|

Krakowski rynek IT zaskakuje w 2021 roku

MOTIFE i ASPIRE prezentują tegoroczną edycję “Krakow IT Market Report”, raportu zawierającego najbardziej wyczerpujące dane na temat rynku IT w Krakowie. To pierwszy tak rozległy raport prezentujący wszystkie kluczowe dane na temat tego rynku w jednym miejscu. W raporcie można znaleźć informacje na temat wielkości i zakresu rynku, głównych nisz branży, kluczowych graczy oraz nowych firm, które weszły na rynek w 2020/2021, trendów w wynagrodzeniach, praktyk w zakresie zatrudniania i kosztów ogólnych.

Główne wnioski

  • Kraków stał się lokalizacją o strategicznym znaczeniu dla globalnych firm, które przyciąga aktualna sytuacja na rynku IT oraz świetne kwalifikacje prawie 50.000 specjalistów ds. IT.
  • Dynamiczny rozwój pomimo pandemii wspierany jest przez rozbudowany ekosystem firm i instytucji funkcjonujących w mieście.
  • Krakowski rynek IT cechuje się różnorodnością branż, jednak odnotowaliśmy dużą koncentrację firm z sektorów fintech, aplikacji dla przedsiębiorstw oraz rozwiązań sieciowych.
  • Co roku w Krakowie otwiera swoje oddziały przynajmniej 10 nowych graczy z branży IT, przy czym większość firm w 2020 r. należała do sektora fintech.
  • Dzięki wysokim kwalifikacjom pracowników oraz relatywnie konkurencyjnym wynagrodzeniom, Kraków daje zagranicznym firmom ogromny potencjał szybkiego powiększania zespołów IT.

Streszczenie

“2021 Krakow IT Market Report” to opracowany przez MOTIFE i ASPIRE wyczerpujący raport o rynku IT w Krakowie, mieście należącym do grona miast odnotowujących najszybszy i najbardziej dojrzały rozwój branży technologicznej. Raport ten na 88 stronach wymienia kluczowych graczy rynkowych i dane na temat kosztów, a także prezentuje praktyki stosowane w branży i cytuje opinie kilkunastu ekspertów przedstawicieli rynku IT oraz środowiska.

Raport jest przeznaczony dla firm funkcjonujących na rynku oraz nowych wchodzących na rynek graczy, międzynarodowych korporacji i start-upów, osób pracujących w sektorze IT, działów HR i rekrutacji, inwestorów, instytucji edukacyjnych oraz lokalnych władz. Raport może też stanowić dobry punkt wyjścia i źródło kompleksowych informacji dla firm zainteresowanych stworzeniem zespołu technologicznego w Krakowie, w tym w zakresie wynagrodzeń, praktyk związanych z zatrudnieniem, możliwości wynajmu powierzchni biurowej i kosztów ogólnych.

Autorzy

Michał Piątkowski, założyciel i prezes MOTIFE – “Krakowski rynek IT odnotowuje co roku wzrost o ponad 10%. Współpracując codziennie z dużymi korporacjami i małymi start-upami działającymi w Krakowie, wiemy jak niezbędne jest kompleksowe źródło informacji na temat krakowskiego rynku IT, z którego mogłyby korzystać zarówno firmy o ugruntowanej pozycji w branży, jak i nowe, dopiero wchodzące na rynek.”

Andrew Hallam, sekretarz generalny ASPIRE – ‘’Raport pokazuje dokładnie, co decyduje o wysokiej pozycji Krakowa w branży IT na świecie. Tym, co wyróżnia Kraków, jest fakt, że tutejszy rynek napędzają firmy międzynarodowe, zatrudniające ponad 100.000 osób w usługach biznesowych i centrach technologicznych w całym mieście. Taka skala daje prawdziwy rozmach i powoduje powstanie środowiska rozwijającego się dynamicznie i w ogromnym tempie, a także przyciąga jak magnes zarówno innowacje, jak i utalentowanych specjalistów. Wiele spośród osób, które miały wkład w opracowanie raportu, to aktywni członkowie społeczności ASPIRE, którzy pomagają nam w kontaktach z uczestnikami rynku oraz specjalistami IT.”

O MOTIFE

MOTIFE (motife.com) to założona w 2017 r. krakowska firma konsultingowa świadcząca usługi pomocy w uruchamianiu działalności w Polsce, rekrutacji i wsparcia wykwalifikowaną kadrą na rzecz firm, które budują zespoły technologiczne w Polsce na lata. MOTIFE oferuje kompleksowe usługi, pomagając firmom zagranicznym otwierać oddziały w Polsce – od zakładania biura, przez rekrutację zespołów, po tymczasowe zarządzanie.

O ASPIRE

ASPIRE (aspire.org.pl) to stowarzyszenie firm z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie, zrzeszające ponad 160 międzynarodowych firm prowadzących w tym mieście centra usługowe i centra R&D. Stowarzyszenie istnieje od 2008 roku i oferuje wyjątkową platformę współpracy dla wszystkich swoich członków i innych zainteresowanych stron.

Członkami stowarzyszenia ASPIRE są m.in. liczne znane na całym świecie korporacje, w tym giganci technologiczni jak Google, IBM, Motorola czy Cisco, a także liderzy branży nowych technologii jak np. Ocado, OANDA i IG.

#MagazynRekruter #news #IT #Aspire #Motife #IT #Krakow #raport #StrefaHR #StrefaPracodawcy #StrefaPracownika #StrefaKandydata

Czytaj także: The Hungarian StartUp looking to revolutionise HR in Poland