie Warszawskim. Niedawno, doszło do tego pisanie pracy magisterskiej, więc mam co robić.

Do podcastów staram się przygotować w międzyczasie, ale pilnuję, żeby nie robić tego byle jak. Mam świadomość, że zarówno słuchacze, jak i goście poświęcają mi swój czas i nie chciałbym, żeby mieli poczucie, że go zmarnowali. Zresztą te podcasty to też lekcja dla mnie, którą staram się później wykorzystywać w pracy. Przy okazji uczę się takich rzeczy jak obróbka dźwięku i montaż. Przygotowanie się do wywiadu to około 1-2 godziny, do tego dochodzi około godzinna rozmowa z gościem oraz 3-4 godziny montażu. Sprawia mi to frajdę, więc ten czas zawsze jakoś udaje mi się znaleźć. Dodatkowo duże podziękowania dla moich gości, którzy chcą umawiać się ze mną na tak późne godziny, bo często rozmawiamy po godzinie 21-22.

Jakie masz plany na rozwój programu?

FK: Jeśli chodzi o plany, zobaczymy, jak będzie rozwijał się kanał. Chciałbym, żebyśmy wraz z rozwojem kanału przestali raczkować, a zaczęli chodzić czy nawet biegać! Póki co, poruszamy tematy podstawowe, z czasem przejdziemy do zaawansowanych oraz do aktualności, które dzieją się w tym HRowym świecie.

Czy masz kontakt ze swoimi odbiorcami?

FK: Tak! I będę się starać, aby ten kontakt był cały czas na wysokim poziomie. To mnie napędza i sprawia, że chcę nagrywać kolejne odcinki –  drodzy słuchacze, śmiało piszcie do mnie, z chęcią porozmawiam.  

Jaki jest Twój ulubiony podcast?

FK: Proszę, tylko nie każcie mi wybierać (śmiech). A tak poważanie to musiałbym załączyć do tej rozmowy dodatkowy plik worda z długim spisem ulubionych podcastów. Jest ich dużo, bo każdy porusza inną tematykę i jest prowadzony w innym „stylu”. Na pewno poleciłbym kanał „Rozwój osobisty dla każdego” – prowadzony przez Wojciecha Strózika. Zaznaczę, że Wojtek bardzo mi pomógł na początkach tworzenia mojego kanału. Bardzo podobał mi się podcast „The Warsaw Podcast”, niestety od roku nie dodają już nowych odcinków. Kolejny to „Przekonajmy się” – Andrzeja Tucholskiego. Na koniec wspomnę o programach dla osób uczących się języka angielskiego – „Luke’s English Podcast” lub „Rock n’ Roll English”. Zdecydowanie poprawią humor i zachęcą do nauki 😊

Korzystając z okazji, wspomnę jeszcze o portalu www.najlepszepolskiepodcasty.pl i oczywiście zapraszam do odsłuchiwania mojego podcastu na Spotify oraz do kontaktu na LinkedIn.

Wkrótce będzie mogli zobaczyć efekty współpracy Magazynu Rekruter z Filipem : )

Podcast Filipa znajdziecie tutaj: https://open.spotify.com/show/0isj3lyvqlXFniLlBBg0sV

Czytaj również: