Ukraińcy na polskim rynku pracy
|

Ukraińcy na polskim rynku pracy – jak sobie poradzili?

Mija rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Jak od tego czasu zmieniła się sytuacja na rynku pracy w Polsce? Ukraińcy na polskim rynku pracy zdają się całkiem nieźle adaptować. Stali się już stałym elementem polskiej rzeczywistości. Czy zamierzają zostać na dłużej? Czy udało im się znaleźć zatrudnienie? Jak ich obecność wpływa na stan polskiego rynku pracy? Sprawdzamy wyniki badań.

Zgodnie z raportem Barometr Zawodów na 2023 rok bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. Pod koniec października 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było o 12,6% mniej bezrobotnych niż rok wcześniej. Pojawianie się uchodźców z Ukrainy nie wpłynęło negatywnie na stan zatrudnienia. W porównaniu do danych ze stycznia 2022 roku liczba bezrobotnych spadła o 14%!

Profile kandydatów z Ukrainy uległy zmianie?

Jaki jest profil Ukraińców na polskim rynku pracy? Statystyki pokazują, że od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę, zauważalnie zmienił się profil osób, które podejmują zatrudnienie w Polsce. Przed wojną przyjeżdżali do nas mężczyźni, którzy podejmowali pracę w branży produkcyjnej i budowlanej. Dziś większość obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce to kobiety (67,8% na koniec października 2022 roku). 

Z raportu „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce” opracowanego przez Manpower i Totalizator Sportowy wynika, że aż 79% osób z Ukrainy podjęło jakąkolwiek pracę, ale planuje znalezienie lepszej posady. 10% zadeklarowało, że znalazło zajęcie w swoim zawodzie, ale na niższym stanowisku niż wcześniej. Aż 39% niepracujących uczestników badania nie podjęło płatnego zajęcia, ponieważ nie znalazło oferty zgodnej z ich kompetencjami. 74% respondentów miało wykształcenie wyższe.

„Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” – wyniki sondażu

Z raportu „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL wynika, że aż 82% uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce. 27% znalazło zatrudnienie w ciągu miesiąca po przyjeździe, a 34 procentom zajęło to od 1 do 3 miesięcy. Można też przypuszczać, że z czasem obywatele Ukrainy poczuli się pewniej na polskim rynku pracy i zaczęli rozglądać się za możliwościami zatrudnienia bardziej dostosowanymi do swoich kompetencji. 31% respondentów zmieniło miejsce pracy w trakcie pobytu w naszym kraju. 

Z badań wynika, że dla znacznej części uchodźców z Ukrainy Polska nie jest wyłącznie krajem przejściowym, z którego zamierzają wyjechać jak najszybciej. 39% planuje zostać w Polsce na jakiś czas (aż 17% na nawet kilka lat). 6% chce zamieszkać tu na stałe. 

Ukraińcy na polskim rynku pracy chcą rozwijać się zawodowo

Uchodźcy biorący udział w badaniu Manpower i Fundacja Totalizatora Sportowego wskazali najatrakcyjniejsze ich zdaniem benefity. Na liście znalazły się:

  • zapewnienie transportu do miejsca pracy (24%), 
  • pokrycie kosztów zakwaterowania (31%), 
  • pomoc w załatwieniu formalności (45%), 
  • ubezpieczenie/prywatna opieka medyczna (64%), 
  • lekcje języka polskiego (67%),
  • szkolenia zawodowe (72%). 

Takie preferencje wskazują na to, że uchodźcy rzeczywiście szukają sposobów na rozwijanie swoich kwalifikacji i zdobycie lepszej pracy. Do pozostania w Polsce przekonałoby ich otrzymanie atrakcyjniejszego wynagrodzenia (79%) lub możliwość podjęcia pracy w zawodzie (71%). 

Przeczytaj także: Ukraińcy doceniają bezpieczeństwo w Polsce, ale obawiają się o swoje rodziny

Przed pracodawcami zatrudniającymi uchodźców z Ukrainy i samymi kandydatami wciąż wiele wyzwań, ale jest coraz lepiej. Na rynku działa coraz więcej organizacji wspierających ukraińskich kandydatów w poszukiwaniu zatrudnienia. Pozytywnym zjawiskiem jest także umacnianie się ciepłych relacji pomiędzy osobami z Ukrainy i Polakami, pomimo widocznych w sieci jeszcze jakiś czas temu kampanii dezinformacyjnych.

Autor: Laura Kszczanowicz

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze