Ubisoft
|

Ubisoft przedstawił słabe wyniki finansowe. Zwolnienia częścią strategii 

Rok 2023 w wielu firmach technologicznych upływa pod hasłem redukcji kosztów. W części z nich oznacza to także cięcia w zatrudnieniu. Zwolnienia dotknęły również segment gamedev. Opublikowane przez Ubisoft wyniki potwierdzają kiepską sytuację finansową koncernu. Nic więc dziwnego, że firma stara się ograniczyć wydatki.

Ubisoft ujawnił wyniki finansowe 

Ubisoft zaprezentował raport finansowy, obejmujący wyniki koncernu z całego roku (zakończonego w marcu). Dane te nie są optymistyczne. Całościowy przychód firmy wyniósł 1,81 mld euro. W porównaniu z poprzednim rokiem fiskalnym to wynik gorszy o 14,6 proc. Po odliczeniu kosztów okazało się, że Ubisoft zanotował w analizowanym roku 495 milionów euro straty. Przed rokiem w analogicznym czasie koncern mógł się pochwalić 80 mln euro zysku.

Ubisoft wycofuje się z Polski 

Doniesienia o zamknięciu polskiego oddziału pojawiły się już na początku lutego. Informację tę jako pierwszy podał na Twitterze Marcin Kosman z Better. Gaming Agency. Wkrótce później wieści zostały potwierdzone przez redakcję Ppe.pl.

Zobacz również: Zwolnienia w Netguru. Zatrudnienie straciło około 150 osób 

Ubisoft redukuje zatrudnienie. To część strategii

Z początkiem kwietnia informacje o likwidacji polskiego oddziału i zwolnieniach stały się oficjalne. Agencja Bloomberg poinformowała wtedy, że Ubisoft zamyka kilka swoich oddziałów w Europie. Nie tylko w Polsce, ale też w Hiszpanii, Holandii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. Przekazano także, że w konsekwencji reorganizacji europejskich i kanadyjskich jednostek zwolnionych zostanie około 60 osób.

„Grupa wydawnicza Ubisoft zreorganizowała swoje europejskie i kanadyjskie spółki zależne, aby lepiej przygotować je na przyszłość w szybko rozwijającej się branży i przyjąć bardziej wydajne i elastyczne podejście” – poinformował koncern w oświadczeniu przekazanym Bloombergowi. 

Z kolei Game World Observer podał wczoraj, że od września 2022 roku zatrudnienie w Ubisoft spadło o ponad 700 pracowników. To jeden z elementów programu cięcia kosztów. W wyniku tych działań firma planuje obniżyć koszty operacyjne w ciągu dwóch najbliższych lat o ponad 200 mln euro. Oprócz redukcji zatrudnienia działania te obejmują także m.in. wspomniane wcześniej zamknięcie pięciu europejskich biur, zbycie aktywów, które nie są związane z podstawową działalnością, a także „ścisłą kontrolę rekrutacji”. Co ciekawe, Ubisoft nadal chce zatrudniać nowych pracowników. Firma planuje w nadchodzących latach zwiększenie zespołu Assassin’s Creed o 40%. 

Obecnie Ubisoft zatrudnia prawie 20 000 osób na całym świecie.

Zobacz również: Masowe zwolnienia wśród gigantów to dopiero początek?

Ubisoft — francuski koncern z bogatą tradycją

Ubisoft, a dokładnie Ubisoft Entertainment SA (pierwotnie Ubi Soft Entertainment Software) jest francuskim producentem i wydawcą gier komputerowych. Firma została założona w 1986 roku przez pięciu braci Guillemot. Jest jednym z najstarszych i najsilniejszych graczy na rynku. 

Producent jest odpowiedzialny m.in. za słynne gry z serii „Assassin’s Creed”, „Far Cry”, „Rayman” czy „Tom Clancy”.