Jak wygląda rynek IT w Krakowie w 2023 roku? HSBC na czele pracodawców IT, 40 nowych graczy i bezprecedensowy wzrost. Ilustracja do artykułu. Przedstawia tytuł sekcji" Notatki Prasowe" oraz tytuł Raport o Krakowskim rynku It.
|

Raport o Krakowskim rynku IT. Jak wygląda rynek IT w Krakowie w 2023 roku? HSBC na czele pracodawców IT, 40 nowych graczy i bezprecedensowy wzrost

Rynek IT w Krakowie

W dniu dzisiejszym  MOTIFE i ASPIRE opublikowały oczekiwany raport o krakowskim rynku IT na rok 2023. Z raportu wynika, że HSBC jest czołowym pracodawcą w sektorze IT w mieście. Firma zatrudnia ok. 2.500 specjalistów IT. Ponadto a w stolicy Małopolski pojawiło się ok. 40 nowych międzynarodowych firm, w tym Volvo, First Advantage czy Kaseya, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2021.

Pomimo popularyzacji pracy zdalnej i hybrydowej, raport pokazał, że istotny wpływ na sukce firmy ma jej lokalizacja. „Niektóre miejsca są równiejsze od innych. A Kraków jest jednym z nich,” powiedział Andrew Hallam, Sekretarz Generalny ASPIRE. „Raport o Krakowskim rynku IT potwierdza, że Kraków pozostaje znaczącym ośrodkiem dla globalnej branży IT”.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, podkreśla atrakcyjność naszego miasta dla firm i mieszkańców. „Promując innowacyjność oraz rozwój gospodarki opartej na wiedzy, Kraków będący równocześnie świetnym miejscem do życia, przyciąga biznes, inwestorów i nowych mieszkańców”.

Opublikowane w raporcie dane zebrane przez MOTIFE i ASPIRE przy wsparciu partnerów OMGKRK oraz Cushman & Wakefield, potwierdzają te wnioski i pokazują rozwój branży IT w Krakowie.

Według Raport o Krakowskim rynku IT, w mieście pracuje ok. 55.000 specjalistów IT, co stanowi znaczącą część z 360.000 zatrudnionych w tym sektorze w Polsce. Liczba ta rośnie z roku na rok o około 10%. Ponadto, w Krakowie zarejestrowano w 2022 roku 40 ukraińskich spółek informatycznych. Są to fimy, które przeniosły się w wyniku wojny, a to przyczynia się do zwiększenia różnorodności sektora technologicznego.

Raport o Krakowskim rynku IT – wnioski

Prezes MOTIFE, Michał Piątkowski, dodaje: „Nasze obserwacje zawarte w piątej edycji raportu o rynku IT w Krakowie wskazują na ciągłe dojrzewanie sektora IT w naszym mieście. Stolica Małopolski, niegdyś będąca lokalnym ośrodkiem, osiągnęła pozycję jednego z najatrakcyjniejszych miast na mapie specjalistów IT w Europie.”

Raport wskazuje również, że na wzrost oczekiwań płacowych w branży IT o ok. 15% w 2022 roku spowodowany w dużej mierze wysoką inflacją w Polsce i na świecie. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto dla nowo zatrudnionych programistów średniego szczebla wynosi ok. 19.000 zł. Tendencja ta jednak wydaje się spowalniać w 2023 roku.

Kraków nadal przyciąga gigantów technologicznych, a przykładem jest firma Google. Firma po kilku latach nieobecności, otworzyła w Krakowie swoje biuro, gdzie rozwija platformę Google Cloud. Ponadto w Krakowie tworzy swoje oprogramowanie 19 międzynarodowych firm o statusie jednorożca, czyli prywatnych firm IT. Te firmy są wyceniane na ponad miliard dolarów, tym samym jeszcze mocniej podkreślając atrakcyjność miasta jako ośrodka technologicznego.

Raport opracowany przez MOTIFE i ASPIRE podkreśla, że dla dalszego wzrostu sektora IT fundamentalne znaczenie ma miasto jako miejsce, gdzie koncentrują się działania firm oraz instytucji edukacyjnych, a także gdzie są dostępni wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Raport można pobrać tutaj.

Przeczytaj też: