|

Stary i Nowy Kraków łączą siły, by wesprzeć ukraińską młodzież

Dwie najbardziej szacowne krakowskie organizacje, reprezentujące stare i nowe tradycje, połączyły siły, by wesprzeć ukraińską młodzież przesiedloną w wyniku wojny na Ukrainie.

  • ASPIRE Education Hub czerpie z zasobów członków ASPIRE, aby zapewnić bezpieczne, nowoczesne, towarzyskie przestrzenie dla nastolatków, w których będą mogli się spotykać, integrować, kontynuować naukę i otrzymywać wsparcie emocjonalne.
  • Akademia Ignatianum nadzoruje bogaty program zajęć integracyjnych, również przy wsparciu młodych pracowników firm uczestniczących w projekcie.
  • Po udanym programie pilotażowym skierowanym do 25 dzieci, który trwa od końca maja, w przeciągu dwóch tygodni otwierane są 4 nowe huby, a w planach są kolejne.
  • Centra, które znajdują się w biurach firm, są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16.
  • Inicjatywa ma na celu wsparcie minimum 200 ukraińskich dzieci. Już w ciągu najbliższych dwóch tygodni liczba ta przekroczy 100. 
  • W sierpniu inicjatywa zyskała wsparcie UNICEF-u.

Akademia Ignatianum, krakowska uczelnia jezuicka, której korzenie sięgają XVI wieku, rozpoczęła współpracę z ASPIRE – organizacją reprezentującą krakowskie firmy z branży IT i usług biznesowych, która w ostatnich latach stała się kluczowym ośrodkiem biznesowym Krakowa.

Obie instytucje wspólnie otwierają sieć Centrów Edukacyjnych, których celem jest zapewnienie młodym osobom z Ukrainy bezpiecznych przestrzeni, w których mogą się spotykać, integrować, kontynuować naukę i uzyskać wsparcie.

ASPIRE korzysta z zasobów firm członkowskich, aby zapewnić bezpieczne, nowoczesne przestrzenie towarzyskie, jak również lunch i przekąski. Ignatianum nadzoruje bogaty program zajęć integracyjnych. Obie organizacje zajmują się finansowaniem pensji dla nauczycieli. 

ASPIRE Education Hub to inicjatywa stworzona przez ASPIRE, organ przedstawicielski sektora IT i usług biznesowych w Krakowie, w celu wsparcia ukraińskich nastolatków przesiedlonych w wyniku wojny.

ASPIRE szacuje, że aż 25 000 nastoletnich ukraińskich uchodźców mieszka w Krakowie wraz ze swoimi matkami, ciociami i rodzeństwem.

Celem inicjatywy jest wykorzystanie biur firm członkowskich ASPIRE do stworzenia bezpiecznych i dobrze wyposażonych przestrzeni, w których nastoletni uchodźcy będą mogli się spotykać, integrować i uczestniczyć w szerokim zakresie zajęć edukacyjnych i rozrywkowych. 

Kraków jest europejskim centrum technologii i usług biznesowych, a firmy w mieście wynajmują ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni biurowej tzw. klasy A. Wprowadzenie pracy z domu w czasie pandemii COVID-19 sprawiło, że obecnie wykorzystuje się mniej powierzchni niż wcześniej i choć pracownicy wracają do biura, obłożenie raczej nie wróci do poziomu sprzed pandemii.

Aby wesprzeć realizację projektu, ASPIRE nawiązało współpracę z jedną z najbardziej szanowanych, uznanych i renomowanych krakowskich instytucji – z Akademią Ignatianum. Ignatianum prowadzi fundację koordynującą projekt.

Członkowie ASPIRE zapewniają zaplecze, a także lunch i przekąski. Ignatianum i ASPIRE wspólnie finansują nauczycieli i poszukują innych źródeł finansowania (zarówno prywatnego i publicznego).

Inicjatywa rozpoczęła się pod koniec maja spotkaniem konsultacyjnym ze społecznością ukraińską, w którym uczestniczyło ponad 100 matek i dzieci. W rezultacie 70 nastolatków zapisało się do Hubu.

Pierwszy Hub przeznaczony dla 25 dzieci został uruchomiony tydzień później, 30 maja, w Centrum Aon w Enterprise Park na Zabłociu. Stanowi to dowód na konieczność realizacji inicjatywy, jak również źródło odniesienia i inspiracji dla innych firm dołączających do projektu.

W ubiegłym tygodniu (25 lipca) otwarto kolejne dwie lokalizacje: w Korporacyjnym Centrum Technicznym ABB z siedzibą w Pałacu Pugetów przy ul. Starowiślnej oraz w Centrum ABB GBS w budynku Axis przy Rondzie Mogilskim.

W tym tygodniu (1 sierpnia) otwierają się kolejne dwie lokalizacje – Centrum AMS w kompleksie Bonarka 4 Business przylegającym do Centrum Handlowego Bonarka oraz w biurze Grand Parade przy ulicy Kotlarskiej.

Pierwotnie program miał zapewnić dzieciom możliwość kontynuowania nauki online organizowanej przez Ukraińskie Ministerstwo Edukacji, jednak obecnie większym zapotrzebowaniem wydają się być zajęcia integracyjne i możliwość socjalizacji młodzieży. Oprócz lekcji języka polskiego, angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego, nastolatkowie uczestniczą w zajęciach z jogi, sztuki, aktorstwa, szachów i informatyki. Dzieci mają również możliwość spotkania się z rówieśnikami z Japonii, Ameryki i Polski. 

Przewiduje się, że do końca roku Education Hub otoczy opieką minimum 200 dzieci, a kolejne huby zostaną otwarte w innych ośrodkach.

Już teraz inicjatywa przyciąga uwagę międzynarodowych agencji. Program z powodzeniem mógłby być również wdrażany w innych miastach w Polsce oraz w całej Europie. Od sierpnia partnerem programu został UNICEF.

Choć polskie szkoły są oczywiście otwarte dla uchodźców, istnieją dowody, że bariera językowa i różnice w systemach edukacyjnych obu krajów były dla ukraińskich dzieci stresujące. Prowadziło to nierzadko do wagarowania. Lokalne władze oświatowe starają się rozwiązać ten problem bez pomocy specjalistycznych szkół ukraińskich.

Mówiąc o inicjatywie Andrew Hallam, Sekretarz Generalny ASPIRE, powiedział:

Sektor technologii i usług biznesowych jest dużą częścią życia Krakowa, dlatego naszym obowiązkiem jest niesienie pomocy. Firmy i ich pracownicy od momentu rozpoczęcia wojny udzielali wsparcia potrzebującym na różne sposoby. Czuliśmy jednak, że możemy zapewnić zorganizowane podejście łączące firmy z całego sektora, aby działać na większą skalę skupiając coraz więcej przedsiębiorstw.

Jednym z zasobów, jakimi dysponujemy, jest nowoczesna przestrzeń biurowa, dlatego zastanawialiśmy się, jak najlepiej ją wykorzystać. Innym zasobem są młodzi, utalentowani ludzie pracujący w naszych ośrodkach, którzy w miarę rozwoju programu, jak się spodziewamy, pomogą wzbogacić program dzieląc się swoimi pasjami.

Zapytany o współpracę z Akademią Ignatianum, Andrew Hallam stwierdza:

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy połączyć siły z Akademią i Fundacją Ignatianum. Bez ich entuzjazmu i wsparcia nie byłoby to możliwe. To nie jest przypadkowa organizacja NGO, ale 500-letnia organizacja pozarządowa osadzona w Krakowie i myślę, że to wszystko zmienia. Rozumieją znaczenie rzeczy, które sprawiają, że Kraków jest taki, jak jego duch, czyli otwarty, tolerancyjny i gościnny wobec obcokrajowców. 

Jak dodaje:

To nie mogłoby się zdarzyć bez dobrej woli firm, ale jeszcze bardziej bez jednostek, które sprawiają, że wszystko staje się możliwe. Jesteśmy szczególnie wdzięczni Johnowi Lyonsowi, szefowi Centrum Aon w Krakowie, i jego zespołowi. Korporacjom nie zawsze łatwo jest podejmować szybkie decyzje o wspieraniu takich projektów, ale John okazał się prawdziwym przywódcą, nie tylko pokazując jak być liderem w działaniu, ale również inspirując innych do podejmowania starań. Jesteśmy oczywiście wdzięczni także innym firmom i osobom, które do tej pory zgłosiły się do projektu: ABB, AMS, Grand Parade i innym, które rozważają jego realizację, a także firmom takim jak kancelaria prawna CDZ, która zapewniała wsparcie prawne pro bono. 

Andrew Hallam uważa, że jeśli polskie szkoły będą na stałe otwarte dla ukraińskich nastolatków, wciąż pozostanie potrzeba funkcjonowania przestrzeni pozaszkolnych:

Budujemy strukturę, która ma wspierać nastolatków. Podstawowymi składowymi są bezpieczne przestrzenie, ułatwiona nauka i zapewnione pożywienie. W ramach tej struktury możemy zmieniać się w zależności od potrzeb. Pierwotnie przewidywaliśmy miejsca do nauki online, obecnie zapewniamy coś w rodzaju szkoły letniej, a w przyszłości być może świetlice pozalekcyjne – coś w rodzaju szkół polskich – które są tak popularne wśród Polonii w innych krajach, gdzie osiedlili się Polacy.

Zapytany o przyszłość programu Sekretarz Generalny ASPIRE odpowiada:

Myślę, że dajemy dobry przykład innym. Nasza branża zatrudnia w Krakowie ponad 100 tys. osób, więc wierzymy, że możemy zapewnić wymierne rozwiązanie. Co więcej, mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę międzynarodowych agencji na tę inicjatywę, aby ją rozpowszechniać. 

Wystarczy spojrzeć na zmiany, jakie zachodzą w osobach uczęszczających do Hubu, aby przekonać się, o co w tym wszystkim chodzi! Jeśli pomożemy choć jednemu nastolatkowi przejść przez traumę, to będzie warto.

Stanisław Alwasiak, Koordynator programu z ramienia Fundacji Ignatianum, powiedział:

Jako fundacja mamy spore doświadczenie w pracy z uchodźcami, a zwłaszcza w pomaganiu im w integracji społecznej. Wysiedlenie, zwłaszcza w wieku nastoletnim, jest doświadczeniem traumatycznym. To jest naprawdę ekscytujące, że możemy współpracować przy tym projekcie z ASPIRE. Widzimy, jak dzieci zmieniają się dzięki temu doświadczeniu. To naprawdę działa.

John Lyons, Centre Head firmy Aon, która otworzyła pierwszy Hub, powiedział:

Zebraliśmy się całym zespołem i dyskutowaliśmy o tym, w jaki sposób możemy udzielić wsparcia uchodźcom z Ukrainy. Tysiące nastolatków zostało wysiedlonych ze swoich domów, musieli opuścić swoje rodziny, szkoły i przyjaciół. Jest to dla nich bardzo stresujące.

Poprzez ASPIRE Education Hub udostępniliśmy Fundacji Ignatianum pomieszczenia do prowadzenia programu edukacyjnego dla przesiedlonej ukraińskiej młodzieży.

Byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy być „królikiem doświadczalnym”, który założył, prowadził i przetestował projekt. Po dwóch miesiącach działalności jesteśmy bardzo zadowoleni z programu. Przebiega on bardzo sprawnie.

Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami zbieranymi przy tworzeniu programu z Ignatianum i ze wszystkimi firmami zainteresowanymi udziałem lub wsparciem projektu.

Wspaniale jest widzieć, że coraz więcej organizacji zgłasza się do wspierania inicjatywy. Im więcej uczestników, tym bardziej różnorodny może to być program.

Przemysław Zakrzewski, Head of the ABB Corporate Technical Centre powiedział:

Chcieliśmy zrobić coś, co mogłoby się rozwijać i mieć wpływ na rzeczywistość, spajając wszystkie organizacje, które chcą połączyć swoje siły, stosując kryteria i zasady ESG dotyczące środowiska, zrównoważonego rozwoju i dobrego zarządzania. Ten skoordynowany wysiłek poprzez ASPIRE zapewnia skupienie i rozmach, co jest potrzebne, ponieważ pomimo wszystkich dobrych wysiłków, jakie ludzie podjęli w ciągu ostatnich kilku miesięcy, poziom energii może wkrótce spaść.

Myślę, że ten projekt jest jak start-up. Tworzymy strukturę, która może przyciągnąć wsparcie, uzyskać wkład i pomysły od innych, a jednocześnie pozostać elastyczną i zwinną, aby sprostać wszelkim potrzebom.  

O ASPIRE

ASPIRE jest organem reprezentującym firmy z branży technologii i usług biznesowych w Krakowie. Powszechnie uważa się, że pomógł Krakowowi stać się wiodącym europejskim hubem dla tego sektora. Stowarzyszenie zrzesza 160 firm członkowskich, w tym takie firmy jak Aon, ABB, AMS i Grand Parade, które goszczą Education Hubs w swoich obiektach.

O Fundacji Ignatianum

Fundacja Ignatianum prowadzi projekty outreach i charytatywne Jezuickiej Akademii Ignatianum w Krakowie. Wspiera osoby wyróżniające się w nauce, ale także angażuje studentów i wykładowców w wolontariat na rzecz migrantów, dzieci, seniorów i mniejszości polskich w Europie Wschodniej.

Flagowym projektem Fundacji jest „Kredkobranie”. W edycji 2021 programu wolontariusze w 500 szkołach i przedszkolach zebrali przybory szkolne o wartości ok. 1 mln zł i dostarczyli je do polskich szkół za granicą. Zespół Fundacji ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu ukraińskich migrantów, a wielu wolontariuszy Education Hubs to absolwenci wcześniejszych programów Ignatianum.

Partnerzy

Gospodarze Education Hubs: Aon, ABB, AMS, Grand Parade, Lufthansa.

Firmy wspierające: CDZ, Select, PwC, Qurate Group

Organizacja wspierająca projekt: UNICEF

Darowizny

Darowizny są niezbędne do wspierania działalności Hubów.

Oto przykłady, jak nawet najmniejsza kwota może znacząco wesprzeć projekt:

๏ 25 zł opłaca obiad, przekąski i napoje dla jednego ucznia na jeden dzień.

๏ 500 zł opłaca obiad, przekąski i napoje dla jednego ucznia na jeden miesiąc.

๏ 6 500 zł opłaca nauczyciela dla jednego Hubu przez jeden miesiąc.

๏ 12 500 zł opłaca lunch, przekąski i napoje dla klasy 25 uczniów przez jeden miesiąc.

ASPIRE Education Hub

PL 63 1090 2590 0000 0001 4312 3624

Fundacja Ignatianum

PL 93 1600 1462 1082 1723 8000 0009

Tagi:
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Ukrainian Workers in Poland: Economic Impact Since the War in Ukraine - Verita HR
1 miesiąc temu

[…] experts suggest providing language classes and integration classes. Which we have seen in places like […]