Żuraw w Gdańsku na pocztówce z hasłami dotyczącymi rynku pracy
|

Jaka jest gwarancja zatrudnienia w Gdańsku? Trójmiejski rynek pracy

Gdańsk można polubić za morze, piaszczyste plaże, piękną starówkę, sporo zieleni, a także za ciekawą ofertę kulturalną i rozrywkową. Oczywiście trochę u nas wieje, a latem trzeba lawirować pomiędzy turystami, ale i tak wielu mieszkańców Trójmiasta nie wyobraża sobie mieszkania w innym miejscu w Polsce. Trzy miasta wchodzące w skład tego nadmorskiego ośrodka metropolitalnego przyciągają też kandydatów zainteresowanych rynkiem pracy w Gdańsku. 

Przez tzw. 3City przewija się mnóstwo osób z różnych krajów. W 2022 roku Port Lotniczy Gdańsk obsłużył 4,6 miliona pasażerów. Ludzie przyjeżdżają i wyjeżdżają – pracownicy i turyści – dzięki czemu struktura trójmiejskiego społeczeństwa jest dosyć różnorodna. Sprawia to, że wielu kandydatom łatwiej się tutaj odnaleźć. Często wykorzystywane określenie 3City odnosi się do trzech miast tworzących Trójmiasto – najstarszego i największego Gdańska, niewielkiego, kurortowego Sopotu i młodej Gdyni przez wielu uważanej za spokojne miejsce do życia – dla każdego coś dobrego. A jak jest z pracą w Trójmieście? 

Praca i bezrobocie – rynek pracy w Gdańsku

Zastanawiając się, czy podjęcie pracy w Gdańsku się opłaca, warto przeanalizować wysokość płac. Zgodnie z artykułem Business Insidera, pod tym względem Gdańsk znajduje się na trzecim miejscu w rankingu polskich miast z przeciętnym średnim wynagrodzeniem na poziomie 8164,41 zł. Nieco dalej (na 7 miejscu) plasuje się Gdynia ze średnią płacą 7556,25 zł. W tym mieście jednak bezrobocie jest nieco niższe (2,1%) niż w największym z miast aglomeracji Trójmiejskiej (2,4%). Dla porównania w Warszawie średnia kwota wynagrodzenia brutto wynosi 8395,76 zł, a bezrobocie 1,5%. Stolica zajmuje dopiero 4 miejsce w ogólnym zestawieniu, a Gdańsk depcze jej po piętach. 

Przeczytaj także: Polska – Wielka Brytania – do 2030 będzie nam się żyło lepiej niż w UK?

Na rynku pracy w Gdańsku, Sopocie i Gdyni rozwijają się firmy i powstają nowe przedsiębiorstwa. Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa pomorskiego w styczniu 2023 r. potwierdza spadek bezrobocia i wzrost wskaźnika zatrudnienia. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zatrudnienie wzrosło między innymi w branżach takich jak:

 • informacja i komunikacja (o 1,2%), 
 • transport i gospodarka magazynowa (o 3,3%), 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (0,8%)

Spadek odnotowano zaś w pozostałej działalności usługowej (o 4,1%), 

Warunki życia w Trójmieście

Stosunek wysokości płac do cen lokali jest najgorszy w Warszawie, ale i w Gdańsku przelicznik jest nie najlepszy, bo wynosi 0,75% (a w Gdyni – 0,74%). Wysokie ceny mieszkań nie oznaczają, że praca w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie nie może przynieść pracownikowi szczęścia. 

Według raportu „Szczęśliwy dom, miasto dobre do życia” miejsca o najwyższym poziomie szczęścia mieszkańców w Polsce to właśnie Gdynia i Gdańsk. Wysokie noty zostały przyznane Gdyni za komunikację miejską i dojazd (39%), a Gdańskowi dostęp do rozrywki i atrakcji kulturalnych. Oba miasta zostały wysoko ocenione, jeżeli chodzi o środowisko naturalne. 

Nowe miejsca pracy i przedsiębiorstwa – Gdańsk, Gdynia, Sopot

Na rynku pracy w Gdańsku cały czas coś się dzieje. Według danych na koniec stycznia 2023 w rejestrze REGON wpisanych było 344,9 tysięcy podmiotów – to o 3,9% więcej niż o rok wcześniej. Najwięcej podmiotów zarejestrowano w Gdańsku i Gdyni. Na pomorskim rynku nowe firmy otwierały się w branżach takich jak: 

 • informacja i komunikacja (o 1,1%), 
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna (o 0,4%), 
 • dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja, budownictwo oraz administrowanie i działalność wspierająca (po 0,3%). 

W podregionie trójmiejskim poszukuje się przede wszystkim kandydatów do IT. Rynek pracy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie chłonie ekspertów takich jak: projektanci i administratorzy baz danych, programiści, analitycy, testerzy, operatorzy systemów teleinformatycznych. Z badań wynika, że 8% miejsc pracy programistów i 11% pozostawało nieobsadzonych w 2022 roku. Niedoboru pracowników doświadczyła też branża logistyczna i przeładunkowa. Brakowało magazynierów (stanowisko znalazło się w top 10 najbardziej potrzebnych zawodów w 2022 roku), spedytorów, logistyków, zaopatrzeniowców i dostawców) i wielu innych specjalistów. 

Warto także mieć na uwadze, że w Trójmieście dynamicznie rozwija się sektor nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Firm doradczych i oferujących inne wsparcie dla firm jest wiele na rynku pracy w Gdańsku i zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin.

Jakie są największe firmy w Trójmieście?

Zastanawiasz się, gdzie zacząć poszukiwania na rynku pracy w Gdańsku? Według Agencji Rozwoju Pomorza do najważniejszych firm na gdańskim rynku można zaliczyć:

 • przemysł stoczniowy – Stocznia Gdańsk S.A., Stocznia Gdynia S.A., Gdańska Stocznia Remontowa S.A.
 • przemysł rafineryjny – Grupa LOTOS S.A.

Na tym rynku pracy obecne są także marki takie jak Allegro, Amazon, Bayer, Nike, State Street, Aptiv, Lacroix, PwC, Nordea, EPAM, Ergo Hestia czy Capgemini.

W 2022 roku Forbes opublikował stworzony we współpracy z firmą Statista ranking  najlepszych pracodawców. Znalazły się w nim następujące firmy działające w Gdańsku:

 • Intel – to nie tylko jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm w Gdańsku (3000 zatrudnionych), ale także jeden z największych producentów układów scalonych i mikroprocesorów. Oferuje szansę rozwoju dla doświadczonych specjalistów różnych działów IT, a także zaprasza studentów do udziału w praktykach oraz stażach. 
 • LPP S.A. – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich firm odzieżowych (11578 pracowników w ubiegłym roku), zatrudnia przede wszystkim w sprzedaży i logistyce, na stronie firmy nie brakuje ofert dla ekspertów z różnym doświadczeniem i kwalifikacjami.
 • DCT Gdańsk – przedsiębiorstwo obsługuje największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim. W 2022 roku pracowało w nim 1000 osób. Aktualnie pracy mogą tam szukać specjaliści ds. kadr i płac, BHP i ochrony środowiska, a także eksperci z umiejętnościami technicznymi.
 • Trefl – firma zajmuje się produkcją tzw. dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (puzzli, gier, książek). W 2022 roku zatrudniała 700 pracowników w Gdyni. Najwięcej ofert dotyczy stanowisk wymagających umiejętności technicznych. 

Przeczytaj także: Jak skutecznie budować prestiż firmy w mediach społecznościowych?

Praca w Gdańsku, Gdyni i Sopocie – jakie są możliwości?

Pracy w Trójmieście jest naprawdę sporo, zarówno dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, jak i dla osób, które szukają pracy niewymagającej wieloletniego doświadczenia i szczególnej wiedzy. Zgodnie ze stanem na 27.03.2023 na portalu Pracuj.pl znaleźć można najwięcej propozycji pracy w sprzedaży (975 ofert pracy). Następnie dla lokalizacji „Trójmiasto” w znacznej liczbie pojawiają się ogłoszenia w następujących działach:

 1. IT – tworzenie oprogramowania – 617 ofert
 2. IT – administracja – 490 ofert
 3. Obsługa klienta – 484 ofert
 4. Finanse i ekonomia – 472 
 5. Administracja biurowa – 248 ofert

Mnóstwo ogłoszeń dla zainteresowanych rynkiem pracy w Gdańsku pojawia się także w branżach takich jak bankowości, doradztwie i konsultingu, HR, e-commerce, logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Trójmiasto to miejsce, w którym kwitnie życie towarzyskie i kulturalne. Gdańsk jest piękny zarówno latem, jak i zimą. Gwarancja zatrudnienia? Tej nie da Wam prawie nikt, ale zdecydowanie są tu możliwości. Chcesz rozwijać się właśnie tutaj? Wybierz firmę, która pomoże Ci złapać wiatr w żagle i rozwinąć Twoją karierę.

Autor: Laura Kszczanowicz

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze