Ilustracja do notatki prasowej pt. "Rewolucja w kodeksie pracy z perspektywy przedsiębiorców"
|

Rewolucja w kodeksie pracy z perspektywy przedsiębiorców

Wiktoria Kuc, dyrektor personalna w Symfonii

Rząd obecnie rozważa dwa warianty reformy kodeksu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub czterodniowy tydzień pracy. Oba rozwiązania są bardzo pozytywne, przede wszystkim z punktu widzenia pracowników. Zwolennicy tych zmian zwracają uwagę, że będą one korzystne również dla pracodawców: pracownicy będą bardziej produktywni, zmotywowani, teoretycznie mniej narażeni na stres i ryzyko wypalenia zawodowego. Jednak trudno uwierzyć, że ta rewolucja zostanie wprowadzona. W sytuacji niepewności gospodarczej oraz odpływu kapitału zagranicznego z Polski ze względu na rosnące koszty płac, rząd może ostatecznie nie zdecydować się na krok potencjalnie jeszcze bardziej zmniejszający atrakcyjność naszego kraju jako rynku pracy.

Bardziej prawdopodobne są drobne korekty lub dobrowolne porozumienia między pracodawcami a pracownikami, które pozwolą na dostosowanie czasu pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji, tak jak na przykład w modelu belgijskim. Oczywiście, może się okazać, że ustawodawca nas zaskoczy bardzo progresywnym podejściem do dobrostanu pracowników, przedkładając go nad interesy gospodarcze.

Co zrobić, aby firmy były gotowe na 35-godzinny lub czterodniowy tydzień pracy?

Niezależnie od tego, czy będzie to 35 godzin pracy w tygodniu czy czterodniowy tydzień pracy, zmiana będzie wymagać od organizacji dostosowania się do nowej rzeczywistości i zmiany w zarządzaniu ludźmi, procesami i technologią. Należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Optymalizacja/digitalizacja procesów. Warto znaleźć drogi pozwalające na realizację dotychczasowych zadań szybciej i efektywniej. Zapobiegliwe firmy skoncentrują się na optymalizacji procesów, eliminując niepotrzebne czynności i automatyzując zadania. Konieczna jest odpowiedź na pytanie, czy organizacja dysponuje już teraz wystarczającymi zasobami technologicznymi, aby zoptymalizować i przyspieszyć swoje procesy.
  • Analiza zmian w kontekście strategicznych procesów firmy. Każda firma jest świadoma, jaki proces biznesowy jest dla niej kluczowy, ile zajmuje czasu i kiedy musi się odbywać. Ważnym krokiem jest przeprowadzenie analizy wpływu wprowadzenia w życie przewidywanych zmian (na koszty, przychody, rentowność, i tak dalej). Dzięki analizie zostaną zidentyfikowane zagrożenia, ale być może i korzyści – co na pewno pomoże w procesie wprowadzania tej zmiany w życie.
  • Planowanie. Analiza wpływu zmian w kodeksie pracy na biznes może stać się podstawą do stworzenia planu wdrożenia zmian i strategii adaptacji. Przewidzenie możliwych problemów i ryzyk już teraz, zapewni dostatecznie długi czas na przemyślenie ich rozwiązania czy minimalizowania.
  • Kompetencje. Zmiany wiążą się z nowym sposobem realizacji działań. Należy zastanowić się, czy firma dysponuje kompetencjami umożliwiającymi optymalizację procesów albo wprowadzanie kodeksowych zmian. Jeśli nowe regulacje w kodeksie pracy będą wymagały przemodelowania Regulaminu Pracy i czasu pracy, należy zweryfikować, czy organizacja dysponuje odpowiednią wiedzą, aby wprowadzić nowe schematy czasu pracy zgodnie z przepisami.

Nawet jeśli zmiana kodeksu pracy nie nastąpi w najbliższym czasie, to warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie, jak ta zmiana wpłynie na przedsiębiorstwo i jak można się do niej przygotować. A optymalizację i digitalizację procesów – jako wpływającą na zysk przedsiębiorstwa – warto robić zawsze. Niezależnie od zewnętrznych motywatorów.

Przeczytaj także:

*O Symfonii

Symfonia od blisko 30 lat jest partnerem technologicznym polskich małych i średnich przedsiębiorstw w procesie cyfryzacji. Specjalizuje się w tworzeniu systemów ERP, które automatyzują pracę w obszarach: finanse i księgowość, kadry, płace i HR, zarządzanie sprzedażą, prowadzenie magazynu, zarządzanie produkcją, elektroniczny obieg dokumentów, a także analizę danych. Dopasowuje swoje rozwiązania do indywidualnych potrzeb biznesu, najnowszych trendów i zmieniającego się otoczenia prawnego, pozwalając firmom optymalizować koszty, zwiększać sprzedaż oraz usprawniać procesy biznesowe. 

W ramach Fundacji Symfonii firma realizuje politykę społecznej odpowiedzialności, konsekwentnie wspierając przedsiębiorczość wśród kobiet oraz rozwijając edukację w obszarze STEM wśród dziewcząt. Symfonia, koncentrując się na ludziach, inicjuje zmiany wpisujące się w ekologiczną odpowiedzialność. Poprzez promowanie cyfryzacji i digitalizacji obiegu dokumentów, stawiamy na praktyki ograniczające negatywny wpływ na środowisko naturalne, dążąc do bardziej zrównoważonego modelu biznesowego.

Grupa Symfonia to międzynarodowa organizacja, która realizuje strategię rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wzrost organiczny i akwizycje na rynku polskim m.in.: Reset2.pl, Cloud Planet S.A., Skanuj.to, HRTec, eDokumenty, i rumuńskim: Softeh Plus. Obecnie w skład Grupy Symfonia wchodzą spółki: Symfonia, HRTec, moreBIT i Softeh Plus. Pozostałe z zakupionych firm zostały zintegrowane ze spółką Symfonia, zwiększając tym samym technologiczny i ekspercki potencjał firmy. Grupę wspiera dwóch strategicznych inwestorów: fundusz globalny, z korzeniami w Dolinie Krzemowej – Accel-KKR oraz fundusz MidEuropa specjalizujący się w obszarze CEE. Z rozwiązań Grupy Symfonia korzysta ponad 55 tysięcy mikro, małych i średnich firm oraz biur rachunkowych w Polsce i Rumunii. 

Więcej informacji: www.symfonia.plFacebook oraz LinkedIn.

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze