Ranking fintech Polska – w jakich polskich startupach warto szukać zatrudnienia?
Zastanawiasz się, gdzie znajdują się ciekawe firmy Fintech w Polsce i w której z nich warto kontynuować karierę? Znaczną grupę Fintechów w naszym kraju stanowią przedsiębiorstwa zajmujące się płatnościami, zarządzaniem finansami oraz tworzące oprogramowania dla biznesu. Dowiedz się, jakie umiejętności są pożądane na rynku i jakie startupy (i nie tylko) warto obserwować. Sprawdź nasz krótki ranking Fintech Polska.
Rynek IT i Fintech w Polsce zaczyna dojrzewać. Wiele startupów otrzymuje finansowanie, a cześć marek stworzonych w naszym kraju zaczyna być rozpoznawalna na świecie. Najwięcej centrów usługowych ma swoje siedziby w Warszawie. Pracę dla specjalistów z branży fintech można znaleźć także w pozostałych największych miastach w Polsce. Niewątpliwie warto sprawdzić, jakie umiejętności opłaca się rozwijać, aby łatwiej znaleźć zatrudnienie.
Gdzie jest najwięcej firm fintech w Polsce?
Zgodnie z raportem „How to do Fintech in Poland?” centra nowoczesnych usług biznesowych w Polsce oferują wsparcie w dziedzinach takich jak IT (45,1%), R&D (13,1%) GPO (15,3%). 24,1% takich organizacji oferuje szeroko pojęte usługi dla biznesu. Najwięcej firm znajduje się w:
- Warszawie – 303,
- Krakowie – 261,
- Wrocławiu – 208,
- Trójmieście – 184,
- Poznaniu – 135.
Są to więc miasta, w tych miastach najprawdopodobniej będzie najwięcej ofert dla osób zainteresowanych pracą w branży Fintech. Jednocześnie trzeba pamiętać, że oznacza to większą konkurencję w tych miejscach, co daje przedsiębiorcom dostęp do wielu talentów.
Kogo potrzebuje polski rynek Fintech?
Kandydaci, którzy zastanawiają się, jakie kompetencje pozyskiwać, powinni mieć na uwadze, że na rynku obecnie bardzo pożądani są eksperci z wiedzą na temat:
- zarządzania ryzykiem,
- zapewniania zgodności systemów z normami,
- przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Firmy Fintech i IT rozwijają się bardzo dynamicznie i dzisiaj ich wsparcia potrzebują przedsiębiorstwa z praktycznie każdej istniejącej branży. Nie maleje także zapotrzebowanie na specjalistów do spraw sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML), które zwiększają możliwości i efektywność aplikacji i oprogramowań dla biznesu. Popularność tych technologii wynika także, z faktu, iż pozwalają one na lepsze chronienie biznesu przed cyberprzestępstwami.
Do pięciu języków najczęściej wykorzystywanych w firmach oferujących usługi dla biznesu zaliczyć można SQL, Javę, Pythona, JavaScript i C/C++. Atrakcyjność kandydata w oczach rekruterów podnosi znajomość systemów do analizy biznesowej i oprogramowań do automatyzacji. Liczy się także biegłość w obsłudze technologii chmurowych, doświadczenie w pracy z czatbotami, a także z rozwiązaniami najbardziej rozpoznawalnych dostawców IT w Europie (np. SAP).
Jak znaleźć pracę w najciekawszych fintechach w Polsce?
Fintech w Polsce jest jedną z bardzo dynamicznie rozwijających się branż, więc oferty pracy i staży w firmach z tego sektora można znaleźć bez trudu na popularnych stronach z ogłoszeniami rekrutacyjnymi. Podsumowując, możliwości jest wiele, jednak konkurencja pomiędzy kandydatami też jest spora.
Doświadczeni eksperci szukający nowych wyzwań mogą obserwować świat polskich startupów. Chociaż galopująca inflacja i wysokie koszty prowadzenia biznesu dały się we znaki nowym przedsiębiorstwom, to ich skutki – przynajmniej w Polsce – nie były aż tak mocno odczuwalne. Godnym uwagi jest fakt, że polskie startupy zebrały najwięcej rund finansowania w III kwartale 2022 roku w Europie Wschodniej i Środkowej (Rzeczpospolita).
Przeczytaj także: Ukraiński startup z branży Fintech podbija polski rynek. Historia Finmapu
Zastanawiasz się, które firmy obserwować? Zerknij na nasz krótki ranking Fintech Polska.
Ranking Fintech Polska 2023 – jakie firmy warto znać?
1. Ramp
Spośród cieszących się największym zainteresowaniem fintechowych startupów znalazł się działający na rynku kryptowalut Ramp (86 mln euro od funduszy VC). To nie pierwszy raz, kiedy wspominamy o tej firmie. Ramp, który w 2022 roku zdobył główną nagrodę konkursie Aulerów, zajmuje się budowaniem globalnej infrastruktury płatniczej dla krypto. Startup planuje zatrudniać nowych specjalistów w Warszawie, Wrocławiu, Londynie i w modelu zdalnym.
2. Nethone
Nethone zajmujący się cyberbezpieczeństwem został przejęty przez Grupę Mangopay, która uzyskała 350 milionów złotych na rozwój innowacji. Dodatkowo część z tych środków ma być przeznaczona na stworzenie hubu technologicznego w Polsce. Marka Nethone pracowała nad opartym na sztucznej inteligencji rozwiązaniem, umożliwiającym sprawne zapobieganie oszustwom. Jako część znacznie większego przedsiębiorstwa z pewnością zaskoczy nas wkrótce nowymi, innowacyjnymi produktami.
3. Symmetrical AI
W kwietniu 2022 roku w sieci pojawiła się informacja, że startup Symmetrical.ai pozyskał 18,5 mln USD, które zamierza przeznaczyć na ekspansję na zagraniczne rynki. Prezes Piotr Smoleń oświadczył, że poza ekspansją, środki te pozwolą na powiększenie zespołu.
4. RedStone
RedStone jest jednym z polskich startupów, które zajmują się blockchainem. Rozwiązanie dostarcza aktualizowane na bieżąco, różnorodne dane dla zdecentralizowanych aplikacji i inteligentnych umów (smart contracts). RedStone obsługuje dowolną sieć, taką jak Ethereum, Avalanche czy Polygon.
5. PayPo
PayPo jest startupem, który opracował aplikację umożliwiającą dokonywanie zakupów z płatnością odroczoną o 30 dni. Zgodnie z informacjami podawanymi na stronie startupu rozwiązanie ma już milion aktywnych użytkowników.
Przeczytaj także: Znamy najlepsze polskie startupy 2022 roku
Ranking Fintech Polska 2023 to tylko kilka przykładów firm, którymi warto się zainteresować
Do najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce należą Blik, Allegro Pay czy Autenti, ale przedsiębiorstw fintechowych, które oferują dobre warunki zatrudnienia i rozwoju w Polsce jest znacznie więcej. Jeżeli chcesz się zaangażować w tego typu projekty, nie może Cię zabraknąć na konferencji Infoshare 2023, która odbędzie się w Gdańsku 24 i 25 maja.
„The fintech market right is now, is no longer about disruption. Instead, it’s focused on improving currently existing services. It’s also a high opportunity market for those with not just programming talent, but also in business development. Meet us at infoshare, to record a podcast. interview, your company, or job opportunities in this constantly evolving space”
Remco Veenenberg, FinTech & Banking Influencer & Vlogger, Public Speaker, Startup Mentor
Dołącz do zespołu Magazynu Rekruter i spotkaj się na żywo z uznanymi ekspertami ze świata IT. Remco i wiele autorytetów będzie na Ciebie czekać w Gdańsku!
Autor: Laura Kszczanowicz