Rynek pracy na Ukrainie a sytuacja w Polsce
Jeszcze niedawno 800 tys. Ukraińców znajdowało w Polsce zatrudnienie, jednak wraz ze wzrostem obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, zaczęli znikać z naszego rynku pracy. Jak teraz wygląda rynek pracy na Ukrainie? Czy jej mieszkańcy jeszcze do nas wrócą?
State Employment Service of Ukraine podaje, że w kwietniu w przeciągu tygodnia zarejestrowano ponad 36 tys. bezrobotnych na Ukrainie.
A to dopiero początek. Ostatecznie bez pracy na Ukrainie może zostać nawet do 450 tys. osób, które wrócą z emigracji – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.
Czytaj też – Ukraińcy znikają z polskiego rynku pracy
Wizy pobytowe i zezwolenia na pobyt czasowy cudzoziemców w Polsce zostały automatycznie wydłużone.
Z początkiem kwietnia wszedł w życie pakiet pomocowy tarczy antykryzysowej pozwalający cudzoziemcom zostać i kontynuować pracę w Polsce.
Ci którzy mają wizę krajową lub pozwolenie na pobyt czasowy, kończący się w okresie stanu epidemicznego mogą być spokojni do 30 dni od zniesienia tego stanu.
Nie jest konieczne składanie żadnych wniosków.
Ukraińcy mają więc pełne prawo pozostania w Polsce i wykonywania pracy.
Urząd informuje o specjalnych rozwiązaniach dla cudzoziemców, w których określone są warunki legalnego pobytu na terenie naszego kraju.
W businessinsider czytamy:
– Uwzględnienie w pakiecie antykryzysowym automatycznego wydłużenia wiz i pozwoleń na pracę dla pracowników z Ukrainy to świetna informacja. Cieszymy się, że rząd odpowiedział na nasz apel, bo to gwarancja dla naszych przyjaciół ze Wschodu, którzy byli niepewni swojej sytuacji. Nie będą musieli się martwić, że zostaną w Polsce bez możliwości zarabiania na swoje utrzymanie. To też na pewno ulga dla wielu firm, zwłaszcza produkcyjnych, które obawiały się wstrzymania prac ze względu na brak pracowników – mówi Krzysztof Inglot.
Główny portal informacyjny dla Ukraińców w Krakowie UAinKraków oferuje pomoc w legalizacji pobytu i pracy w Polsce:
Безкоштовні консультації, пов’язані з легалізацією перебування й роботи в Польщі. Якщо вам необхідна допомога, телефонуйте на інфолінію Фонду
Opublikowany przez UAinKrakow.pl
Jednak z powodu kryzysu gospodarczego Ukraińcy w Polsce tracą zatrudnienie i wracają do siebie
Personnel Service podaje, że zapotrzebowanie na ukraińskich pracowników znacząco spadło.
Ponadto Polacy przyjęli nowy trend i w obliczu masowych zwolnień na wagę złota okazują się nawet niechciane niegdyś stanowiska, zostawiane właśnie sąsiadom ze Wschodu.
– W Polsce zagrożonych jest ok. 2 mln stanowisk pracy, w tym wiele z nich należy do sektora HoReCa. Przy czym osoby, które stracą zatrudnienie niekoniecznie muszą zasilać kręgi bezrobotnych. Część z nich znajdzie pracę w innej branży, co dzieje się już teraz. Polacy nagminnie zgłaszają się na stanowiska, na które do tej pory firmy szukały pracowników z Ukrainy – podsumowuje Krzysztof Inglot
Na rynek pracy na Ukrainie wpływają również zamknięte granice, które jak notuje Personnel Service zatrzymują do 160 tys. osób miesięcznie.
Początek epidemii na terenie naszego kraju spowodował, że Ukraińcy zaczęli wracać do ojczyzny i rodzin, a powrót do pracy w Polsce okazuje się kosztowny i nie taki prosty.
Samochody osobowe mogą wjeżdżać do Polski w 31 miejscach. Jedynie trzy z nich leżą na granicy z Ukrainą:
- Dorohusk – Jagodzin
- Hrebenne – Rawa Ruska
- Korczowa – Krakowiec
Dodatkowa kontrola graniczna zdecydowanie spowalnia proces powrotu.
Rynek pracy na Ukrainie przeżywa poważny kryzys a Polska z jednej strony Ukraińcom sprzyja, z drugiej zaczyna walczyć o swoich rodzimych pracowników.
– Polacy i Ukraińcy zatrudnieni na umowę zlecenia są w jednej grupie ryzyka. Różnica jest tylko taka, że ci ostatni nie mogą zacisnąć pasa i przeczekać tego czasu – Głos wielkopolski.
Los naszych wschodnich sąsiadów nie jest nam obojętny. Gdyby nie ich ciężka praca, nasz kraj z pewnością nie znajdowałby się od kilku lat w czołówce najszybciej rozwijających się państw unijnych.
Jak dalej rozwinie się sytuacja na ukraińskim rynku pracy i czy Ukraińcy jeszcze do nas wrócą? O tym na pewno przekonamy się za jakiś czas.
Autor: Nina Jacyszyn
Szukasz innowacyjnych narzędzi rekrutacyjnych? Sprawdź Niloosoft!