Ilustracja do artykułu pt. "Rynek pracy 2024 – najbardziej pożądane role i zawody"
|

Rynek pracy 2024 – najbardziej pożądane role i zawody

Jak będzie wyglądał Rynek Pracy 2024? Początek roku to czas szeroko pojętych zmian. Wiele osób rozgląda się wtedy za nową posadą lub rozważa przekwalifikowanie. Przed rozpoczęciem aktywnych poszukiwań warto zaznajomić się z obecnymi trendami na rynku pracy. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźne przesunięcia w pożądanych umiejętnościach i rolach zawodowych. Zanurzmy się więc w świecie karier, wyzwań zawodowych, ale i nowych perspektyw!

Jaki wpływ na rynek pracy 2024 ma cyfryzacja?

Cyfryzacja, nieodłączny element naszej codzienności w każdym aspekcie życia. To nie tylko nowoczesna technologia, ale także rewolucja w sposobie, w jaki funkcjonujemy, pracujemy i prowadzimy komunikację. Postępująca digitalizacja niewątpliwie otwiera nowe możliwości, tworząc luki na rynku pracy, możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie czy szybkiego przebranżowienia się.

Według danych LinkedIn umiejętności wymagane w pracy od 2015 roku zmieniły się o 25% i szacuje się, iż do 2030 roku zmienią się o 65%. Aby z sukcesem szukać pracy, warto zaznajomić się z najbardziej pożądanymi rolami, jak i takimi, które dopiero zyskują uznanie.

Pomocne są w tej kwestii mogą być wszelkiego rodzaju zestawienia topowych zawodów np. rankingi z globalnych rynków pracy. Weźmy pod uwagę choćby ranking „LinkedIn Jobs on the Rise 2024: 25 UK roles that are growing in demand”, który przedstawia role, zyskujące na znaczeniu w Wielkiej Brytanii.

Jakie role warto wziąć pod uwagę?

  • Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju (Sustainability manager) – nadzoruje strategie środowiskowe i plany rozwoju firm lub organizacji, analizując, oceniając i raportując ich wpływ na środowisko.
  • Inżynier uczenia maszynowego (Machine learning engineer) – opracowuje modele sztucznej inteligencji do różnych celów biznesowych, projektując i udoskonalając algorytmy składające się na uczenie maszynowe.
  • Specjalista ds. marketingu produktu (Product marketing specialist) – odpowiada za działalność marketingową taką jak planowanie, realizowanie i monitorowanie kampanii marketingowych.

Już w tym miejscu można zauważyć pewien trend. Do wykonywania powyższych zawodów niezbędne jest korzystanie ze zdobyczy technologicznych, takich jak programy analityczne czy sztuczna inteligencja. Te nowoczesne narzędzia stwarzają nowe możliwości oraz wyzwania na rynku pracy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając posadę.

Jakie inne role zyskują na znaczeniu?

  • Analityka danych (Data analyst) – wykorzystuje zaawansowane narzędzia analityczne do analizy danych, tworzy raporty z wnioskami dostarczając cennych wskazówek dla firmowych decydentów.
  • Specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa (Cybersecurity specialist) – za pomocą zaawansowanych technologii, monitoruje i zabezpiecza systemy informatyczne przed zagrożeniami zewnętrznymi.
  • Programisty sztucznej inteligencji (AI programmer) – tworzy i dostosowuje algorytmy oraz modele sztucznej inteligencji, aby spełniały konkretne wymagania i cele biznesowe.

Poza wyżej wymienionymi zawodami będącymi głównie w sferze technologicznej warto wspomnieć, iż w czołówce pożądanych ról znajdują się również zawody z branży dentystycznej, medycznej i budowlanej.

Elastyczność w działaniu – najbardziej pożądane umiejętności

Dynamika zmian w świecie biznesu wymaga szybkiej adaptacji do nowych sytuacji, to z kolei staje się kluczowym elementem sukcesu. Warto więc przyjrzeć się bliżej istotnym umiejętnościom zwiększającym szanse zatrudnienia i rozwoju osobistego.

Posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu sztucznej inteligencji pozwala zrozumieć, jak te technologie mogą być wykorzystane w różnych dziedzinach biznesowych. Nawet jeśli jest się na początku swojej drogi z nowymi technologiami, nie należy się zrażać. Obecnie dostępnych jest wiele kursów online czy szkoleń w specjalistycznych placówkach edukacyjnych, umożliwiających zdobycie podstawowej wiedzy. Ułatwia ona zatrudnienie na stanowiskach juniorskich, będących w zasadzie furtką do świata programowania.

Oprócz umiejętności informatycznych warto rozwijać kompetencje miękkie. Komunikacja interpersonalna, zdolność do współpracy w grupie, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów również są pożądane na rynku pracy. Nawet jeśli nie posiadamy wyżej wymiennych umiejętności, bądź jeśli nie wiemy jaki kurs wybrać, warto zapoznać się z najbardziej obiecującymi kierunkami studiów, które mogą istotnie wspomóc rozwój naszej kariery.

Polska perspektywa- rynek pracy 2024 w świetle najnowszych badań

Najnowsze badania przeprowadzone przez ManpowerGroup rzucają światło na ewolucję naszego rodzimego rynku zatrudnienia, podkreślając istotę dostosowania się pracowników do trendów na rynku pracy w 2024 roku.

Według raportu największym wyzwaniem dla pracodawców jest pozyskanie kandydatów z umiejętnościami z obszaru IT i analizy danych – aż 23% badanych organizacji ma niedobory pracowników w tym obszarze. Nieco mniej, bo o 1 pp., zajmuje obszar z umiejętnościami technicznymi. Następnie plasują się obszary z zakresu logistyki i operacji (19%), sprzedaży i marketingu (19%), a także obsługi klienta (18%). Tendencje te ukazują dynamiczną ewolucję rynku pracy, napędzaną technologiczną transformacją, gdzie coraz większe znaczenie zyskują umiejętności związane z digitalizacją i automatyzacją.

Patrząc na raport w podziale na konkretne branże, największe wyzwanie rekrutacyjne jest w sektorze finansów i nieruchomości, gdzie aż 74% organizacji zgłasza problemy z obsadzeniem stanowisk pracy. Podobnie sytuacja wygląda w sektorze energetyki i usług komunalnych, gdzie 70% firm doświadcza trudności w znalezieniu pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. W obu przypadkach dynamiczne zmiany są spowodowane m.in. wzrostem oczekiwań konsumentów, rosnącą świadomością ekologiczną oraz postępem technologicznym. Niedobór pracowników dotyka również pracodawców z sektora transportu, logistyki i motoryzacji – 69% badanych firm deklaruje trudności w pozyskaniu pracowników o pożądanych umiejętnościach. Spore niedobory, bo aż 68% badanych firm, zgłasza w zatrudnieniu z sektora nauk przyrodniczych.

Kluczem do sukcesu na rynku pracy w 2024 r, jest elastyczność, wyjście poza strefę komfortu, gotowość do ciągłego uczenia się i rozwoju kompetencji. Wiedza i umiejętności, które były wystarczające w przeszłości, jutro mogą być już bezużyteczne. Adaptacja do pracy z nowymi technologiami staje się więc konieczna na obecnym rynku pracy, który wykazuje zapotrzebowanie osób znających, chociaż podstawy wiedzy z zakresu IT.

Autor: Klaudia Krawecka

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze