Ilustracja do artykułu pt. "Sztuczna inteligencja oczami Polaków. Google zaprezentowało wyniki badań"
|

Sztuczna inteligencja oczami Polaków. Google pokazało wyniki badań

Sztuczna inteligencja była jednym z kluczowych tematów, podjętych w trakcie forum ekonomicznego w Davos. Google zaprezentowało tam wyniki badania „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra”, ukazując trendy w wyszukiwaniach na temat sztucznej inteligencji oraz wyniki ankiety przeprowadzonej przez Ipsos. Jaką opinię o AI mają Europejczycy i Polacy? Czy żywo się nią interesują? Jak wyobrażają sobie najbliższą przyszłość w kontekście rozwoju tej technologii?

54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos dobiega końca. W trakcie szczytu światowi liderzy dyskutowali o najbardziej palących wyzwaniach, przed jakimi stoi ludzkość. Wojny i konflikty, ochrona klimatu oraz kwestie energetyczne, zdrowie, potrzeba zapewnienia wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy, czy w końcu sztuczna inteligencja – wokół tych kwestii zogniskowane były najważniejsze debaty. Naszą uwagę zwróciły badania zainicjowane przez Google, które obrazują nastroje społeczne w związku z AI.

Google zbadało, co na temat AI sądzą Europejczycy

“W Google wierzymy, że nasze podejście do AI musi być zarówno odważne, jak i odpowiedzialne. Oznacza to, że chcemy rozwijać AI z korzyścią dla społeczeństwa, jednocześnie rozwiązując problemy” – zapewnia amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne na swoim blogu.

https://twitter.com/GooglePolska/status/1747282966571569520?s=20

Google sprawdza, czy Polacy interesują się sztuczną inteligencją

Wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy sztuczna inteligencja zmieni nasze życie, Polacy nie stanowią w tej kwestii wyjątku. Google podaje, że liczba wyszukiwań związanych ze sztuczną inteligencją w ich wyszukiwarce wzrosła w naszym kraju o 300% w minionym roku i o 1020% w ciągu ostatnich pięciu lat.

Polacy pytali przede wszystkim o podstawowe kwestie, jak choćby „co to jest AI” czy „jak działa AI”. Warto jednak podkreślić, że inne zapytania związane z praktycznym wykorzystaniem sztucznej inteligencji także cieszyły się dużą popularnością. Google zaobserwowało wzrost o przeszło 5000% w kategorii pytań dotyczących „jak korzystać z AI”, „jak zadać pytanie AI”, a także „jak generować obrazy z pomocą AI”.

Jakie jest podejście społeczeństwa do sztucznej inteligencji?

Google nie ograniczyło się wyłącznie do analizy samych wyszukiwań. Uzupełniły je informacje zebrane w ankiecie przeprowadzonej przez Ipsos. Wśród ankietowanych z Polski 73 proc. stwierdziło, że dzięki AI nasze codzienne życie ulegnie zmianie i będzie wyglądało inaczej za pięć lat.  Ankietowani z Polski przyznają także, że AI już teraz ma szeroki wpływ na różne aspekty naszego życia. 70 proc. twierdzi, że sztuczna inteligencja wpływa na sposób, w jaki szukamy informacji, a 61 proc., uważa, że wpływa na to, jak pracujemy.

Badania ukazują, że Polacy wiążą wiele nadziei z tą technologią. Anektowani wskazali, że w ciągu najbliższych pięciu lat sztuczna inteligencja najprawdopodobniej wpłynie pozytywnie na diagnozowanie i leczenie chorób (zadaniem 67 proc. ankietowanych) oraz dostęp do informacji (70 proc.). Wyniki badań zleconych przez Google wskazują także, że znaczna większość badanych (84 proc.) przewiduje, że AI będzie miała także znaczący wpływ w większość miejsc pracy.

W badaniu wzięto pod uwagę także kwestie regulacyjne, a dokładnie to, jakie instytucje darzymy zaufaniem w kwestii rozwoju AI. Wyniki dają do myślenia – przebadani mieszkańcy Polski najchętniej wskazywali na instytucje akademickie (71 proc.). Na drugim miejscu uplasowały się firmy technologiczne (70 proc.). Wyniki wskazują, że cieszą się one znacznie większym zaufaniem w tej kwestii niż rząd, na który wskazało 43 proc. ankietowanych i międzynarodowe organizacje rządowe (55 proc. badanych).

54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

54. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos trwa do 19 stycznia. Wśród uczestników znaleźli się m.in. premier Chin Li Qiang, prezydent Francji Emmanuel Macron, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do Szwajcarii przyjechała przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. W obradach bierze udział ponad 40 ministrów spraw zagranicznych. Polska była reprezentowana na szczycie przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

*Badanie „Nasze życie z AI: rzeczywistość dzisiaj i obietnica jutra” zostało przeprowadzone przez Ipsos. Było realizowane w okresie od 19 października do 6 listopada 2023 roku na zlecenie Google.

Autor: Sylwia Pyzik

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze