Ilustracja do notatki prasowej
|

Top 10 potrzebnych zawodów w 2022 roku w Polsce

Każdego dnia z sieci dociera do nas mnóstwo komunikatów na temat możliwości zawodowych (i nie tylko). Są dopasowane do naszych preferencji i oczekiwań przez algorytmy wypracowane przez media społecznościowe, z których korzystamy i rekomendacje portali, które śledzimy, żeby pozyskiwać informacje. Postanowiliśmy odczarować nieco polski rynek pracy wraz z systemem rekrutacyjnym Element, który zebrał dane na temat rekrutacji prowadzonych w Polsce. Sprawdzamy, jakie były potrzebne zawody w 2022 roku.

Wiedza o popularnych zawodach może pomóc w podejmowaniu decyzji o przekwalifikowaniu się lub rozwijaniu dodatkowych umiejętności. Zastanawiasz się, na jakie stanowiska prowadzono najczęściej rekrutację w 2022 roku? Dowiedz się, jakich specjalistów najczęściej poszukiwano w Polsce przez ostatnie 12 miesięcy. 

O wynikach

Na liście pojawiły się stanowiska, które można zaliczyć do niezbędnych – nawet jeżeli nie wymagają wysokich kwalifikacji. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło pracy w sprzedaży – nie tylko kasjerów, ale także przedstawicieli handlowych. Całkiem duże zapotrzebowanie było także na magazynierów, operatorów wózków widłowych i maszyn oraz pracowników produkcyjnych. 

W sieci pojawiło się także dużo ofert pracy dla specjalistów z wiedzą i umiejętnościami technicznymi. Na job boardach znaleźć można było sporo propozycji dla specjalistów IT (frontend developerów, Java developerów i DevOpsów). Inżynierowie budowy także mieli w czym wybierać. Pod koniec roku wzrosła także liczba ofert pracy dla elektryków. 

Wiele wskazuje na to, że warto rozwijać się w kierunku finansów i księgowości. Niemal równie często poszukiwani byli w 2022 roku pracownicy biurowi. Należy pamiętać, że do grupy tej można zaliczyć różnych specjalistów – np. asystentów czy pracowników administracji. Możliwe, że jest to związane z powrotem pracowników do biur po długiej pracy zdalnej. 

Top 10 potrzebnych zawodów, na które rekrutowano w 2022 roku w Polsce

  1. Kasjer/sprzedawca – 35407 nowych ogłoszeń
  2. Przedstawiciel Handlowy – 23676 nowych ogłoszeń
  3. Magazynier – 20791 nowych ogłoszeń
  4. Doradca Klienta – 20486 nowych ogłoszeń 
  5. Pracownik produkcji – 18720 nowych ogłoszeń
  6. Księgowa/Księgowy – 1108 nowych ogłoszeń 
  7. Java Developer – 9384 nowych ogłoszeń 
  8. DevOps Engineer – 5402 nowych ogłoszeń
  9. Pracownik biurowy – 4956 nowych ogłoszeń
  10. Operator wózka widłowego – 4609 nowych ogłoszeń

Przeczytaj także: Ukraińcy na rynku pracy w Warszawie i Krakowie

AI jeszcze nie zastąpiło człowieka 😉

Ostatnimi czasy pojawienie się czatu GPT wywołało lekką panikę wśród przedstawicieli wielu zawodów. Spieszymy uspokajać – człowiek wciąż jest niezastąpiony, jeżeli chodzi o obsługę klienta. 😉 Najbardziej widoczne jest to w sprzedaży. Chociaż w wielu sklepach już dawno pojawiły się automatyczne kasy, sprzedawca wciąż jest na szczycie najbardziej potrzebnych zawodów w Polsce

Podobnie jest w sferze biznesowej. Przedstawiciel handlowy to drugi najczęściej poszukiwany typ specjalisty w 2022 roku. Budowanie relacji z klientem biznesowym wciąż jest ważne dla przedsiębiorców. W pierwszej piątce potrzebnych zawodów w Polsce znalazł się też doradca klienta. Najwidoczniej jeszcze trochę czasu minie, zanim sztuczna inteligencja i czatboty będą w stanie rozwiązywać za nas wszystkie nasze problemy. 

Przeczytaj także: Startupy zbroją się w talenty IT. Najlepsi dostaną ponad 40 000 zł. Recesji nie widać?

IT wciąż trzyma się mocno

Analizując top 10 potrzebnych zawodów w 2022 miesiąc po miesiącu, można zauważyć, że rynek wciąż potrzebuje specjalistów z tej branży. Najwięcej ogłoszeń dotyczyło stanowiska Java Developera (9384). W poszczególnych miesiąc pojawiały się także oferty dla frontend developerów (2204 ogłoszenia) oraz DevOps Engineerów (5402 ogłoszenia). 

Na naszej liście pojawiły się tylko stanowiska, które znalazły się wśród 10 najczęściej pojawiających się w ogłoszeniach rekrutacyjnych. Nie ulega wątpliwości, że w 2022 roku mnóstwo osób znalazło zatrudnienie w firmach IT. Liczba propozycji publikowanych na stronach z ofertami dla DevOps Engineerów oraz Java Developerów utrzymywała się na podobnym poziomie przez cały rok. 

Sezonowe zapotrzebowanie na pracowników w branży gastronomicznej

Po długim okresie ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 oraz kolejnymi lockdownami wreszcie mogliśmy cieszyć się w pełni okresem wakacyjnym. Brak restrykcji widać też w wynikach analizy. W okresie późnowiosennym i letnim (marzec-czerwiec) w sieci pojawiało się dużo ofert pracy dla osób z branży gastronomicznej (kucharz, pomocnik kuchenny). 

To zainteresowanie pracownikami sezonowymi nie wpłynęło jednak znacznie na ranking. Lista top 10 najbardziej potrzebnych zawodów przez wakacje kształtowała się podobnie jak na początku roku. 

Franczyzy planują skalowanie biznesów?

Pod koniec lata w internecie zaczęło pojawiać się coraz więcej ogłoszeń o pracę dla osób zainteresowanych prowadzeniem firmy w ramach franczyzy. Oferowano stanowisko partnera franczyzowego, czyli po prostu osób, które zechcą prowadzić biznes pod szyldami rozpoznawalnych już w Polsce marek. 

Co ciekawe, znaczna część propozycji dotyczyła nie usług stricte sprzedażowych, lecz kurierskich (właściciel punktu kurierskiego). Jeżeli wziąć by je pod uwagę, jako ofertę prowadzenia franczyzy, to opublikowano łącznie 5062 ogłoszeń dla potencjalnych franczyzobiorców w 2022 roku. Ogłoszeń pojawiało się coraz więcej w kolejnych miesiącach. Rozwój sieci kurierskiej nie dziwi zanadto, jeżeli weźmie się pod uwagę, jak bardzo w okresie pandemii rozwinęła się branża e-commerce. 

O firmie Element:

Element jest dostawcą intuicyjnego systemu ATS stworzonego przez rekruterów. Usprawnia pracę osób prowadzących nabory na różne stanowiska, jednocześnie gwarantując im dużą wygodę. Jest odpowiedni zarówno dla doświadczonych specjalistów, mogących pochwalić się znajomość wielu podobnych systemów, jak i dla początkujących. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach systemu rekrutacyjnego Element

Autor: Laura Kszczanowicz

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Top 10 potrzebnych zawodów w 2022 roku w Polsce - notatka prasowa
6 miesięcy temu

[…] Najczęściej czytane: […]