Rekrutacja w PGE: kto stanie na czele spółki?
Trwa wymiana kadr zarządzających w spółkach skarbu państwa, która jest konsekwencją zmiany u szczytów politycznej władzy. Proces ten nie omija kluczowego z perspektywy bezpieczeństwa kraju sektora energetycznego. Podczas gdy nowe kierownictwo pracuje już w Enei, Tauronie oraz PSE, wielu spogląda w kierunku PGE, zastanawiając się, kto obejmie stery nad największym wytwórcą energii w Polsce.
*[AKTUALIZACJA 07.03.2024]: Rada Nadzorcza PGE podjęła uchwały o powołaniu Dariusza Marca na stanowisko prezesa spółki oraz Marcina Laskowskiego na funkcję wiceprezesa do spraw regulacji od dnia 18 marca 2024 roku – poinformowała PGE w środę wieczorem.
Rozmowy kwalifikacyjne rady nadzorczej z kandydatami na stanowisko prezesa i dwóch wiceprezesów — ds. regulacji oraz ds. wsparcia i rozwoju, zakończyły się 1 marca.
Puls Biznesu donosił, że w wyniku tego procesu wyłoniło się dwoje faworytów do objęcia stanowiska szefa. Choć trzeci kandydat w oczach rady miał zyskać najmniej, to medium wskazuje, że cieszy się on poparciem politycznym.
Zmiany kadrowe w strategicznych firmach
Wymiana kadr zarządzających w spółkach skarbu państwa jest jednym z kluczowych wyzwań, stojących przed nowym rządem. Lider rządu zapewnił, że stanowiska kierownicze zostaną odpartyjnione i obsadzone kompetentnymi managerami.
W połowie stycznia premier Donald Tusk, w wywiadzie udzielonym trzem największym stacjom telewizyjnym, zapowiedział, że wraz z ministrem aktywów państwowych Borysem Budką, przedstawi precyzyjną listę firm strategicznych, ze względu na bezpieczeństwo państwa.
„Nie będziemy w tych spółkach udawać, że rząd nie będzie miał na nie wpływu i kto tam zarządza i z jakiego powodu. Niezależnie jednak od tego, dla wszystkich, bez wyjątku będą obowiązywać konkursy. Idea komitetów nominacyjnych czy rad nominacyjnych jest obecnie realizowana przez ministra Borysa Budkę” – zapowiedział Donald Tusk, podkreślając jednocześnie transparentność tych procesów.
„Zadbam o to, aby proces wyboru był transparenty, czytelny dla opinii publicznej, oparty o czytelne zasady. Zadbamy o to, że sposób wyboru przez konkurs, nie będzie już mógł być ominięty w każdej spółce Skarbu Państwa” – dodał wówczas premier.
Teraz pozostaje nam bacznie obserwować, jak zapewnienia te są realizowane w praktyce.
PGE – kto obejmie stery w spółce?
Z informacji, do których dotarł Puls Biznesu, wynika, że rada nadzorcza PGE wskazała już dwóch najlepszych, jej zdaniem, kandydatów na prezesa. Teraz ma oczekiwać na opinię Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje państwowe spółki energetyczne. Dziennik wskazuje, że choć formalnie tego zdania nie potrzebuje, to politycznie owszem (powołując się na przytoczone wyżej stanowisko premiera).
Z nieoficjalnych ustaleń PB wynika, że najwyższe oceny rady nadzorczej w konkursie zdobyli (w kolejności alfabetycznej): Dariusz Marzec i Katarzyna Rozenfeld.
PGE: trzy mocne kandydatury
Jak czytamy na łamach dziennika, Dariusz Marzec zaczynał jako urzędnik w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Był też konsultantem, m.in. w Arthur Andersen i PwC. Następnie objął stanowisko wiceministra skarbu państwa (2004-2005). Pracował także w przejętym przez Orlen czeskim Unipetrolu, a później w KPMG. Z kolei w latach 2014–16 był wiceprezesem ds. rozwoju PGE. Od 2019 roku jest członkiem zarządu ds. ekonomicznych Tramwajów Warszawskich.
Katarzyna Rozenfeld również była związana z PwC, gdzie rozpoczęła swoją karierę, prowadząc duże energetyczne tematy, m.in. związane z prywatyzacją. Gdy Marzec opuścił PwC, by objąć stanowisko wiceministra, przejęła po nim kierownictwo nad tzw. grupą energetyczną. Pracowała również w szwedzkim Vattenfallu oraz Tauronie, w którym została wiceprezesem ds. handlowych. Dziś jest przewodniczącą rady nadzorczej spółki funduszu abrdn, prowadzi także własną działalność doradczą.
Rozenfeld szerokiemu gronu Polaków dała się ostatnio poznać jako inicjatorka akcji Kobiety na Wybory. Inicjatywa ta obiła się szerokim echem w całym kraju. Przedsięwzięcie wsparło 260 firm, 365 osób publicznych, 134 artystki oraz artystów. Ponadto inicjatywę poparło 1080 ambasadorek i ambasadorów w całej Polsce.
W artykule wymieniony został także trzeci kandydat – Piotr Szymanek. Miał on wypaść słabiej w ocenie rady nadzorczej, jednak medium wskazuje, że cieszy się on poparciem PSL-u. W latach 2008-13 był wiceprezesem grupy PGE.
Przed nowym kierownictwem PGE czeka wiele wyzwań, związanych między innymi z transformacją energetyczną. Powinna być ona wpisana w rządową strategię w tym zakresie.
PGE Polska Grupa Energetyczna została uznana za spółkę z najlepszymi relacjami inwestorskimi w Polsce w 2023 roku w międzynarodowym badaniu Institutional Investor, przodującego światowego wydawcy z obszaru finansów. Ranking tworzony jest na podstawie ocen zarządzających funduszami inwestycyjnymi oraz analityków rynku kapitałowego.
Autor: Sylwia Pyzik
Porządny artykuł!