|

Startupy zbroją się w talenty IT. Najlepsi dostaną ponad 40 000 zł. Recesji nie widać?

Liczba ofert pracy na stanowiska technologiczne w polskich startupach wzrosła w Q3 2022 o ponad połowę (54%) względem Q2 2022 i ponad dwukrotnie (111%) względem Q4 2021. Na największy wzrost wynagrodzenia w ostatnim półroczu, rzędu 15%, mogli liczyć najbardziej doświadczeni pracownicy IT, czyli tzw. seniorzy – wynika z raportu bValue i Just Join IT.

Polskie startupy rekrutują coraz więcej pracowników IT, są bardziej hojne dla seniorów, zatrudniają najwięcej specjalistów średniego szczebla (mid) i znacznie częściej oferują umowę o pracę – wynika z II edycji raportu “Zarobki IT w polskich startupach w Q3 2022”, przygotowanego przez technologiczny fundusz inwestycyjny bValue i największy branżowy portal pracy Just Join IT.

Kluczowe wnioski

  • W Q3 2022 liczba ofert pracy na stanowiska IT w startupach wzrosła o 54%
  • 2/3 młodych firm nadal zatrudnia na umowę B2B, ale udział umowy o pracę wzrósł niemal dwukrotnie względem I edycji raportu: z 16,8% do 32,9%
  • Najwyższe oferowane przez startup wynagrodzenie wyniosło blisko 41 000 zł netto B2B
  • Junior zarobi w startupie średnio 7 500 zł netto B2B, mid 15 000 zł, a senior 24 000 zł
  • 90% rekrutacji do startupów to rekrutacje mid i senior
  • Wynagrodzenie dla juniorów spadło o 12% względem Q1 2022, zaś wynagrodzenia midów praktycznie się nie zmieniły
  • Najpopularniejszą technologią w startupach jest JavaScript

Polskie startupy szukają coraz więcej specjalistów IT, zaskakując analityków, którzy w czasach rosnącej inflacji i hamowania gospodarki spodziewali się zupełnie odwrotnej sytuacji. Liczę na to, że zachowają one mocną trakcję i odporność na globalne wydarzenia gospodarcze w kolejnych miesiącach. W wymagających czasach wygrają ci founderzy, którzy postawią na wysoko wykwalifikowanych ludzi, jakość technologii i rentowność – powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

– Szoki gospodarcze jakich ostatnio doświadczyła globalna gospodarka, w tym m.in.: rosnące stopy procentowe czy wojna w Ukrainie, mogły przełożyć się na pogorszenie koniunktury na rynku rekrutacji w startupach. Bezpośredni wpływ na ekosystem startupów mają także m.in.: spadające inwestycje funduszy VC w ten sektor, spadek popytu na produkty technologiczne związane z oszczędnościami klientów czy niepewność gospodarcza wskazująca na bardziej zachowawcze podejście do rekrutacji. Tymczasem, nasza najnowsza analiza, która obejmuje trzeci kw. pokazuje, że – mimo niepewności gospodarczej – polskie startupy rozwijają się i nadal aktywnie rekrutują – powiedział Maciej Balsewicz, Założyciel i Partner Zarządzający bValue.

Na potrzeby raportu przeanalizowano ponad 4400 ofert pracy, opublikowanych na Just Join IT przez 450 startupów.

Doświadczenie motorem wzrostu

Zaledwie co dziesiąta oferta pracy w polskich startupach jest adresowana do juniorów, czyli najmniej doświadczonych programistów. Największą grupę wśród poszukiwanych, 55%, stanowią midzi, czyli specjaliści posiadający co najmniej kilka lat doświadczenia. Co trzeci wakat dotyczy pozycji seniorskich.

Inwestycja w midów i seniorów zmniejsza koszty wyszkolenia i skraca czas wdrożenia. Przekłada się także na wyższą jakość produktów, co jest jednym z filarów skalowania młodych przedsiębiorstw – powiedział Maciej Balsewicz, Założyciel i Partner Zarządzający bValue.

Umowa o pracę w startupie dziwi coraz mniej

Choć umowy B2B nadal stanowią podstawę zatrudniania specjalistów IT w polskich startupach, odpowiadając za 67% wszystkich ofert pracy opublikowanych w Q2 i Q3 2022 roku, widocznie wzrósł udział ofert zatrudnienia na umowę o pracę. W Q1 2022 było to zaledwie 16,7%, natomiast w Q2 i Q3 już 32,8%. Startupy odpowiadają na potrzeby kandydatów w zakresie stabilizacji zatrudnienia, jednak wynagrodzenia na B2B wciąż są wyższe niż na UoP.

Walka o seniorów trwa

W kontekście wynagrodzeń średnie zarobki dla midów są o 88% wyższe niż dla juniorów, zaś pensja seniorów jest wyższa o 58% względem midów. W Q3 2022 średnie wynagrodzenie dla seniorów w startupach wzrosło o 15% względem poprzedniego kwartału, przy spadkach dla midów i juniorów rzędu 5% i 22%. Względem Q1 2022 stawki midowskie pozostały na podobnym poziomie, a juniorskie są niższe o 12% procent. W ostatnim kwartale br. firmy przeniosły część budżetów na pensje dla seniorów, aby nie przegrać walki o najlepsze talenty.

Kwartał do kwartału wynagrodzenia dla seniorów urosły o 15%. Może to świadczyć o coraz większej konkurencji na rynku, ale również o tym, że startupy są gotowe zapłacić więcej za doświadczenie, na bazie którego będą budować najlepsze produkty technologiczne i dalej się skalować powiedział Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Ile płacą startupy?

W trzecim kwartale 2022 r. wynagrodzenia programistów w startupach mieściły się w przedziale od 6 500 zł do prawie 41 000 zł netto na umowach B2B. Mediana wynagrodzeń wyniosła dla juniorów 7 500 zł netto, dla midów 15 000 zł, a dla seniorów 24 000 zł. Najwyższe średnie wynagrodzenie oferowane było specjalistom ds. bezpieczeństwa (Security) oraz DevOps.

Technologie jutra

Startupy rekrutują najwięcej specjalistów na stanowiska, w których podstawową umiejętnością jest znajomość języka JavaScript. Odpowiadają one za ponad 20% wszystkich analizowanych ofert. Na kolejnych miejscach pod względem popularności plasują się oferty dla testerów i specjalistów QA oraz programistów Java. Obie kategorie posiadają ok. 10% udziału we wszystkich rekrutacjach. Popularnymi technologiami są także Python, PHP oraz .NET.

O Just Join IT

Just Join IT to najszybciej rozwijający się portal pracy dla branży tech w Europie. Miesięcznie w poszukiwaniu najlepszych ofert odwiedza go ponad 500 000 programistów i pracowników sektora IT. Od momentu założenia w 2017 roku firma rozwija się bez zewnętrznego finansowania. Jej założycielami są Piotr Nowosielski i Tomasz Gański.

O bValue

bValue to technologiczny fundusz inwestycyjny inwestujący na etapie seed oraz growth. Fundusz inwestuje w dynamicznie rozwijające się spółki technologiczne z regionu CEE posiadające globalne aspiracje. Fundusz zainwestował już w ponad 30 spółek z Polski oraz pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Obserwowane przez bValue coraz większe wyzwania związane z rekrutacją w działach technologicznych przyczyniły się do przygotowania raportu obrazującego zmiany zachodzące w tym ekosystemie.

Pełen raport jest dostępny na stronie: https://bvaluefund.com/raport-wynagrodzen-w-startupach-q3-2022/