Rekrutacja w IT – szanse, wyzwania i perspektywy
W ostatnim czasie obserwujemy istotne zmiany na rynku IT, co nierozerwalnie wiąże się sytuacją rekruterów, działających w tej branży. Spowolnienie gospodarcze i ostrożny stosunek firm do nowych rekrutacji wyraźnie wpłynęły na sytuację osób, które swoją karierę związały z pozyskiwaniem najlepszych talentów w tej dziedzinie. Jakie wyzwania niesie ze sobą rekrutacja w IT i jak wygląda sytuacja samych rekruterów?
Z raportu „Poszukuję talentów do IT. Perspektywa rekruterek i rekruterów 2023”, który jest wynikiem współpracy No Fluff Jobs i Harman Poland, dowiadujemy się m.in., jak obecnie prezentuje się sytuacja osób rekrutujących w IT oraz jak wyobrażają sobie swoją przyszłość w tej profesji. Badanie przedstawia szereg interesujących wyników, które mogą być istotne zarówno z perspektywy rekrutera, jak i specjalisty IT, szukającego nowego zatrudnienia.
Zmiany na rynku pracy w IT w kontekście rekrutacji
Rynek IT to sektor, w którym rywalizacja o najlepsze talenty jest szczególnie wyraźna. Zdaje się jednak, że konkurencja ta uległa w ostatnim czasie osłabieniu. Dość znaczący wydaje się być fakt, że według raportu No Fluff Jobs 50,2 proc. ankietowanych rekruterów uważa, że znalezienie kandydata/kandydatki IT rok temu było trudniejsze niż obecnie.
Podobne wnioski wypływają z raportu „Rynek pracy specjalistów. I półrocze 2023” opracowanego przez Pracuj.pl. W pierwszym półroczu 2023 r. specjaliści IT wciąż byli pożądani na rynku pracy – pracodawcy najczęściej poszukiwali kolejno: sprzedawców, ekspertów IT i pracowników fizycznych. Jednak z badania wynika też jasno, że choć zapotrzebowanie na specjalistów IT jest wciąż wysokie, to udział tej branży w ogólnej liczbie ofert uległ zmniejszeniu. W tym roku było to 7 proc. ofert, czyli o 3 pkt proc. mniej niż jeszcze rok temu.
Rekrutacja w IT – wyzwania codziennej pracy
Aby relacja na linii kandydat-rekruter mogła przynosić obopólne korzyści, niezbędny jest wzajemny szacunek. Rekruterzy, biorący udział w badaniu No Fluff Jobs i Harman Poland, zostali także zapytani o to, co najbardziej denerwuje ich w kontakcie z kandydatami i kandydatkami. Pytanie to miało formułę wielokrotnego wyboru.
Okazuje się, że tym, co najbardziej drażni rekruterów jest niezjawianie się na umówione spotkania bez powiadomienia. Taką odpowiedź wskazało 61,9 proc. badanych. Więcej niż połowa ankietowanych udzieliła także odpowiedzi: roszczeniowa/wyższościowa postawa wobec mnie (56,2 proc.) oraz wysyłanie aplikacji bez spełniania podstawowych wymagań/nieadekwatnych do poziomu stanowiska (54 proc.).
To cenna informacja z perspektywy kandydatów. Zwłaszcza że z tego samego raportu wynika, że 60,3% rekruterów odrzuciło czyjąś kandydaturę z powodu lekceważącego podejścia i sposobu rozmowy.
Feedback, widełki i systemy premiowe
W kontekście rekrutacji wiele mówi się o potrzebie udzielania feedbacku kandydatom. Badania potwierdzają, że rekruterzy starają się stosować do tej dobrej praktyki. 65,3% ankietowanych zawsze przekazuje swój feedback, a 24,7% robi to często. Nie jest to jednak obopólna wymiana. Z raportu No Fluff Jobs jasno wynika, że zaledwie 17 proc. osób rekrutujących otrzymuje feedback od kandydatów i kandydatek IT często lub zawsze.
W branży rekrutacyjnej istotna jest motywacja pracowników do osiągania jak najlepszych rezultatów. Tymczasem okazuje się, że aż 74% rekruterek i rekruterów nie otrzymuje premii za zatrudnienie nowej osoby w firmie.
Widełki płacowe są dziś praktyką, która powoli staje się już standardem. Wciąż jednak możemy odnaleźć ogłoszenia, w których brakuje tej istotnej informacji. Ze wspomnianego badania wynika jednak, że w większości przypadków nie jest to wynik decyzji rekruterów. Prawie 70% osób rekrutujących przekonywało pracodawcę do podania zakresu płac w ogłoszeniu o pracę.
Spowolnienie w branży a rekrutacja w IT
Rok 2023 z perspektywy branży IT nie należał do najłatwiejszych. Spowolnienie dynamiki zatrudnienia realnie odbiło się na sytuacji rekruterów. Nic więc dziwnego, że z badania No Fluff Jobs wynika, że prawie ¼ badanych obawia się o swoją przyszłość w branży rekrutacyjnej.
Zainteresowanym polecamy lekturę całego raportu „Poszukuję talentów do IT: Perspektywa rekruterek i rekruterów 2023″. Inicjatywę tę mieliśmy przyjemność wspierać jako Community Partners.
Autor: Sylwia Pyzik